Diplodokus na jednom od ulaza Hale 1 i tiranosaurs saamonitima i drugim fosilimana štandu, i to u prirodnoj veličini, bili su glavni orijentiri na putu do Prirodnjačkog centra Srbije iz Svilajnca na nedavnom Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu. Prvo gostovanje na ovoj turističkoj manifestaciji Prirodnjački centar iskoristio je i da saopšti da će, „pošto su se sve kockice složile“, zvanično za publiku biti otvoren29. juna ove godine, na dan opštine Svilajnac. Uz stručnu pomoć i podršku Rudarsko-geološkog fakulteta i Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, Prirodnjački centar u Svilajncu biće, kako se planira, „jedinstvena naučno-obrazovna institucija u Srbiji i ovom delu Evrope“, koja će raditi na popularizaciji prirodnih nauka i širenju svesti o zaštiti prirode. Deo buduće prirodnjačke ponude u Svilajncu Beograđani su mogli da vide tokom druge polovine prošle godina, na Dino izložbi ispred Prirodnjačkog muzeja u Beogradskoj tvrđavi.

Šta će još posetioci Prirodnjačkog centra, pre svega zaljubljenici u geološke nauke, moći da vide od krajaju na u Svilajncu? Kako je najavljeno,Svilajnac biće više postavki: Geološki vremeplov sa hronološkim prikazom ključnih događaja u evoluciji živog sveta na planeti Zemlji, Dinosaurusi, Svet minerala i stena, Ribe južnog Jadrana, Putfosila, pre svega sisara koji su živeli na prostorima Balkana, Drvo ili život sam, Biodiverzitet i Geodiverzitet Srbije.

Sve to na tri hiljade kvadratnih metara zgrade, u čijem će centralnom delu biti izložene skeletne replike dinosaurusa u prirodnoj veličini, kao i 3D bioskop sa 60 mesta u sali za konferencije…

Svilajnac će zapravo prvi u Srbiji imati postavku sa rekonstrukcijom kompletnog skeleta ovih mezozojskih reptila u prirodnoj veličini.- Te skeletne replike urađene supo uzoru na originalne fosile poslednjih generacija različitih vrsta dinosaurusa do kojih je nauka došla.

Uvezene su iz Holandije, a na njihovom postavljanju radio je holandskih tim stručnjaka sa svetski poznatimpaleontologom Artom Valenom na čelu. Naš centar biće jedinstven u regionu po svemu – razmerama objekta,konceptu, eksponatima… Želimo da provučemo u Svilajnac celu Srbiju, ali i ovaj deo Evrope – kaže za Danas Irena Dubravac, direktorka JP Prirodnjački centar Srbije.

Kustos geolog Nikola Đurić objašnjava za naš list da je postavka Svet minerala i stena urađena uz pomoć profesora Vladice Cvetkovića i Kristine Šarić sa Rudarsko-geloškog fakulteta,koji je Centru poklonio zbirku sa više od 170 različitih minerala i 90 uzoraka stena sa prostora Srbije i iz inostranstva.

-Trudili smo se da, što se tiče najznačajnijih rudnih bogatstva pokrijemo teritoriju sele Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju, gde se nalaze mnoga značajna nalazišta i verovatno najlepši minerali koje imamo. Takođe smo radili i na tome da iz inostranstva nabavimo najatraktivnije primerke, kao što su zasada ametist iz Brazila i 90 centimetara visoka geoda – kaže Đurić.

Sastavni deo Centra je i zabavni park na otvorenom sa Dino-izložbom- više od 20 eksponata različitih vrsta dinosarusa, sa rekonstrukcijom mezozojskog biljnog sveta, kao i modelom visine oko 10 metara jednog od najpoznatijih aktivnih vulkana Svete Jelene (SAD), kroz koji će posetioci moći da siđu u „središte Zemlje“. Tu će biti i radionice, prodavnica suvenira,kafe i restoran sa, kako u šali kažu u Svilajncu, odgovarajućom“dino“ punudom.

Prema rečima Irene Dubravac,ideju o izgradnji Prirodnjačkog centra pokrenuo je predsednik Opštine Svilajnac Predrag Milanović, rukovodeći se uspehom filmova, izložbi i knjiga o dinosaurusima i među decom i među odraslima, kao i statistikama koje pokazuju da su u dečijim biblioteka među najtraženijim knjige sa „dino“ temama. Sredstva za Centar – više od šest miliona evra obezbedila je, na osnovu konkursa kod Ministarstva prosvete, Evropska investiciona banka za istraživanje i razvoj u javnom sektoru. Izgradnja je počela 29. juna 2010. godine. Otvaranje je najpre bilo planirano za2013, ali se krajem te godine ispostavilo da za završetak radova nedostaje60 miliona dinara. Posle dogovora Opštine Svilajnac i Ministarstva pominjala su se još dva neispunjena roka za otvaranje, a sada je kao konačan datum najavljena peta godišnjica od početka radova. U iščekivanju da rodni kraj vojvode Stevana Sinđelića, jednog od vođa Prvog srpskog ustanka, postane prirodnjačko sedište Srbije, Centar je dobio i maskotu doplodokusa Svivi, koji će biti njen zaštitni znak.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari