Gradonačelnik Figuerasa je pre oko pola veka zamolio poznatog slikara da pokloni jednu svoju sliku muzeju svog rodnog mesta. Dali je odgovorio da neće samo da pokloni jednu sliku, već ceo muzej. Kupuje izgorelu zgradu pozorišta i tako je nastao najveći hram nadrealizma. Figueres se kao i svi španski gradovi sastoji od tipične „La Ramble“ ili šetališta koje je šoping zona i centralna avenija, kao i starog grada gde se nalazi većina kulturnih atrakcija. Možda nije toliko turistički interesantan grad kao Barselona, ali ima slatke kafiće, mirne uličice, opuštajuću atmosferu kao i tvrđavu i istorijski stari grad i trgove.

E sad ko je bio Salvador Dali? U šestoj godini hteo je da postane kuvarica, u sedmoj Napoleon i od tada je njegova ambicija stalno rasla, kao i megalomanija, tako da je kasnije želeo samo da bude Salvador Dali i od te želje nije imao veće. Homoseksualac,miljenik žena, perverznjak, slikar, pozer, pisac, reakcionar ili vizionar, ludak ili genije za marketing – ili sve zajedno?

U Parizu, na svojoj prvoj izložbi, upoznao je i zaljubio se u Ruskinju Galu, koju je pratio muž. Ovo upoznavanje za njega je bilo „udar groma“, kako je kasnije rekao.

U svojoj kući organizovao je prijem i pozvao ljude da bi kasnije svima otkazao, osim Gali naravno. Prvi susret opisao je „pre nego što je došla, namazao sam se plavom bojom ispod pazuha i po nagom telu kozjim izmetom, okačio bisernu ogrlicu i zakitio se jasminom iza uveta“. Bila je njegova muza i večita inspiracija. Posle njene smrti tri meseca je proveo skoro bez hrane i vode zatvoren u njihovoj sobi. Kada je batler konačno ušao, zatekao ga je sklupčanog i zanemoćalog poput životinje. Posle toga mislio je da više nikada neće moći da stvara, ali ipak još deset godina posle njene smrti je stvarao. Jedan je od retkih slikara koji je stekao ogromno bogatstvo za života.

Dobila sam mapu muzeja na ulazu da se ne izgubim jer ceo muzej je jedan veliki lavirint. Iako uopšte nije usput i potrebno je da se klackate dobra dva sata autobusom od nekog letovališta ili Barselone, muzej je neverovatno posećen. Posle Prada u Madridu najposećeniji u Španiji. U Figueras se inače dolazi samo zbog posete Dalijevom muzeju.

Tokom obilaska muzeja pratila nas je muzika. Čuli smo „Tristana i Izoldu“ Vagnera… Posle sam pročitala da je on lično birao muziku da bi posetioci bili pod jakim i vizuelnim i akustičnim utiskom. Stvarno je i uspeo. Utisci su izuzetno jaki. Osmislio je svaki kvadratni metar svog muzeja do najsitnijih detalja.

Ceo život je skupljao kamenje, cevi, žice, fioke, puževe, stare lavaboe iz crkve, nameštaj iz Gradske većnice, česmu iz gradskog parka i sve to uklopio u remek- dela a la Dali. Kod njega nije bilo bacanja i sve mu je nečemu poslužilo. Štake, meki satovi, jaja na oko bez tanjira, sir kamanber, borosane… Kod njega je očito nespojivo moguće. Iznenadite se na svakom koraku. Valjda je u tome i magija ovog neobičnog muzeja.

Ceo muzej odiše nadrealizmom – Dalijev grob, kadilak, hologramska umetnost, 3D predstave. Videćete slike i statue i sresti se sa genijalnošću i ekscentričnošću ovog umetnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari