Za internističke preglede jaka trojka 1

Utisak koji kod pacijenata u Beogradu ostavlja rad različitih specijalističkih službi interne medicine nije se promenio u poslednjih pet godina. Uslugom vezanom za internističke preglede zadovoljno je 76 odsto ispitanih pacijenata, odnosno ona je ocenjena prosečnom ocenom 3,97, pokazuju podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; } Najveći broj primedaba pacijenata se odnosi na velike gužve, obimnu šaltersku papirologiju, dugo čekanje na zakazani pregled, nefunkcionisanje i nepoštovanje zakazane satnice.

Kada su u pitanju zakazivanje i čekanje na specijalistički pregled, pacijenti su najvećom ocenom ocenili ljubaznost osoblja koje vrši zakazivanje i dobijanje uputstva o datumu, vremenu i mestu pregleda (4,2), a najmanjom ocenom čekanje na pregled u čekaonici, čekanje od momenta zakazivanja do pregleda i mogućnost telefonskog zakazivanja (3,8).

Oko tri četvrtine ispitanika smatra da im je lekar posvetio dovoljno vremena tokom pregleda, da ih je pažljivo saslušao, dao jasna objašnjenja o bolestima i lekovima koje im propisuje i objasnio značaj testova na koje ih upućuje. Nešto manji procenat (72 odsto) izjasnio se kao zadovoljan vremenom koje je lekar izdvojio za razgovor.

Oko 70 odsto pacijenata zna da postoji kutija za žalbe, u slučaju da žele da izraze nezadovoljstvo uslugama specijalističke službe interne medicine.

Oko tri četvrtine ispitanika navelo je da su pregled obavili besplatno, oko 23 procenta je platilo participaciju, a tri odsto je platilo punu cenu pregleda.

Ispitivanje je sprovedeno među 2.100 korisnika specijalističke službe interne medicine u bolnicama u Beogradu, koji su imali priliku da ocene procedure zakazivanja i čekanja na pregled, rad lekara i druge izabrane karakteristike specijalističke službe.

U prestonici je prošle godine ispitano i oko 3.800 stacionarno lečenih pacijenata u 17 bolničkih ustanova, a rezultati su pokazali da su lekarska i sestrinska nega dobili prilično visoku ocenu, čak 4,5, na skali od 1 do 5. Ocenjivani su spremnost lekara da odgovara na pitanja, objašnjenje testova i rezultata, ljubaznost, sposobnost dijagnostikovanja, temeljitost u ispitivanju, uspešnost lečenja, uputstva pri otpustu, ljubaznost medicinskih sestara prema pacijentima i članovima njihove porodice, čekanje na sestru kod hitne potrebe i objašnjenja testova i procedura.

Pacijenti su najzadovoljniji ljubaznošću osoblja u toku ovih procedura prijema i otpusta (prosečna ocena 4,5). Proceduru prijema, objašnjenje procedure tokom prijema u bolnicu, vreme do smeštaja u sobu, kao i proceduru otpusta ocenili su ocenom 4,3, dok su najmanje zadovoljni dužinom čekanja na šalteru, koju su ocenili sa 4.

Ono što najviše smeta pacijentima je loša bolnička hrana, koju ocenjuju četvorkom, kao i uslovi smeštaja (4,1). Najnižom ocenom ocenjen je ukus (3,8), raznovrsnost i temperatura hrane (3,9), kao i čistoća toaleta i udobnost bolničkih kreveta (3,8).

Kada su u pitanju bolničke posete, gotovo 90 odsto pacijenata je zadovoljno organizacijom, vremenom za posete, dužinom njihovog trajanja i brojem poseta.

Najzadovoljniji su pacijenti lečeni na odeljenjima rehabilitacije, a najmanje zadovoljni pacijenti na ginekološko-akušerskim odeljenjima. Ukupno bolničko lečenje ocenjeno je prosečnom ocenom 4,3.

Čekanje na preglede

Četvrtina ispitanih korisnika pregledana je istog dana kada su se javili lekaru, skoro trećina je čekala na pregled do dve nedelje, a 43 odsto njih duže od dve nedelje.

Slaba informisanost

Svaki deseti pacijent nije upoznat sa pravom na davanje saglasnosti na predloženu proceduru, kao ni sa dužnostima pacijenata na bolničkim odeljenjima, dok čak četvrtina pacijenata nije informisana o načinu prigovora i žalbi u slučaju da su nezadovoljni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari