Na prelazu iz 20. u 21. vek gradski oci imali su razne ideje: da na Ostrvo presele zoološki vrt, da naprave veliki poslovni ili šoping centar, da izgrade zabavno-sportski centar, da uspinjačom spoje ostrvo s Kalemegdanom, da tu organizuju velike muzičke koncerte. Ostrvo se opet pobunilo, pa su vode Dunava i Save 2006. godine potpuno preplavile kopno.Ni vrhovi drveća se nisu videli. Bila je to jasna opomena.


Svaka glupava ideja koja je bila uperena protiv Ostrva je, na sreću, propadala brže nego što je nastala i Ostrvo se uvek sačuvalo za misiju koja mu je još pri nastanku namenjena: da bude fizički ukras i duhovno sidro Beograda i Beograđana. Tako će biti i u budućnosti. Ako bi profit uništio Ostrvo bila bi to najava Apokalipse, između nje i Beograda ništa više nebi stajalo.

Veliko Ratno Ostrvo je tako nazvano jer je stvoreno u ratu prirode protiv prirode, a mnogo puta je poslužilo i kao mesto ili povod za rat među ljudima. Tu gde se sastaju dve velike reke po svemu bi trebao da bude ponor, najdublja voda; a ne ostrvo. Ali, nije; nastalo je kopno, kao karaula između dve civilizacije: Istočne i Zapadne; između tri religije: pravoslavne, katoličke i muslimanske; između više država – ni broj im se nezna.

U prošlosti je to parče zemlje često bio graničnik i mesto susreta zaraćenih država. Poslednji put je carigradskom konvencijom od 2 marta 1741. godine Veliko Ratno Ostrvo podeljeno: Turska je dobila polovina prema Beogradu, a Austrougarska deo prema Zemunu, s tim da vojske ne borave na ostrvu. Te podele se, međutim niko nije držao.

Ugovor su kršili i jedni i drugi, a Srbe niko nije ni pitao da njihovu zemlju podele. Zato su Karađorđevi ustanici 1806. godine, na dan smrti Cara Dušana Nemanjića (20. decembra 1355.g.), na ostrvo prebacili topove i odatle bombardovali Turke u beogradskoj tvrđavi. Ostrvo im je bilo odskočna daska do grada i do države. Ostrvo je poslužilo i Austrougarskoj vojsci 1915. godine. Tada je Ostrvo poslužilo da se ubrza osvajanje Beograda, ali i da se definitivno slomi Austrijska monarhija. Cena je bila prevelika za obe države i za oba naroda.

Nekad je ostrvo služilo kao jedan od stubova mosta, za prebacivanje ljudi i tereta s jedne obale na drugu. Nekad, kao nosač flote čamaca koji su se, puni vojnika željnih pobede i plena, otiskivali da brane ili napadaju Beograda. Nekad je to bila lansirna rampa bojnih topova koji su tukli beogradske bedeme ili zemunsku stranu. Često je bilo u funkciji rata, ali je, na kraju, svima donosilo i mir i smiraj. Kad nisu ratovali ljudi, rat su zapodevale reke terajući jedna drugu oko ostrva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari