Gradske institucije sačinile su predlog o pokretanju pilot-projekata koji će se baviti bezbednošću dece na internetu, i edukacijom koja će biti organizovana kroz igru. Taj program bi trebalo da bude implementiran u predškolske ustanove, kako bi deca kroz zabavu učila o adekvatnoj upotrebi interneta, rekao je član Gradskog veća Dragomir Petronijević na konferenciji „Dan bezbednog deteta“.

On je naglasio da je Grad spreman da sarađuje sa institucijama kako na republičkom tako i na nivou lokalne samouprave, kao i sa organizacijama koje se aktivno bave tom tematikom.

– U današnje doba je gotovo nemoguće da deca ne budu u dodiru sa novim tehnologijama. Svakako, svedoci smo činjenice da deca imaju sve više zdravstvenih problema upravo zbog prekomernog sedenja za računarima i usled nedostatka fizičke aktivnosti – rekao je Petronijević.

U vezi s tim, on je dodao da je Grad u saradnji sa Sekretarijatom za sport i omladinu sklopio dogovor sa predškolskim ustanovama da se u vrtiće, kako državne tako i privatne, uvedu sportske aktivnosti za decu.

– Važno je deci ponuditi alternativu i predočiti im da je zdravije provoditi vreme napolju, baviti se fizičkim aktivnostima, a manje sedeti pred računarima. Važno je deci stvarati sportske navike u periodu dok su mali i dok su u procesu učenja. Istakao bih praksu u Norveškoj i Švedskoj, gde se stručna lica bave ovim problemima i edukacijom dece u najranijim uzrastima, što bi trebalo i mi da primenimo. Takođe, važno je razviti i adekvatnu kaznenu politiku koja se odnosi na zloupotrebu dece putem interneta i u kojoj neće postojati kompromis– naglasio je Petronijević i dodao da propisi u oblasti zaštite i bezbednosti dece ne smeju biti mrtvo slovo na papiru, već da se moraju doslovno primenjivati. On je istakao da je važno da taj sistem bude otvoren kako bi se blagovremeno redefinisao u skladu sa brzinom razvoja sveta interneta.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari