Iz Obrenovca na deponiju u Vinči dnevno stiže od 300 do 500 tona smeća, kažu u JKP „Gradska čistoća“.



Oni ističu da te dodatne količine otpada ne predstavljaju problem za funkcionisanje preduzeća.


– Deponija u toku dana prima oko hiljadu i po tona otpada. Kompletan otpad koji se doprema iz Obrenovca na deponiju razvrstava se na kabasti i ostali, pothranjuje se u posebne kasetne jame pošto najpre prođe dezinfekciju. Otpad se po pravilu razastire, sabija i prekriva inertnim materijalom – objašnjavaju iz ovog preduzeća.

„Gradska čistoća“ angažovana je na pranju i čišćenju Obrenovca, kao i sakupljanju otpada. U proseku svakoga dana, u sve tri smene, na ulicama Obrenovca je od 70 do 100 njihovih komunalnih radnika, 18 cisterni za pranje, tri cisterne za odvoz otpadnih voda, tri ultre, jedna autočistilica, kao i šest kamiona za odvoz smeća i deset transportnih vozila.

Kako kažu iz opštine Obrenovac, već danima u nazad radi se na raščišćavanju terena i uklanjanju smeća, kako bi građani mogli da imaju uslova za bezbedan povratak.

– Reč je najviše o nameštaju, beloj tehnici, parketima i sličnim stvarima koje se vade iz poplavljenih kuća. Međutim, ima dosta i životinjskog otpada, za koji je nadležna Veterina Beograd i odvozi se u postrojenje za preradu takve vrste otpada u Inđiji. U odnošenju smeća učestvuje 14 sektora i u svakome po pet ekipa, navode iz opštine Obrenovac.

Oni navode da je i dalje jedan od glavnih problema u gradu odnošenje kabastog smeća. Kako bi komunalne službe koje su uključene u ovaj proces bile operativnije i kako bi se smeće brže odvozilo na deponiju, iz opštine mole građane da ne iznose otpad na ulice posle 17 časova. Istovremeno, građani koji su stari ili slabo pokretni, a nemaju pomoć, mogu da se jave na broj telefona 8721 879 kako bi im volonteri pomogli u iznošenju otpada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari