Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić je, povodom objavljivanja spiskova korisnika besplatnog obroka u narodnim kuhinjama, pokrenuo postupak nadzora nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u Gradskom centru za socijalni rad grada Beograda.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

          

Poverenik je ocenio da je dobro što su ovi spiskovi već uklonjeni, ali da je nedopustivo i neshvatljivo to da se oni uopšte pojave na vidnom mestu Odelenja Gradskog centra u Rakovici. Poverenik podseća da su podaci o korišćenju socijalne pomoći već po svojoj prirodi vrlo delikatni i da njihova obrada predstavlja posebno invazivan prodor u privatnost. „Zato su i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti svrstani u kategoriju „naročito osetiljivih podataka“ čija obrada je dopuštena samo uz izričit pismeni pristanak lica o čijim podacima se radi“, naveo je Poverenik.

Shodno tome, zakonom je predviđeno da nedopuštena obrada tih podataka predstavlja kažnjiv prekršaj za koji je zaprećena kazna za pravno lice u iznosu od 50.000 do milion dinara, a za odgovorno fizičkog lice od 5.000 do 50.000 dinara.

Ovlašćena lica Poverenika trebalo je da juče sprovedu neposredan nadzor u Centru za socijalni rad i utvrde sve relevantne činjenice. Po okončanju nadzora, javnost će biti obaveštena o merama koje će se preduzeti, saopšteno je iz kancelarije Poverenika.

Kako su preneli mediji, korisnike narodne kuhinje prekjuče su na vratima Centara za socijalni rad u Rakovici sačekali istaknuti spiskovi, na kojima su imena „korisnika besplatnih obroka u narodnoj kuhinji za punkt Rakovica i Resnik za februar 2016. godine“, a zajedno sa njima i rešenja korisnika. Tokom dana, spiskovi su sklonjeni, a prema navodima Gradskog centra za socijalni rad, njihova ekipa je odmah po saznanju došla u odeljenje u Rakovici, ali „spiskovi se nisu nalazili na vratima niti u prostorijama odeljenja u 15.04 časova“.

Sugrađanka R. R. koja se obratila našem listu objasnila je da su besplatne obroke korisnici imali do 8. februara, nakon čega im je iz Centra saopšteno da će im, umesto hrane za taj mesec, biti isplaćeno po 5.040 dinara, što je 168 dinara dnevno.

U saopštenju Sekretarijata za socijalnu zaštitu, tu odluku nadležni su obrazložili ne baš jasno.

„Da bi obrok došao do korisnika, potrebno je ispuniti niz složenih procedura, uključujući i postupak javne nabavke, čije trajanje nije uvek moguće predvideti. Tokom sprovođenja postupaka, a uz striktno poštovanje zakonskih okvira, može doći do zastoja u njihovom efikasnom okončanju, što se direktno odražava na redovnost isporuke besplatnog obroka korisnicima. U ovom trenutku nije bilo moguće nastaviti sa isporukom besplatnih obroka, niti obezbediti pakete hrane, budući da i jedno i drugo zahteva dugotrajne procedure. Zbog toga je Sekretarijat za socijalnu zaštitu iznašao rešenje i obezbedio novčana sredstva za sve korisnike besplatnih obroka“, kaže se u saopštenju. Navedeno je i to da će novčana nadokanda biti u protivvrednosti obroka, a zavisiće od broja članova porodice, „pa će tako, primera radi, četvoročlana porodica dobiti nešto više od 20.000 dinara samo za ishranu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari