Uprkos višegodišnjim aktivnostima nadležnih institucija, društveno odgovornim akcijama pojedinih provajdera usluga mobilne telefonije i interneta, kao i zalaganju organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom prava deteta i edukacijom o bezbednom korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija („IKT“), u Republici Srbiji i dalje ne postoji nijedan pravni akt, niti strateški dokument na državnom nivou koji prepoznaje ili definiše eksploataciju dece posredstvom „IKT“ kao poseban, sve učestaliji vid zlostavljanja, zloupotrebe i nasilja nad decom, saopštila je institucija Pokrajinskog ombudsmana.

Čak ni „Strategija razvoja informatičkog društva“ u Republici Srbiji do 2020. decu ne pominje, niti ih izdvaja kao posebno ranjivu grupu podložnu eksploataciju posredstvom „IKT“.

Ministarstvo unutrašnjih poslova na konferenciji posvećenoj ovoj temi koja je održana prošlog novembra u Beogradu, iznelo je podatak da je tokom 2015. policija uhapsila 35 osoba zbog krivičnog dela iskorišćavanja maloletnih lica za pornografiju i to ocenilo kao značajno povećanje u odnosu na prethodni period.

Kako se navodi, istraživanje Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana „Eksploatacija dece na internetu“, međutim, još 2013. je ukazalo na to da kriminološki pristup usmeren ka kažnjavanju počinilaca, a i to tek ukoliko delo uopšte bude otkriveno, prijavljeno i blagovremeno procesuirano, otkriva tek vrh ledenog brega. Situaciju dodatno usložnjava i činjenica da provajderi usluga interneta decu apsolutno ne prepoznaju čak ni kao posebnu grupu svojih korisnika, te je i njihova svest i potrebi da se ona zaštite na nezadovoljavajućem nivou. Istraživanje takođe pokazuje da značajan broj odraslih nema naviku da decu upućuje na aktivnosti i onlajn sadržaje posredstvom kojih se mogu informisati o bezbednom korišćenju „IKT“ jer ni sami ne znaju za njih. Uz to, roditelji najčešće ne umeju da prepoznaju i da se suoče sa tim da je njihovo dete žrtva eksploatacije posredstvom interneta, niti znaju kome da se obrate za pomoć.

– Nepostojanje pravnih akata i strateških dokumenata koji bi decu prepoznali kao posebnu ranjivu grupu u kontekstu eksploatacije posredstvom „IKT“ onemogućava sistematsko praćenje njene zastupljenosti i uticaja, kao i preventivno delovanje celokupnog društva na ovu dugoročno pogubnu pojavu koja sve više uzima maha. Organizovano informisanje i edukacija dece, a posredno i odraslih, o pravilnom korišćenju „IKT“ i načinima zaštite od zloupotrebe tako ostaje izvan školskog sistema ili je, u najboljem slučaju, svedena na fakultativnu aktivnost, dok žrtve ove vrste zloupotrebe i nasilja ostaju bez adekvatne podrške i zaštite. Zabrinjava i to da je informatika na osnovnoškolskom obrazovnom nivou samo izborni, a ne obavezni predmet – navode iz kancelarije Pokrajinskog ombudsmana.

Obeležavanjem „Dana bezbednog interneta“ svake godine promoviše se bezbednije i odgovornije korišćenje onlajn tehnologija i mobilnih telefona, posebno među decom i mladima. Ove godine 9. februar je obeležen pod sloganom „Kakva je tvoja uloga?“. Javnosti se time želi poručiti da svaki pojedinac i pojedinka još od najranijeg uzrasta može da doprinese bezbednom i odgovornom korišćenju savremenih „IKT“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari