Srbiji su potrebni regionalni javni servisi, pogotovu u periodu tranzicije, a svaka nova vlast ne bi trebalo da dovodi u sumnju ovakvo rešenje, jer je ono standard oko kojeg su mediji, građani i država već postigli konsenzus – većinsko je mišljenje učesnika Okruglog stola o regionalnim javnim servisima, održanog u Nišu pred prošli vikend.

Na tribini, organizovanoj na inicijativu Niške televizije (NTV), čiji je osnivač Skupština grada, učestvovali su predstavnici medija, kao i političkog, kulturnog i javnog života Niša i Srbije. Tribina je deo javne rasprave na ovu temu započeta pred donošenje novog seta medijski zakona, među kojima će biti i oni o javnom informisanju, radiodifuziji, agenciji Tanjug i javnim servisima.

Učesnici Okruglog stola su kazali da su potrebu za debatom ove vrste „pojačale“ i nedavne izjave ministra kulture Bratislava Petkovića i njegovog pomoćnika za medije Dragana Kolarevića da će se „redefinisati Medijska strategija za period do 2016, a država postepeno izaći iz medija“. Izjave su protumačene kao odustajanje od rešenja da se u Srbiji formira šest javnih servisa, što je predviđeno Medijskom strategijom, usvojenom pre samo godinu dana. Formiranju regionalnih javnih servisa protivi se više novinarskih udruženja, posebno NUNS i ANEM.

– Izjave da će se država povući iz medija su u redu, ali iz medija se ne mogu i ne smeju povući građani, a nas upravo građani plaćaju. Bila bi ogromna greška da se privatizuju NTV i druge televizije čiji su osnivači lokalne samouprave, pošto one već obavljaju funkciju javnih servisa – rekao je glavni i odgovorni urednik NTV Miroslav Ćosić i dodao da iz ličnog iskustva zna da „nije tačno da se na neprivatizovane medije vrši veći politički uticaj nego na privatne medijske kuće“.

Direktor NTV Boban Rajković je kazao da je gradovima kakav je Niš, u kojem živi 300.000 ljudi, a još isto toliko gravitira ka njemu, neophodni regionalni javni servisi, pošto nacionalni javni servis objektivno ne može da pokrije njihove potrebe u informisanju. On je podsetio da je peticiju kojom se zahteva da NTV dobije status regionalnog javnog servisa potpisalo 35.000 građana.

– Najveći protivnici formiranja regionalnih javnih servisa su iz Beograda, dok Srbija izvan Beograda želi svoje regionalne javne servise. Nisu tačne tvrdnje protivnika ovog rešenja da EU ne poznaje regionalne javne servise – oni postoje u najrazvijenijim evropskim zemljama, poput Nemačke, Austrije, Francuske, Velike Britanije ili Norveške i predstavljaju evropski standard. Negde su deo nacionalnih javnih servisa, a negde su samostalna „pravna lica“. Nisu tačne ni tvrdnje da u EU moramo ući sa privatizovanim medijima jer je, na primer, Češka postala članica EU, a imala 85 odsto neprivatizovanih medija- rekla je Jovanka Marić, predstavnica RTV Kragujevac.

„Za“ postojanje regionalnih javnih servisa izjasnili su se i predstavnici vladajućih URS i SPS, ali i pojedini predstavnici SNS, kojoj pripada ministar kulture Petković. Predsednik niške gradske opštine Medijana Nebojša Krstić (URS) kazao je da mu se „ne dopada da svaka nova vlast menja strateška ili zakonska rešenja prethodne garniture“, ocenivši da je normalno da u tranzicionom vremenu postoji državno i privatno vlasništvo u privredi, obrazovanju, zdravstvu, pa i medijima.

Predsednik niške opštine Pantelej Srđan Savić (SPS) takođe je podržao formiranje regionalnih javnih servisa uz obrazloženje da nema ničeg pogrešnog kada se sledi pozitivna praksa najjačih zemalja EU i priznaju dobra rešenja prethodne vlade. Novica Tončev, predsednik opštine Surdulica i član Predsedništva SPS, podržao je ideju da Niš bude centar jugoistočne Srbije, a NTV regionalni javni servis, jer „ne smemo da pričamo o regionalizaciji samo u vreme predizborne kampanje, a posle izbora da lokalne samouprave svedemo na mesne zajednice, kojima Ministarstvo finansija pravi budžet, kao što je sada slučaj“.

Gradonačelnik Niša i predsednik Gradskog odbora SNS Zoran Perišić je, međutim, kazao da bi prilikom eventualnog formiranja regionalnih javnih servisa trebalo voditi računa da oni krajnje transparentno troše budžetska sredstva, a njihov program bude kvalitetan i gledan. – Javni servisi imaju garantovan prihod čime se narušava ravnopravna tržišna utakmica, tako da bi morali da budu gledani – rekao je on.

Na tribini su učestvovali i predstavnici „neprivatizovanih“ televizija iz Kragujevca, Vranja, Pančeva i Novog Pazara. Učešće su uzeli i predstavnici Nacionalnih saveta bugarske, vlaške i makedonske manjine u Srbiji. Među lokalnim funkcionerima i republičkim poslanicima bilo je onih koji su stigli i iz Surdulice, Gadžinog Hana, Svrljiga i Bojnika.

Sumnje

Glavni i odgovorni urednik internet portala Južne vesti Predrag Blagojević negirao je većinske tvrdnje da je trošenje sredstava u medijima, čiji je osnivač lokalna samouprava, transparentnije nego u privatnim, kao i da oni navodno podležu manjim političkim pritiscima.

– Mada sam radio takvu temu, i tražio podatke od te kuće, ja i danas ne znam ko sve finansira NTV. Takođe, izražavam sumnju da će, upravo zbog finansiranja o kojem odlučuje vlast, ta kuća biti nezavisan i profesionalan javni servis- rekao je Blagojević, zalažući se za utvrđivanje „krajnje jasnog cilja, potreba i kriterijuma“ za eventualno formiranje regionalnih javnih servisa.

Budžetski novac i privatni mediji

– Iz gradskog budžeta za 2011. godinu za potrebe medija u Nišu izdvojeno je više od 56 miliona dinara. Sredstva je dobila NTV, ali i Infobiro i niški privatni dnevnik Narodne novine- rekao je gradonačelnik Niša Zoran Perišić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari