Gradska biblioteka u Novom Sadu, u okviru platforme Europeana 1914 – 1918. radi na projektu očuvanja priča iz Velikog rata i njihovoj dostupnosti širokoj javnosti. Projekat Europeana 1914 – 1918 je najvažniji onlajn izvor originalnih materijala iz perioda Prvog svetskog rata.

Na osnovu ideje i uz podršku Univerziteta Oksford, projekat je pokrenut u Nemačkoj 2011. godine, kako bi se sakupile uspomene i porodične priče sa fronta i njegovog zaleđa. Član Gradskog veća za kulturu Vanja Vučenović istakao je bitnost ovog kulturnog projekta i pozvao Novosađane da se uključe u akciju dopunjavanja istoriografije Velikog rata.

– U okviru obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata, podržavamo projekte i programe koji doprinose kulturi sećanja. Veoma mi je drago što i Novi Sad, posredstvom Gradske biblioteke učestvuje u ovom značajnom projektu koji se realizuje u 18 zemalja širom Evrope. Pozivam Novosađane da se odazovu akciji i pomognu da se na bliži, ličniji i neposredniji način dopuni istoriografija i sazna sve ono što je ostalo nedorečeno, a u vezi sa Velikim ratom – rekao je Vučenović.

Od 2011. godine, sakupljeno je 400 000 zapisa, održano je 150 dana sakupljanja uspomena, u 18 zemalja, a Srbija je će biti poslednja zemlja koja učestvuje u projektu, u ovoj godini. Učesnice projekta u Srbiji su Biblioteka grada Beograda, Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“ iz Čačka i Gradska biblioteka u Novom Sadu. Prema rečima direktora Gradske biblioteke u Novom Sadu Dragana Kojića ovaj projekat ima veliki značaj jer pruža priliku da porodična sećanja Novosađana, bez zadiranja u vlasništvo budu trajno sačuvana i učinjena dostupnim, na najmoćnijoj platformi Evrope, kada je reč o kulturnoj baštini.

Tokom dana sakupljanja uspomena u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu 22. i 23. decembra, eksperti iz Državnog arhiva i Gradske biblioteke će na licu mesta digitalizovati porodične priče iz Prvog svetskog rata, tako da one budu dostupne u celom svetu i sačuvane za buduće generacije. Predstavnik Europeane Dušan Jovanović pozvao je građane Novog Sada i okoline da donesu fotografije, pisma, dnevnike, odlikovanja, filmove ili zvučne zapise, zajedno sa pričama koje prate povezane događaje.

– Priče koje su bile ispričane samo u krugu porodice na ovaj način će postati zajedničko sećanje svih naroda Evropske unije o Prvom svetskom ratu. Podjednako su nam važne priče sa obe strane fronta, kao i van linije fronta, koje ćemo spojiti sa zvaničnim podacima i narodnim predanjima – istakao je Dušan Jovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari