– Partner u „Mosak Fonseki“, panamskoj advokatskoj firmi koja je u središtu afere curenja poverljivih finansijskih podataka, tvrdi da je ona žrtva hakera. Ramon Fonseka je izjavio da je curenje dokumenata rezultat „posla iznutra“, odnosno da je firma hakovana sa servera, čija su sedišta u inostranstvu. Kompanija je podnela žalbu kancelariji glavnog tužioca Paname.

Nakon što je više od 11 miliona dokumenata procurilo u javnost, nekoliko zemalja istražuje mogućnost finansijskih malverzacija, koje su, kako se navodi, počinili bogataši i moćnici iz celog sveta. „Šokirani smo da niko nije rekao: 'Hej, ovde je počinjen zločin'. Svet već prihvata da privatnost nije ljudsko pravo“, izjavio je Fonseka, jedan od osnivača i partnera panamske advokatske firme, za Rojters, preneo je Bi-Bi-Si.

Kompanija je prošle nedelje navodno poslala mejl svojim klijentima u kojem je saopštila da je pretrpela „neovlašćeni upad na svoj server“. Kompanija je optužila medijske organizacije, koje su izveštavale o curenju podataka, da su imale „neovlašćeni pristup vlasničkim dokumentima i informacijama iz naše firme“, kao i da su te informacije istrgnute iz konteksta.

U pismu portparola kompanije koje je upućeno Gardijanu, pišu agencije, zaprećeno je potencijalnim pravnim akcijama zbog upotrebe „nezakonito pribavljenih“ informacija.

Objavljivanje takozvanih Panamskih dokumenata već je izazvalo političke reakcije u nekoliko zemalja, budući da se u aferi pominju imena nekoliko tamošnjih istaknutih političkih aktera. Islandski premijer Sigmundur Gunlaugson je u utorak podneo ostavku, pošto su objavljena dokumenta koja navodno ukazuju da je zajedno sa suprugom bio vlasnik of-šor kompanije, ali da vlasništvo nije prijavio kada je ušao u Parlament 2009. Optužen je da je sakrio porodično bogatstvo vredno više miliona dolara. On je, međutim, saopštio da je celokupno vlasništvo prodao svojoj supruzi, te negira da je počinio bilo kakvo krivično delo.

Više od 11 miliona dokumenata advokatske firme „Mosak Fonseka“, čije je sedište u Panami, prosleđeno je nemačkom listu Zidojče cajtung, koji ih je potom podelio s Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara. Dokumenta je analiziralo 107 medijskih organizacija u 76 zemalja. Prema pisanju agencija, dokumenta ukazuju da je kompanija pomagala klijentima da peru novaci izbegavaju porez bez sankcija. „Mosak Fonseka“ tvrdi da za 40 godina niko nije kritikovao njen rad i da protiv nje nije podignuta nikakva optužnica.

Predsednik SAD Barak Obama je nakon objave „Panamskih dokumenata“ apelovao na reformu međunarodnog poreskog sistema. On je rekao da su ova otkrića veoma „važna stvar“, te da je pitanje globalnog izbegavanja plaćanja poreza „ogroman problem“. „Nema sumnje da je problem globalnog izbegavanja plaćanja poreza generalno ogroman“, rekao je Obama u utorak novinarima u Beloj kući. Američki predsednik je rekao da „Panamska dokumenta“ pokazuju opseg izbegavanja plaćanja poreza u kojem učestvuju kompanije s liste Fortune 500, a koji se meri bilionima dolara.

„Ne treba da učinimo zakonitim učestvovanje u transakcijama samo da bi se izbegao porez“, izjavio je Obama i umesto toga pohvalio „osnovni princip obezbeđivanja garancija da svi plaćaju svoj pravičan deo“. On je takođe istakao da „veliki broj tih rupa u zakonu ide na štetu porodica iz srednje klase jer taj izgubljeni prihod se mora nadoknaditi negde drugde“. „U suprotnom, to znači da nećemo investirati onoliko koliko treba u škole, da nećemo investirati da učinimo škole dostupnijim, da vratimo ljude na posao, ponovo gradeći naše puteve, mostove, infrastrukturu, da stvaramo više prilika za decu“, rekao je Obama.

U „Panamskim dokumentima“ se, između ostalih, pominju bliski saradnici ruskog predsednika Vladimira Putina, otac britanskog premijera Dejvida Kamerona, islandski premijer Sigmundur Gunlaugson, saudijski kralj Salaman, argentinski predsednik Maurisio Makri, predsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata i emir Abu Dabija Halifa bin Zajed el Nahjan, ukrajinski predsednik Petro Porošenko, porodice i saradnici bivšeg egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka, nekadašnjeg libijskog lidera Muamera Gadafija i sirijskog predsednika Bašara al Asada…


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari