Kako se broje glasovi u Južnoj Koreji? 1Foto: FoNet - AP

Usred žestokih prepucavanja vlasti i opozicije u Srbiji posle vanrednih parlamentarnih izbora možda nije loše pogledati iskustva prakse biranja narodnih poslanika u mladoj demokratiji Južne Koreje. Zemlja od 50 miliona stanovnika u Severoistočnoj Aziji poznata je po svom ekonomskom čudu, ali upućeni kažu da posle nepunih 30 godina razvoja demokratije zapadnjačkog tipa, prema stručnjacima, predstavlja „model najbolje prakse“.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Građani Južne Koreje izašli su na izbore 13. aprila da izaberu nove poslanike Nacionalnog parlamenta, a rezultati su pokazali da je vladajuća Senuri partija predvođena predsednicom Park Geun-hje izgubila većinu. U Južnoj Koreji se parlamentarni izbori smatraju pretečom onoga što će se dogoditi na predsedničkim izborima 2017.

Južna Koreja je poznata po vrhunskoj industrijskoj proizvodnji i što je informatički jedno od najumreženijih društava na svetu. Korejska nacionalna izborna Komisija (NEC) je ponosna na svoj brz i efikasan automatski izborni proces. Za to se, između ostalog, koriste mašine za štampanje glasačkih listića na zahtev za birače koji žele da se izjasne van mesta prebivališta, aparate koji sortiraju glasačke listiće na osnovu izabrane partije ili kandidata, kao i one koje broje označene listiće.

Podeljena su mišljenja o vrlinama mašinskog ili automatskog glasanja kao sredstva za prevazilaženje manjka kapaciteta, proceduralnih nedostataka, ili slabosti integriteta izbornog procesa. Kritičari kažu da u slučaju dobre izborne prakse automatizacija može povećati brzinu i efikasnost, ali i da smanjuje transparentnost procesa, što negativno utiče na javno poimanje verodostojnosti i pravovaljanosti izbora.

Postoji i opasnost od uvođenja kompleksne izborne tehnologije u manje razvijenim zemljama. Prodavci i servisi usluga mašina za glasanje ponekad veruju kako naprednim tehnologijama mogu da prevaziđu manjak izbornih kapaciteta ili koruptivne radnje, što ne mora da bude postignuto.

Upravo je uspešno integrisanje automatizacije u izborni proces bez gubitka transparentnosti i kredibiliteta dobre ručne obrade bilo najupečatljivije stručnjacima tokom izbora u Južnoj Koreji. U toj zemlji površine nepunih 100.000 kvadratnih kilometara, lista glasača je povezana sa nacionalnom bazom podataka za izdavanje ličnih karata. No, da bi bila relevantna, lista je češće obnavljana u odnosu na bazu podataka.

Glasanje van mesta prebivališta se odvija u ranoj fazi. Takav birač može da uđe na svako glasačko mesto u zemlji i opredeli se za kandidata u svojoj biračkoj jedinici. Za to koristi glasački listić te izborne jedinice koji je zatražio ranije. Glasač pokaže ličnu kartu, njegova registracija bude proverena i mašina izbaci glasački listić iz dotične izborne jedinice. Upotrebljeni glasački listić se označava biračkim pečatom, zapečati u kovertu i pošalje u nadležnu izbornu jedinicu na brojanje.

Na dan izbora, Južnokorejci mogu da glasaju samo na izbornoj jedinici u kojoj su registrovani. Svako biračko mesto, koje se uglavnom nalazi u školi, može da opsluži nekoliko hiljada glasača. Opremljeno je specijalnim uređajima za rad sa osobama sa specijalnim potrebama ili nemoćnima, uključujući rampe ili liftove, Brajeve čitače za slepe, usnu spravu za označavanje…

Glasačke listiće, štampane u crnoj boji, glasači zaokružuju crvenom bojom, što je važno tokom prebrojavanja. Crveni pečat na listiću je, takođe, lako uočljiv tokom automatskog procesa prebrojavanja.

Po zaokruživanju listića, glasači ih stavljaju u obične glasačke kutije. Na kraju izbornog dana kutije se pečate u prisustvu biračkog odbora i transportuje ih policija, u prisustvu glasačkog odbora, u centar za prebrojavanje listića. Obično je premeštanje listića pre nego što su prebrojeni riskantno, ali u ovom slučaju, kupovina mašine za brojanje za svako biračko mesto bila bi izuzetno skupa. Uz to je proces premeštanja dovoljno transparentan i garantuje poverenje.

U centru za prebrojavanje, često pred velikim auditorijumom, zapečaćene kutije su uskladištene na vidnom mestu dok ne budu bile spremne za prebrojavanje. Sadržaj kutija se izručuje na veliki sto i listići otvaraju pod budnim okom nadzornika iz političkih stranaka. Listići se stavljaju u mašine koje ih skeniraju i sortiraju prema partijskom opredeljenju birača. Pošto prebrojavanje listića za neku partiju dostigne 100, upali se svetiljka i gomila vezuje gumicom. Listići koje mašine ne mogu da pročitaju zbog šaranja ili dvostrukog zaokruživanja stavljaju se na posebnu gomilu da ih ovlašćena lica pregledaju i ustanove valjanost.

Po sortiranju, svi glasački listići sa biračkih mesta se prebrojavaju. Prostim uvidom u listiće može se zaključiti (na osnovu crvene boje) da je na svima zaokružena ista partija. Listići se zatim ubacuju u mašinu za brojanje, poput one za novac u bankama. Proces je brz, ali može da se prati na ekranu za svaki prebrojani listić. Po izračunavanju, ukupan broj glasova svakog kandidata ili partije biva unet u zapisnik.

Tokom kampanje je finansiranje političara i stranaka striktno nadgledano i kontrolisano. Radi obezbeđivanja fer uslova manje bogatim kandidatima, zakonom su ograničeni iznosi donacija kandidatima i partijama ili koliko ovi mogu da potroše. Zahteva se obelodanjivanje finansija kandidata i njihovih bliskih rođaka. Propisima su određeni, takođe, prihvatljivi uslovi i pristup medijima za vođenje kampanje.

Najnoviji izbori u Južnoj Koreji su bili mirni i kredibilni. Glasovi su prebrojani i rezultati su objavljeni u roku od nekoliko sati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari