Ekonomske reforme i borba protiv sajber kriminala neke su od tema o kojima je u svom opširnom govoru u utorak uveče u Sijetlu, pred američkim biznis liderima, govorio predsednik Kine Si Đinping.

Strane firme u Kini su dobrodošle, a Peking neće manipulisati juanom kako bi ojačao izvoz, rekao je Si na početku svoje posete Sjedinjenim Državama. On je negirao da je Kina umešana u hakeraj i obećao da će sarađivati sa Amerikom na rešavanju tog problema.

 

Hakovanje i ekonomske reforme biće na dnevnom redu i na sutrašnjem sastanku Sija i američkog predsednika Baraka Obame u Beloj kući. Uoči posete kineskog šefa države, biznis lideri, piše Bi-Bi-Si, govorili su o teškoćama koje američke kompanije imaju u Kini i očekivanom pogoršanju ekonomske situacije. Kineska ekonomija, koja je poslednjih godina beležila brz rast, sada usporava što vodi „globalnoj brizi o padu potražnje za globalnim dobrima“, navodi britanski javni servis.

„Nedavni dramatični gubici na kineskim berzama, uprkos intervencijama vlade, doveli su do pitanja koliko je vlada dobra u upravljanju usporavanjem“, navodi se u izveštaju. Si je, međutim, u Sijetlu rekao da je snažna međunarodna trgovina za Kinu prvi prioritet. „Kina nikada neće zatvoriti svoja otvorena vrata prema spoljnom svetu“, rekao je Si.

Si je apelovao na „više razumevanja i poverenja“ između SAD i Kine, a manje „otuđenja i sumnji“. „Ako uđu (Amerika i Kina) u sukob i konfrontaciju, to će voditi katastrofi za obe zemlje i ceo svet“, rekao je Si.

SAD su nedavno tvrdile da Kina stoji iza masivnog upada u bezbednosne podatke iz baza američke vlade i iza napada na privatne firme. Međutim, Si je insistirao da je Kina „snažni branilac sajber bezbednosti“, kao i da je i sama „žrtva hakovanja“: „Kineska vlada neće, u bilo kom obliku, učestvovati u tržišnim krađama, niti će ohrabrivati ili podržavati takve pokušaje bilo koga. Sajber krađe i hakovanje vladinih mreža su krivična dela koja moraju biti kažnjena u skladu sa zakonom i odgovarajućim međunarodnim ugovorima.“

Si tokom posete treba da obiđe i veliku fabriku Boinga u Everetu, u državi Vašington. Sinhua je juče javila da je Boing sa kompanijom „ćinese airlines“ i lizing firmama potpisao ugovore o isporuci 300 aviona. Takođe je potpisan ugovor o završetku izgradnje fabrike za avione Boing 737 u Kini.

 

Besani u Sijetlu i kineski san



Sijev govor na banketu u Sijetlu bio je sveobuhvatan, prijateljski i živopisan, prošaran kinekim poslovicama i osvrtima na američku kulturu – od „Besanih u Sijetlu“ do Volta Vitmena, on je hvalio kulturu svojih domaćina, prenosi dopisnik Bi-Bi-Sija sa američke Zapadne obale. Si je otkrio da mu je posebno drag Hemingvejev roman Starac i more. Kineski predsednik je govorio i o svojim mladim godinama kada je radio u siromašnom selu, kada mesecima nije imao prilike da jede meso. „Sada selo ima internet vezu i puno mesa“, rekao je Si. Publici je objasnio da osim američkog postoji i kineski san – a to je žudnja ljudi za boljim životom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari