„Svaka bivša k… želi da drži moralne pridike kada dođe u neke godine, naročito na turnejama u inostranstvu“, napisao je zamenik ruskog premijera Dmitrij Rogozin na svom „tviter“ nalogu, aludirajući na otvorenu podršku Madone ruskim pankerkama iz benda „Pusi rajot“ na nedavno održanom koncertu u Moskvi. Da ne treba da se meša u rusku politiku, Rogozin je pop-ikoni poručio rečima: „Ili skini krst, ili navuci gaće“.


Tri članice benda „Pusi Rajot“, koje ruski državni tužioci i sveštenici neretko nazivaju sotonama, dospele su u žižu svetske javnosti kada su u februaru, uoči predsedničkih izbora, u hramu Hrista Spasitelja u Moskvi otpevale pesmu „Bogorodice, progoni Putina“. Iako optužene za huliganstvo, odnosno skrnavljenje hrama, devojke su naglasile da nisu imale nameru da povrede osećanja vernika, već da kritikuju preterano zbližavanje Ruske pravoslavne crkve i vlasti. Mnogi opozicionari njihovo suđenje ocenjuju kao pokušaj Kremlja da uguši svaki bunt protiv Vladimira Putina. Ono zapravo treba da posluži kao upozorenje svima koji nameravaju da pruže otpor ruskom predsedniku.

Rogozinu se nije dopalo ni to što je Madona na koncertu u Sankt Peterburgu uputila snažnu podršku ruskoj gej populaciji, a nakon toga skinula majicu i pokazala ispisano ime „Pusi rajot“ na leđima. Gradske vlasti su upozorile da bi Madona mogla da bude novčano kažnjena zbog kršenja lokalnog zakona prema kojem je „promovisanje homoseksualizma“ među maloletnicima krivično delo, iako homoseksualnost nije nelegalna u Rusiji.

Planetarno poznata ruska balerina Anastasija Voločkova izjavila je da pankerke ne treba da budu zatvorski kažnjene, već „crkva treba da ih pozove na javno pokajanje, te neka se bore za pravdu glancajući do sjaja javne toalete.“ Voločkova im je takođe poručila da „idu da uče da bi uspele u životu, da izaberu profesiju i da počnu od nule, što sada i jesu, pa da im se probude tragovi nade“. Balerina je ocenila i da njihov postupak predstavlja uvredu za vernike i da su sve uradile zarad „jeftine reklame, a ne za dobro svoje zemlje“.

Kritičari ruskih prilika kažu da je „Pusi rajot“ trn u oku i Kremlja i Ruske pravoslavne crkve zato što svojim delovanjem, kako su rekli, skreće pažnju javnosti na postojanje totalitarne države u kojoj su svetovna i duhovna vlast postale jedno, dok „veliki ruski vođa“ sve više poprima karakteristike Muamera Gadafija ili Kim Džong Una. Neki od njih čak upozoravaju da Rusija postaje novi entitet – hrišćansko fundamentalistička država u kojoj se protivljenje razdvajanju duhovnog i svetovnog objašnjava kao pružanje otpora Zapadu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari