– Evropska centralna banka zvanično je juče otvorila svoje novo sedište u Frankfurtu na Majni, dok je istovremeno u nasilnim protestima privedeno više od 500 osoba, a 70 policajaca je povređeno.

Policijsko vozilo u plamenu, kamenice bačene na opštinu i policajce u kordonu, zapaljeni automobili i prevrnute kante za đubre – tako su počele demonstracije, prenosi Sputnjik. Prvi incidenti su se dogodili u noći između 17. i 18. marta na ulicama grada, gde se hiljade demonstranata ujedinilo protiv politike „štednje“ čija je ova banka simbol i instrument.

Okolina banke je bila blokirana, dok su lokalne banke i supermarketi zatvoreni u blizini Opernplaca, gde se održavao protest pokreta „Blokjupaj“, sastavljen od više pokreta, sindikata i političkih partija. Inspiracija mu je pokret „Okjupaj Vol Strit“, čiji su pripadnici 2011. domonstrirali u Njujorku. Više hiljada policajaca je mobilisano, a u pripravnosti su bili i helikopteri i vodeni topovi za razbijanje demonstracija. U pitanju je jedna od najvećih policijskih akcija koje su ikada organizovane u Frankfurtu, saopštio je portparol policije.

„Osam policajaca ima posledice od udarca kamenom u glavu, dok je 80 osoba zadobilo opekotine, trovanje gasom i slične povrede“, rekao je on.

„Na našoj strani ima mnogo ranjenih zbog vodenih topova i suzavaca koje je upotrebila policija“, izjavili su za RIA Novosti predstavnici pokreta „Blokjupaj“. Policija je čuvala banku, dva tornja u staklu u istočnom delu grada, koja su podignuta na mestu na kome je prethodno bila pijaca.

Sedište banke, gde od novembra radi 2.600 osoba, koštalo je 1,2 milijarde evra, umesto 850 miliona koliko je u početku predviđeno. Nove prostorije zvanično je trebalo da otvori predsednik banke Mario Dragi, u prisustvu stotinak zvanica, među kojima je i gradonačelnik Frankfurta.

Popodne se očekivalo oko 10.000 demonstranata. Oko šezdeset autobusa iz 39 evropskih gradova je bilo na putu za Frankfurt.

Među njima su predstavnici altermondijalističke organizacije Atak (Asocijacija za plaćanje taksi za finansijske transakcije i za građansku akciju) koja je prisutna u 38 zemalja, predstavnici sindikata, predstavnik grčke vladajuće partije Siriza, kao i članovi španskog levičarskog pokreta Podemos.

Ovi pokreti vide u Evropskoj centralnoj banci glavnog arhitektu politike štednje koja je nametnuta zemljama sa velikim spoljnim dugom, poput Grčke. Demonstranti su na jednu od zgrada zakačili transparent sa porukom: „Kapitalizam ubija“, navodi Sputnjik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari