Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je juče da u razgovore o izbegličkoj krizi treba uključiti i sirijskog predsednika Bašara el Asada, a izbeglice je pozvala da se integrišu u nemačko društvo.

„To znači da mi od njih (izbeglica – prim. Danas) očekujemo da poštuju pravila i vrednosti sadržane u našem ustavu i na toj se osnovi integrišu u naše društvo“, saopštila je kancelarka i precizirala da se tu ubraja posebno spremnost da se uči i savlada nemački jezik.

Zanimljivo je spomenuti da je ranije iz krugova vladajuće nemačke koalicije stigao i predlog da se izbeglicama koje žele da ostanu u Nemačkoj ne samo pruži prilika za pohađanje kurseva nemačkog jezika nego da se donese i zakon kojim se oni na to obavezuju. Taj predlog zasad nije uzet u razmatranje.

Više od ove poruke kancelarke izbeglicama pažnju je izazvala njena poruka da u razgovore o savladavanju rize treba uključiti i sirijskog predsednika Bašara el Asada.

„Mi treba da razgovaramo sa mnogim učesnicima, uključujući Asada i druge“, rekla je ona i dodala da u utvrđivanju i otklanjanju uzroka krize treba da učestvuju ne samo Rusija i SAD nego i takve države kao što su Iran i Saudijska Arabija.

Peskov: Tako je već govorio Putin

Moskva – Dimitrij Peskov, pres-sekretar ruskog predsednika Vladimira Putina, rekao je juče da je izjava nemačke kancelarke Angele Merkel o uključivanju Bašara el Asada u razgovore o aktuelnoj izbegličkoj krizi saglasna sa ruskom pozicijom. „To korespondira sa onim što je već više puta govorio predsednik Putin“, rekao je Peskov, a preneli su ruski mediji. „Dakle, ruska strana i predsednik Putin više puta su podvlačili da o sudbini Sirije ne mogu odlučiti treće države, da o sudbini Sirije može odlučiti samo sirijski narod i da je veštačko isključivanje zakonitog, legitimnog predsednika Sirijske Arapske Republike iz procesa rešavanja nemoguće, jer to sam taj proces čini nerealističnim“, rekao je Peskov. Što se Asada tiče, ovo gledište nemačke kancelarke ne deli i francuski predsednik Fransoa Oland, koji je ostao pri stavu, kako prenose i zapadni i ruski mediji, da u budućnosti Sirije za sadašnjeg predsednika Bašara el Asada nema mesta. SAD i EU sirijskog predsednika smatraju ključnim krivcem za izbeglički talas u Evropi. Pa se izjava Angele Merkel tumači kao još jedan korak u promeni stava Zapada prema načinu rešavanja sirijskog konflikta i uglavnom iz njega proisteklog izbegličkog talasa. Temeljne razlike oko tumačenja uzroka sirijskog konflikta su ostale. Pa je kao značajan disonantan ton na zapadnoj strani zabeležena izjava italijanskog premijera Matea Rencija: „Mi se nalazimo u sadašnjoj situaciji zato što primenjena sporna politička rešenja u spoljnoj politici prema Siriji i Libiji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari