Sukob apotekara 1

Država će ovog leta imati ozbiljan posao na regulisanju poslovanja farmaceutske industrije. U petak je otvoreno pitanje poslovanja apoteka.

Farmaceutska komora je najavila da će zatražiti od Ministarstva zdravlja da povuče pravilnik koji određuje šta se može prodavati u apotekama. Naime na listu proizvoda koji su mogu prodavati u apotekama su kozmetički preparati, sredstva za pranje i higijenu, preparati za sportiste, ali i garderoba, pa i kišobrani. Farmaceuti iz Komore tvrde da se tako ugrožava kredibilitet apoteka i da će farmaceuti da se pretvore u obične prodavce.

Pre dve nedelje otvorena je rasprava da li Republički fond za zdravstveno osiguranje treba da promeni način centralizovane nabavke lekova na A listi i da tender raspiše po INN nazivu umesto kao do sada po nazivu brenda. Ovo bi državi uštedelo neki dinar, preciznije desetine miliona evra, a u ozbiljnu kampanju protiv ove promene krenule su farmaceutske kompanije.

Zajedničko za oba ova slučaja imamo lobiranje interesnih grupa kod države da ograniči konkurenciju kako bi sebi obezbedile privilegije ili veći profit nauštrb krajnjih korisnika. Apoteke, s obzirom da rade sa fiksnom maržom na lekove (na recept), moraju da se dovijaju na razne načine kako da zarade novac da pokriju troškove poslovanja i zarade zaposlenih. Neki od njih su videli priliku u tome što bi pored medicinskih preparata mogli da prodaju i štošta drugo, odnosno našli su tržišno rešenje za svoj problem. S druge strane, uglavnom državne apoteke koje su preopterećene viškom zaposlenih i dugovima prema dobavljačima koji dostižu 2,4 milijarde dinara ogorčeno se bore protiv tržišne utakmice u kojoj bremenite političkim uticajima i birokratijom teško mogu do pobede.

Doduše, Komora traži i da se zabrani vertikalno integrisanje, odnosno da veledrogerije poseduju i apoteke. U tom slučaju bi, na primer, apoteka kupovala lekove kod direktnog konkurenta i lako je zamisliti da ne bi imala iste uslove kao apoteka čiji je vlasnik veledrogerija.

Kako bilo, država će ovih vrelih letnjih meseci imati priliku da pokaže da li su joj srcu bliži građani ili partikularni interesi. Doduše, tražiti očekivati od države da štiti tržište često se pokazalo kao jalov posao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari