Crnogorski poslodavci, naročito oni koji se bave građevinskom delatnošću, ili hotelijerstvom i ugostiteljstvom, zadovoljni su što su ukinute sporne odredbe Zakona o zapošljavanju stranaca koje su važile od juna prošle godine.

P { margin-bottom: 0.21cm; }Podsjećanja radi, zbog negodovanja poslodavaca primjena spornih odredbi bila je odložena do kraja turističke sezone, tačnije do 1. oktobra 2015, a bilo je najavljeno da će se primjenjivati od 1. januara ove godine. Odredba koja je najviše iritirala poslodavce odnosila se na njihovu obavezu da strance mogu zaposliti samo ako na evidenciji crnogorskog Zavoda za zapošljavanje nema nezaposlenih koja ispunjava uslove za zasnivanje radnog odnosa, ili odbijaju angažman na određenim poslovima. Pošto su poslodavci, kako pojedinačno, tako i posredstvom svojih udruženja i asocijacija, poput Unije poslodavaca Crne Gore, Savjeta stranih investitora, Montenegro biznis alijanse, Privredne komore… smatrali da je primjena pomenutih odredbi za njih neprihvatljiva, usvojene su izmjene i dopune Zakona o strancima, kojima su, od sredine marta, te odredbe stavljene van snage.

Najvažnija novina je što se zapošljavanje stranaca više ne uslovljava dokazom da na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nema nezaposlenih lica koji ispunjavaju uslove za zasnivanje radnog odnosa. Umjesto toga, određene su godišnje kvote za zapošljavanje stranaca, koje su podijeljene po djelatnostima i zanimanjima. Zanimljivo je, međutim, da je broj stranaca koji su od početka godine dobili dozvole za rad gotovo dvostruko manji nego 2015. Procenjuje se da će situacija biti znatno bolja u maju i junu, kada, tradicionalno već, veliki broj „sezonaca“ biva angažovano u turizmu i ugostiteljstvu, kao i u poljoprivredi, naročito u podgoričkim Plantažama gdje se za berbu bresaka i grožđa angažuje veliki broj radnika iz okruženja.

Ali, uprkos ukidanju spornih zakonskih odredbi o zapošljavanju stranaca i dalje ima nezadovoljnih, poput Dragana Ivančevića, predsjednika Odbora za turizam Privredne komore Crne Gore, inače suvlasnika jednog hotela u Bečićima. On je na skupu privrednika, organizovanom tim povodom, kazao da poslodavci neće imati problema kao prošle godine, ali da je to samo svojevrsni bajpas, ili međurješenje, koje nikome ne treba i da je trebalo donijeti novi Zakon o strancima i njihovom zapošljavanju. Drugi privrednici takođe smatraju da država, tačnije Zavod za zapošljavanje Crne Gore, ne može problem nezaposlenosti, kao i izbjegavanje Crnogoraca da rade na sezonskim poslovima, staviti na teret poslodavcima i preko njihovih leđa to rješavati, već je riječ o mnogo kompleksnijem problemu. Inače, sudeći prema dosadašnjoj praksi, najviše stranih radnika dolazi iz neposrednog okruženja – Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Kosova a nekoliko godina unazad ima ih i iz Rusije, Ukrajine, Albanije, Kine.

glosa

Sudeći prema dosadašnjoj praksi, najviše stranih radnika dolazi iz neposrednog okruženja – Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Kosova a nekoliko godina unazad ima ih i iz Rusije, Ukrajine, Albanije, Kine

antrfile

Manje stranaca nego lane

Za ovu godinu Vlada Crne Gore odredila je kvotu od 15.000 dozvola za boravak i rad stranaca, kao i 3.000 dozvola za kapitalne projekte. Najavljeno je, takođe, da će se, ako se za to ukaže opravdana potreba, broj dozvola povećati. Prema podacima crnogorskog MUP-a, od 1. januara do 8. aprila evidentirano je 3.837 stranaca koji su dobili dozvole za boravak i rad (najviše ih je zaposleno u građevinarstvu), što je znatno manji broj nego u istom periodu lane kada je bilo izdato 6.469 odobrenja za boravak i rad.

Potpis za sliku: Najviše stranaca angažovano u građevinarstvu, hotelijerstvu i ugostiteljstvu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari