Bugarska se našla na meti oštrih kritika vodećih poslovnih partnera zbog neuspeha u jačanju vladavine prava. Strani biznismeni upozoravaju na nameštanje tendera i navode da ih slabosti bugarskog pravosuđa obeshrabruju i teraju da razmišljaju o preseljenju biznisa. Kritike stižu pred objavljivanje izveštaja Evropske unije o stanju pravosuđa u Bugarskoj za koji se očekuje da bude veoma kritičan zbog nedovoljnih reformi u, inače, najsiromašnijoj članici EU.

Bilateralne privredne komore Bugarske i devet članica Evropske unije i SAD saopštile su 25. januara da je „sve više onih, kako među lokalnim, tako i među stranim investitorima, koji tvrde da u Bugarskoj nema dovoljno vladavine prava“. U zajedničkom saopštenju komore navode da su investitori u Bugarskoj obeshrabreni da posluju i da se okreću drugim zemljama. Nedostatke u bugarskom pravosuđu strani investitori su okarakterisali kao „sistemske“ ističući da su promene nemoguće bez političke volje.

Napori vlade premijera Bojka Borisova da unapredi poverenje u neefikasno pravosuđe i iskoreni korupciju „zaglibili“ su se u političkim nesuglasicama poslednjih meseci. U decembru se povukao bugarski ministar pravde Hristo Ivanov optužujući poslanike da potkopavaju njegove reformske napore. U međuvremenu je izbio skandal zbog korupcije u privatizaciji bankrotirane državne firme za proizvodnju hemijskog đubriva u gradu Vrača severno od Sofije. Kompanija ANJ Grupa iz Indonezije, koja je nameravala da kupi kompaniju Himko, tvrdi da je tender bio namešten i da su joj punomoćnik kompanije i jedna osoba koja se predstavljala kao savetnik premijera Borisova tražili mito od milion evra da dogovore posao. Optužbe su izašle u javnost dva dana pošto je Himko na tenderu pripao Deljanu Pevskom, kontroverznom biznismenu i medijskom mogulu koji je poslednjih godina bio u središtu većine skandala u Bugarskoj. Borisov je tražio od nadležnih službi da istraže optužbe da je osoba koja se predstavljala kao njegov savetnik tražila mito.

Sada se čeka da pored poslovnih ljudi iz inostranstva na korupciju u Bugarskoj ukaže i Brisel. Naime, očekuje se da Evropska komisija objavi svoj izveštaj o nadzoru u okviru Mehanizma za saradnju i verifikaciju (CVM) o Bugarskoj i Rumuniji. Prema procurelim informacijama koje prenose bugarski mediji, u izveštaju će pisati da u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala Bugarska zaostaje za susednom Rumunijom, koja je zbog korupcije izvela pred sud bivšeg premijera. Bugarska i Rumunija su pod posebnim nadzorom EU od kako su 2007. postale članice Unije zbog neispunjavanja kriterijuma u pravosuđu i borbi protiv korupcije i, u slučaju Bugarske, zbog problema u borbi protiv organizovanog kriminala.

Kontrolni mehanizam

Mehanizam za saradnju i verifikaciju uspostavljen je kako bi se pomoglo Bugarskoj i Rumuniji da reformišu pravosuđe posle ulaska u EU. Taj mehanizam je još na snazi iako je prošlo sedam godina od prijema te dve države u EU i važiće i dalje. U okviru CVM Evropska komisija svake godine objavljuje izveštaje o napretku reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije. Prethodni izveštaj o stanju u Rumuniji bio je u velikoj meri pozitivan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari