Za Gračac, selo u opštini Vrnjačka Banja, sigurno su čuli putnici namernici koji u banju dolaze iz pravca Kraljeva, ali retko ko zna da se u tom selu, već desetak godina proizvodi specifičan model pržionice za espreso kafu. Aparati se proizvode u maloj porodičnoj firmi Tehnokom vlasnika Darka Vlajkovića. Priča o ovom porodičnom preduzeću vraća nas u 1983. godinu kada je na inicijativu Darkovog oca Živorada, koji konstruiše mašine i procesnu opremu za prehrambenu i hemijsku indstriju, kao i mašine za pakovanje i za obradu drveta. Već dve decenije Tehnokom uspešno opstaje na tržištu, zahvaljujući pre svega dobrom kvalitetu, širokom asortimanu i niskim cenama proizvoda.

– Naša poslovna politika zasniva se na kvalitetnim, pouzdanim i jeftinim proizvodima, koje izrađujemo sopstvenim kapacitetima i u saradnji sa kooperantima. Posebnu pažnju posvećujemo kontroli kvaliteta svake pozicije, jer je to uslov za ulazak i opstanak na probirljivom tržištu Evropske unije. I uspeh nije izostao. Možemo da se pohvalimo nizom inovativnih rešenja, koja su nam bila svojevrsna viza za inostrano tržište, gde i plasiramo najveći deo proizvodnje. Naše proizvode odlikuje pouzdanost, jednostavnost, efikasnost, univerzalnost, pa zahvaljujući tim odlikama lako našli put do kupaca u Italiji, Španiji, Velikoj Britaniji, Australiji, Poljskoj, Češkoj, Jordanu, Maroku, ali i zemljama u regioni – Albaniji, Rumuniji, BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Makedoniji – objašnjava Darko Vlajković.

U poslednjih desetak godina glavni proizvod je pržionica za espreso kafu, koja se radi u nekoliko veličina, ali i sva oprema koja prati tu industriju. Naš sagovornik ističe da po karakteristikama i kvalitetu ovaj model ne zaostaje za svetskom konkurencijom. Ideja o proizvodnji ovog aparata nastala je u trenutku kad se „rađala“ i firma, ali je realizacija počela pre desetak godina kada je uspostavljena saradnja sa partnerima u Italiji i Španiji, a kasnije u Velikoj Britaniji i Poljskoj. Mesečno se proizvede četiri do pet ovih aparata. Veću proizvodnju ograničavaju skromni proizvodni kapaciteti, s jedne strane, ali i detaljna kontrola kvaliteta svakog proizvedenog dela, s druge. Tehnokom ima dvoje zaposlenih i sedam kooperanata. Reč je o malim firmama iz okruženja kojima je to jedini izvor prihoda. Proizvodni prostor ima 300 kvadratnih metara i još uvek nije u potpunosti završen. Iako, taj prostor postaje tesan, završetak građevinskih radova i proširenje moraće da sačekaju neka bolja vremena.

– Uspevamo da odgovorimo zahtevima kupaca i veoma vodimo računa o nabavci kvalitetnih materijala i kontroli kvaliteta. Ipak, nadamo se boljim uslovima za poslovanje i podsticajima države koji bi omogućili, da ovu sada zanatsku proizvodnju, podignemo na viši nivo, jer imamo razrađeno inostrano tržište – ističe Vlaković.

On naglašava da nikada nisu dobili podsticajna sredstva od države, niti su koristili bankarske kredite „jer zarade u ovom poslu ne mogu da pokriju visoke troškove nepovoljnih komercijalnih kredita“. Ocenjuje da su uslovi poslovanja u Srbiji nestimulativni i dodaje da je podsticanje izvozno orijentisane proizvodnje ključ za privredni rast.

Neiskorišćene carinske povlastice

– Male zanatske firme u startu odustaju od nepovoljnih bankarskih kredita kao mogućnosti da zadužujući se ulažu u proširenje proizvodnje. Snalaze se kako umeju i čekaju da se promeni poslovna klima. Činjenica je da roba ovog tipa ima velike carinske povlastice u zemljama EU i Srbija bi trebala to da iskoristi, tako što će pomoći male, izvozno orijentisane, proizvodnje da „porastu“ i da jednog dana budu stub privrede – poručuje vlasnik Tehnokoma Darko Vlajković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari