Privredno društvo „Termoelektrane i kopovi Kostolac“ u skladu sa svojom poslovnom politikom napravilo je veliki iskorak u pravcu primene savremenih tehnoloških rešenja u cilju bolje organizovanosti, veće produktivnosti i sveukupnih efekata rada i poslovanja kompanije.

Jedan od projekata koji se, kako saznajemo nalazi u završnoj fazi izrade, nosi naziv: „Razvoj i implementacija sistema upravljanja operativnim radom pomoćne mehanizacije na bazi raspoloživosti i proizvodno ekonomskih pokazatelja operativnog rada sa podrškom savremenog informacionog sistema“.

Iz same dužine naziva ovog projekta može se naslutiti da je reč o jednom veoma složenom i ozbiljnom projektnom zadatku od koga se dosta očekuje. O ciljevima projekta, njegovoj implementaciji i očekivanim rezultatima razgovarali smo sa mr Radišom Đurićem, diplomiranim inžinjerom mašinstva, šefom Službe za pomoćnu mehanizaciju u Direkciji za proizvodnju uglja PD „TE „ KO Kostolac“.

– Ovim projektom, a na osnovu postojeće dokumentacije, biće definisan način i raspored rada mašina i rukovaoca u pomoćnoj mehanizaciji Površinskog kopa „Drmno“ uz pomoć računara. Dalje, projekat će tretirati, kaže Đurić, formiranje dokumentacije koja se odnosi na snabdevanje mašina gorivom i potrebnim mazivima i tehničkih tečnosti. Takođe imaćemo i jedinstvenu bazu podataka o rukovaocima i mašinama, a jedan od ciljeva projekata je i da definiše upravljanje operativnim radom pomoćne mehanizacije. Na pitanje kako će se projekat primenjivati Đurić kaže:

– Na osnovu formirane baze podataka vrši će se raspoređivanje ljudstva i mašina u okviru dnevnih i smenskih zadataka uz pomoć računara do mesta gde se mašine pomoćne mehanizacije koriste. Svakako napomenuo bih da se ovim projektom predviđa i uvođenje GPS/GPRS-a za praćenje lokacija rada mašina i evidenciju radnih sati mašina. Ovim sistemom se omogućava i kontrola nivoa potrošenog goriva. U narednom periodu predstoji nam posao na uvođenju pilot projekta. To znači da će probni elementi elektronskog praćenja postaviti na četiri karakteristične mašine kako bi se sagledali početni rezultati i efekti implementacije sistema upravljanja.

Inače, od implementacije pomenutog projekta očekuje se bolje i efikasnije funkcionisanje pomoćne mehanizacije, brža komunikacija i rešavanje zahteva za mašinama koji dolaze iz proizvodnje. Svakako očekujemo sveobuhvatnije i brže informacije koje se odnose na zastoje mašina na terenu i servisno održavanje. Naravno, sve to treba da doprinese racionalizaciji troškova eksploatacije, ali i svrsishodnijoj upotrebi i korišćenju radnih mašina koje učestvuju u proizvodnom procesu na Površinskom kopu „Drmno“. Posebno mi je drago što je od početka realizacije ovog projekta aktivno uključeno i nadzorno tehničko osoblje pomoćne mehanizacije, rekao je Đurić.

Treba reći da je realizacija ovog značajnog projekta poverena Mašinskom fakultetu iz Beograda, a rukovodioci projekta su: prof. dr Gradimir Ivanović , prof. dr Radivoje Mitrović sa Mašinskog fakulteta iz Beograda, kao i mr Radiša Đurić, ispred PD „Termoelektrane i kopovi Kostolac“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari