Kada neko pod okriljem noći u fantomkama ruši objekte i onda nestane u nepoznatom pravcu, nekako još i može biti da je teško ustanoviti ko je bio počinilac, naročito ako je nalogodavac dovoljno moćan da istragu ometa i koči. Sitno je to što se desilo u Savamali u Beogradu, a i kratko je trajalo. Dok dlanom o dlan, porušeni neki objekti i ćao. Em noć, em crna odela, em fantomke.

                       

Požarevac je otišao mnogo dalje i mnogo bolje u organizaciji kamuflaže bez kamuflaže. Usred bela dana, desetinama godina, neki fantomi bez fantomki obrađuju državnu zemlju na crno i nikom ništa. Još od kad su upropašćeni PIK Požarevac, Voćeprodukt i druga preduzeća koja su koristili nekoliko hiljada hektara državne zemlje, ostale su jadne njive nebranjene i prepuštene fantomima na milost i ne milost. Moglo bi se još reći da su fantomi-zemljoradnici pomagali nesposobnoj državi da se plodne njive ne zakorove i da narod ne ostane gladan.

Pita se čovek kako je moguće da nisu dobili neka državna priznanja i povelje za humanitarni rad i pregalaštvo, jer ulažu svoja sredstva i rad bez naknade, a sve u opštem interesu. Veliko je to požrtvovanje i altruizam. Ako se obični seljak žali da nema zarade na svojoj njivi, onda je jasno da i požarevački fantomi idu u veliki gubitak. Njive jesu naše, ali je gubitak njihov. Ipak, nije se desilo da fantomima dodele visoka odlikovanja, jer bi time njihov fantomski status bio uništen, čime bi prozvodnja hrane mogla biti ugrožena, a to nije nikom u interesu. Jeste da kod nas ima izreka „nit pas kosku glođe, niti drugom daje“, ali je naša vlast dokazala da nije na nivou psa. Velikodušno su prihvatili prostu činjenicu da je interes građana, a naročito onih najsiromašnijih birača, važniji od narodnih izreka. Istina, u kampanji se niko nije hvalio ovakvim dostignućima i brigom za opšte dobro, verovatno zbog čiste skromnosti.

Postoji mogućnost da nadležni u vlasti pojma nemaju da neko sve te njive obrađuje. Vispreniji bi se verovatno dosetili i da postoji mogućnost da su sve te biljke samonikle, što automatski ukazuje da letinu niko ne žanje i prodaje. Dokaz visoke verovatnoće samoniklog kukuruza i pšenice predstavlja i činjenica da se niko nije samoprijavio na dobroćudni poziv gradonačelnika u kome se obećava amnestija i fer ugovor o zakupu. Jeste da nije baš po zakonu, ali tako je preporučila vlada, a tamo sede oni koji najbolje znaju šta je korisno. Međutim, klimavost ovog dokaza se ogleda u činjenici da nije jasno da li se niko nije samoprijavio, ili se ovi fantomi, zbog uvažavanja zakona o zaštiti podataka o ličnosti ne prikazuju javnosti, ne zbog narodnog gneva, nego zbog poznate štetne namere opozicije da stalno napadaju i kritikuju vlast.

Ako to već moraju da trpe vladari, jer su javne ličnosti, onda bar dobrotvore fantome treba od nekakvog blama zaštiti. Možda bi javno objavljivanje humanitarnih fantoma pregatelja destabilizovalo vlast, jer ima mnogo onih koji bi poželeli i sami da obrađuju mufte gradske njive, a nisu u stanju jer su lenštine, a nemaju ni motiku, a mani tamo neku savremenu mehanizaciju. Još crnje i gore je ako neko poželi da ore i žanje isključivo iz ličnih razloga. To bi bilo već ne dopustivo i oštro kažnjeno po slovu zakona.

Dakle, požarevljani spavajte mirno i ne brinite da će naše njive zahvatiti korov. Ima ko se o tome brine. Znači, nema gladi. Sve je pod kontrolom i budnim okom revnosnih inspekcija, koje nas štite od onih koji bi sa fantomkama uleteli, pokupili letinu noću samo u svoj ambar i naneli ogromnu štetu široj društvenoj zajednici. Takvi bi kod nas odmah bili uhvaćeni i primereno premlaćeni. Nismo mi ovde kao onaj Beograd, u kome se radi samo na crno pod okriljem noći.

Ako se neko baš zainati i zlurado poželi da sazna koji su to fantomi humanitarci, eno mu gradskog referenta za dostupnost informacija od javnog interesa, pa će odmah dobiti sve potrebne informacije o tome zašto je javni interes da se ne labilizuje lokalna uprava, a baš to očekuju i priželjkuju domaći izdajnici i strani plaćenici. Zar ne?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari