Samo deset odsto manje piraterije otvorilo bi pola miliona radnih mesta, glavna je poruka nedavno objavljene studije BSA Softver alijanse sa podacima o stopama softverske piraterije u svetu koja uključuje i Srbiju. Prema ovom istraživanju, čak 69 odsto programa instaliranih na računare u našoj zemlji u 2013. godini nije imalo odgovarajuću licencu, što je ekvivalent od oko 70 miliona američkih dolara.


Ako je za utehu, trend piraterije u Srbiji opada i u odnosu na 2011. niži je za tri odsto. Ipak, to je daleko od razvijenih zemalja EU u kojima je prosečna stopa piraterije oko 33 odsto. Najzaslužniji za pad stope piraterije u Srbiji su BSA, Poreska inspekcija i tržišna inspekcija pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija.

– Smanjenje stope piraterije kroz legalizaciju softvera bi doprinelo otvaranju radnih mesta, ali i povećanju prihoda države kroz poreze. Na globalnom nivou, ako bi se stopa piraterije umanjila za, na primer, 10 odsto, to bi povećalo prihode svetske ekonomije za 152 milijarde dolara i otvorilo čak pola miliona radnih mesta, te donelo dodatne 32 milijarde dolara poreza državama. Kada se softver piratizuje, nema stvaranja nove vrednosti, nema inovacije, pa samim tim ni razvoja – istakao je Dragomir Kojić, advokat BSA.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari