Predrasude jedine prave problem 1

Zračenje mobilnih telefona jedan je od najvećih strahova modernog doba s obzirom da skoro svako ima najmanje po jedan telefon, a često i više. Tu je i zračenje koje neminovno stiže od baznih stanica mobilne telefonije jer ih je sve više u nastojanju da budemo stalno i svuda dostupni. Onda je tu i WiFi signal, zračenje koje stiže od mikrotalasnih pećnica, ali i radio signala, signala kojim komuniciraju policija, hitna pomoć, taksisti…

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Sve u svemu živimo na dnu mora elektromagnetnih talasa koji se rasprostiru svuda oko nas. Ali kolika je stvarna opasnost zračenja i koliko nam je zdravlje ugroženo? Kako bi to otkrio, Danas je bio u poseti „osinjaku“, možda i najozračenijem mestu u Beogradu, laboratoriji Telekoma Srbija.

Kako nam je objasnio Zoran Karić, inženjer za pripremu investicija bežične pristupne mreže Telekoma Srbija, u njoj se beleže najveće zbirne vrednosti zračenja pomenutih izvora s obzirom da se na samoj zgradi nedaleko od Hrama Svetog Save nalaze brojne antene, a s obzirom da je reč o centru grada nesporno je da je signal veoma jak. Upravo nam je tu razrešena jedna od najvećih zabluda kada su u pitanju mobilni telefoni – savremena tehnologija poput 3G i 4G, uz jači signal, umanjuje zračenje, dok starija 2G tehnologija zrači više jer se sistem „napreže“ da održava vezu sa baznom stanicom. Prema zakonskoj regulativi u Srbiji, granični nivo dozvoljenog električnog polja (od svih izvora zbirno) iznosi 16,8 V/m (GSM 900), dok je ta dozvoljena vrednost u EU čak 41 V/m.

Zato smo za testiranje koristili uređaj koji poput mikrofona može da upija sve signale i očitava trenutno zračenje, ali i beleži maksimalne vrednosti koje se postižu u delićima sekunde. Prilikom merenja na 3G signalu vrednosti su se kretale oko 1,2 V/m, dok je maksimum dosezao 1,87 V/m. Međutim, tokom razgovora, dok je telefon prislonjen uz uređaj kao što je slučaj sa ljudskom glavom, vrednosti su se kretale od 2 do 3 V/m. S tim da je „pik“ prilikom uspostavljanja veze bio čak 4,8 V/m, što samo potvrđuje savete iz Telekomove kampanje „Biraš kako komuniciraš“ da treba odmaći telefon dok se veza uspostavlja jer je dužina ruke sasvim dovoljno odstojanje jer vrednosti drastično padaju sa udaljenošću. Kada je u pitanju 2G signal, trenutni „pik“ je bio čak i do 9,17 V/m, dok su vrednosti tokom razgovora bile nešto veće od 3G signala. Međutim, sve zajedno daleko su manje od dozvoljenih 16,8 V/m. Interesantno, telefon najviše zrači prilikom uploada sadržaja. Kada se ima sve u vidu, saveti su da je uvek bolje biti u 3G nego u 2G okruženju, po cenu potrošnje baterije, jer je zračenje daleko manje.

Poređenja radi, WiFi ruter konstantno zrači oko 2,5 V/m ali njega ne držimo pored glave, a sa razdaljinom vrednosti postaju zanemarive. Još drastičnije je zračenje mikrotalasne pećnice i iznosi oko 30 V/m, s tim da „pik“ ide i do 100 V/m, ali sigurno nećete držati naslonjenu glavu na vrata koja sama po sebi sprečavaju zračenje. Drugi veliki strah je zračenje od bazne stanice mobilne mreže. Međutim, naši sagovornici iz Telekoma napominju da svi mobilni operatori u Srbiji moraju da prođu rigoroznu kontrolu pre nego što postave antene, gleda se uticaj na životnu sredinu, a rezultat je nekoliko puta niža zbirna vrednost od zakonske granice. Poređenja radi, tri minuta razgovora ozrače koliko tri meseca života u okruženju antene bazne stanice, a sve zajedno je manje u odnosu na dozvoljene vrednosti. Pritom su te visoke vrednosti zabeležene u neposrednoj blizini bazne stanice, dok su sve stambene zgrade na znatno većoj razdaljini. Čak i da je antena na samoj zgradi, smer prostiranja talasa je takav da nema direktne izloženosti, objašnjavaju iz Telekoma Srbija.

Saveti za smanjenje zračenja

Kako je objašnjeno u kampanji „Biraš kako komuniciraš“ Telekoma Srbija, postoji nekoliko „trikova“ kojim možete dodatno smanjiti zračenje koje stiže od vaših mobilnih ljubimaca. Najpre, treba gledati da se telefon koristi isključivo gde je bolji signal, a onda i udaljavati uređaj od glave dok se uspostavlja veza. Za kratku razmenu informacija bolje je koristiti SMS poruke. Telefon treba udaljiti i dok spavate, a poželjno je izbegavanje korišćenja telefona dok ste u liftu ili podrumu jer tu signal slabi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari