Većina korisnika ne razmišlja na temu šta se dešava kada im neko ukrade telefon, dok se ta situacija ne desi. Uglavnom su to skuplji Android ili iOS uređaji za koje su skupljali pare ili ih još uvek otplaćuju pa ih paze „kao oči u glavi“. Ali šta se dešava ako ipak ostanete bez svog ljubimca? Kako da zaštitite podatke na vašem mobilnom uređaju u slučaju krađe ili gubitka? Mnoge svetske zvezde ne misle tako, ali najmanji problem su vam slike koje imate na telefonu, odnosno ako ih se dočepa neko drugi.

Moderni uređaji su povezani sa svim društvenim mrežama, koristite usluge svoje banke preko aplikacije na telefonu, tu su vam privatni i poslovni imejlovi, Viber, WhatsApp, Hangouts, Messanger, SMS itd… To je ono što je odmah vidljivo. Sledeće su vaše GPS koordinate, lokacije koje ste posećivali, navigacija, broj registracije dok ste plaćali parking, šifre koje ste kucali za razne sajtove ili usluge, kreditne kartice koje ste koristili… Ukratko, može da se izvuče kompletna istorija vašeg kretanja i ponašanja.

Oni tek malo svesniji imaju ideju da im može biti narušena privatnost ako neko dođe u posed njihovog telefona pa se štite tako što stavljaju screen lock (u obliku PIN koda, ili obrasca za otključavanje). Međutim, kod njih to najčešće socijalni momenat, odnosno kako im prijatelji ili partner ne bi „kopali“ po telefonu.

Šta možete da uradite kako biste donekle bili sigurni, jer kao što znamo potpuna zaštita od pravih hakera je skoro nemoguća? Prema savetima iz Data Solutions (www.datasolutions.rs), za početak zapišite negde IMEI vašeg uređaja. Mobilni provajderi ga imaju, ali će ga iskoristiti samo za deaktivaciju SIM kartice, a telefon će locirati isključivo na zahtev policije. Zato je dobro da i vi imate IMEI broj da ga odmah date policiji, ili da na nekim od sajtova za to registrujete vaš telefon, uključujući i sajtove proizvođača telefona, i da daljinski uradite fabrički reset telefona. Pomenuti PIN ili obrazac za otključavanje vam takođe neće vratiti podatke, ali će naterati lopova da ga sam vrati na fabrička podešavanja i samim tim obriše vaše podatke.

Vaši podaci mogu „nestati“ i ako ne izgubite telefon. Zato vodite računa koji besplatan Wi-Fi koristite jer svaka ukucana šifra ili podatak preko nje putuju do cilja, a vi ne znate ko ih može presresti. Pazite i na koje web linkove „klikćete“ ili koje bar kodove skenirate. I jedno i drugo mogu da pošalju maliciozni kod vašem uređaju i da dobiju zauzvrat informacije sa vašeg telefona. Isto kao i kod Wi-Fi mreže, vodite računa preko čijih računara i USB portova punite telefon. Ne morate da budete svesni niti bilo šta mora da se vidi na ekranu uređaja da bi se prenosili podaci između njih.

Možda deluje kao bezazlen problem ali zapitajte se koje sve autorizacije od vas traže legalne aplikacije kada ih instalirate. Da li je baš potrebno da aplikacija za prenos tekstualnih poruka, ima pristup mikrofonu, kameri i vašoj trenutnoj lokaciji. Ali nije na odmet da koristite neku od aplikacija koja služi za dodatnu zaštitu podataka na telefonu, ili u okviru antivirusnog programa. Pravilna zaštita je i redovno ažuriranje softvera svog telefona jer svaki novi update skoro uvek ukljuje zakrpe za sigurnosne rupe koje su pronađene.

Za kraj, uvek bekapujte podatke. Ako se desi da vam ukradu telefon, imaćete sve informacije da stavite u sledeći uređaj. Dok su na telefonu možete ih i enkripovati što je još jedna sistemska opcija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari