Sadržinski potpuno nova knjiga iz fizike pojavila se nedavno kao zbornik radova Jovana Đurića, pisan i objavljen na engleskom jeziku, iz koga će savremene i buduće generacije mladih fizičara moći i morati da uče kako se istinski naučno misli.

U recenziji ovog preokretno značajnog i originalnog Đurićevog dela akademik Veljko Milković zaključuje da je opus profesora Đurića, a posebno teorija porekla magnetizma iz gravitacije, sa svim svojim posledicama u elektromagnetici, astrofizici i kvantnoj mehanici, ili bolje rečeno – atomistici, nesumnjivo novi kopernikanski obrt u nauci. “Poreklo magnetizma iz gravitacije zasnovano na promeni centra koordinatnog sistema iz centra mase u centar sopstvene gravitacije fizičkog tela, uvid je teorijskog fizičara Jovana Đurića, koji razrešava problem jedinstvene teorije polja započinjući novu epohu naučnih revolucija”, beleži on.

Ne može se dovoljno naglasiti značaj ove Đurićeve zaista revolucionarne ideje razdvajanja centra gravitacije realnog fizičkog tela od centra njegove neravnomerno distribuirane mase koju Đurić potvrđuje prvo egzaktnim teorijskim izvođenjem (matematička simetrizacija masenog i magnetskog momenta Maksvel-Đurićevim jednačinama), a zatim, verifikuje sledećim repetabilnim i predvidljivim eksperimentalnim dokazom: igle, na krajevima nejednake mase, izrađene od nemagnetičnih materijala, okačene u centru mase na tanku iglu tako da im se vertikalna komponenta gravitacije poništi, polako se rotiraju i posle izvesnog vremena stabilno zauzimaju orijentaciju sever-jug, paralelno sa feromagnetskom iglom kompasa. Ovaj ogled u raznim varijantama više puta ponovili su nezavisni istraživači, s punim uspehom.

Zašto je ovo Đurićev kopernikanski obrt? Isto kao što je Kopernik početak koordinatnog sistema sa Zemlje premestio na Sunce, tako je i Đurić centar njutnovskog koordinatnog sistema iz centra mase premestio u centar sopstvene gravitacije tela, što je omogućilo razumevanje relacije masenog i magnetskog momenta i tim otkrićem suštinski dopunio Njutnovu mehaniku (Principia) i ostvario njenu neposrednu primenu na svet atoma i atomskih čestica, na primer, umesto komplikovano – kvarkovima, kao Gel Man, Đurić magnetski momenat neutrona jednostavno objašnjava njegovim masenim momentom.

Jovan Đurić rođen je 1925. u Šapcu. Njegov životni put od četvorogodišnjeg dečaka koji je vođen intuicijom opravio roditeljima mehanički budilnik do naučnika i profesora fizike i elektrotehnike na Univerzitetu Novi Meksiko u Albukerkiju – kao i svakog ko je suštinski menjao naučne osnove naše civilizacije, prepun je perioda nerazumevanja i nanetih mu teških nepravdi, kako u njegovoj rodnoj Srbiji, tako i u domovini njegove naučne i univerzitetske karijere, Americi.

I ako je predsednik komisije Beogradskog univerziteta za odbranu briljantne doktorske disertacije mladog inženjera Đurića bio sam Milutin Milanković, a jedan od članova čuveni matematičar Anton Bilimović, inače prevodilac Euklidovih Elemenata na srpski, zbog svoje sumnje u ispravnost marksističke ideologije i ličnog otpora surovoj komunističkoj praksi svog vremena, mladi naučnik nije mogao postati docent Beogradskog univerziteta i otišao je u SAD.

Ali, i kao redovni profesor američkog univerziteta, Jovan Đurić, čovek koji je smatrao da mu je duhovna dužnost da uvek govori istinu, trpeo je i dalje posledice svoje naučne beskompromisnosti: njegove ideje jedinstvenog polja, koje su se kosile sa već uručenim Nobelovim nagradama bile su sedamdesetih godina pravi razlog njegovog prevremenog penzionisanja, a tome je doprinela i Đurićeva javna moralna osuda Vijetnamskg rata.

Pred čitaocima je, tako, jedna od najdubljih naučnih istina našeg vremena, u izuzetnoj knjizi jednog izuzetnog čoveka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari