Obaveštenje o izvođenju javnih radova, kao i o tome da su gotove prve barake za prijem radnika koji će „raditi“ na regulaciji Trebiža i Lonje, tj. „isušivanje“ Lonjskog polja ustaške novine „Hrvatski narod“ objavile su 23. avgusta 1941. Reč je o barakama podignutim kraj sela Bročice i Krapje u neposrednoj blizini Jasenovaca. Prvi logoraši su počeli pristizati teretnim vagonima na železničku stanicu Jasenovac 20-21. avgust 1941.

Odatle su sprovođeni na livade kraj sela Bročice sa južne strane Struga, uz šumu Donja Krndija i put Novska-Jasenovac. Na tom mestu su bile podignute dve barake, a na ulazu stražara i dva stražarska tornja. Sve je bilo ograđeno bodljikavom žicom.

Svi koji su tokom avgusta do početka oktobra 1941. upućeni u koncentracioni logor Jasenovac bili su smešteni u ove barake. Logoraši u svojim izjavama taj logor nazivaju Bročice I, Bročice II, Šuma i Bročke Jasenice, a ustaše i Varsajev. Oni koji su u Jasenovac upućivani od kraja septembra do 15. novembra 1941, logorisani su u dve barake podignute kraj sela Krapje na livadama uz rub šume Gornja Krndija. Zbog plavljenja terena, u taj logor su ubrzo preseljeni logoraši sa barakom iz Bročica, s tim što ih je najveći deo pre i za vreme selidbe pobijen. Tako je od kraja septembra do 15. novembra 1941. postojao samo koncentracioni logor Jasenovac kraj sela Krapje, ili – kako su ga logoraši zvali – Krapje I, Krapje II. Kad je usledila i selidba logora Krapje, također zbog plavljenja, u njemu je bilo oko 3.000 logoraša, od kojih je tu selidbu na novo područje u Ciglanu (Ozrena Bačića), preživela polovina.

U novom rejonu pored ciglane nalazila se pilana i neki drugi objekti, a u samom Jasenovcu su početkom 1942. i kožaru pretvorili u deo koncentracinog logora. Bročice, Krpaja, Ciglana i druga mesta istog logora ustaške su nazvale „Ustaška odbrana – Zapovjedništvo sabirnih logora Jasenovac“.

Prema nekim izvorima i izjavama, u tom logoru (Bročice i Krapje) od 21. avgusta do 15. novembra 1941. ubijeno je 8.000 do 12.000 logoraša.

Pored zvaničnog naziva za logor „Zapovjedništvo sabirnih logora Jasenovac“ ustaše su upotrebljavale i druge nazive „Koncentracioni logor Jasenovac“. Naziv „Sabirni i radni logor Jasenovac“ usledio je Pavelićevom odredbom od 25. novembra 1941. „o upućivanju nepodobnih i opasnih lica u sabirne i radne logore“. Da je to zapravo koncentracioni logor potvrđuje  dokument Ustaškog zaštitnog redarstva Zagreb („Zapovjedništvo Koncentracionog logora Jasenovac“) i Župska Redarstvena oblast u Sarajevu, kad izveštava velikog župana ko je sve odveden „Koncentracioni logor Jasenovac“. I sam tajnik Ispostave UNS-a u Banjaluci Antun Repac u svojoj službenoj zabelešci od 29.12. 1941. piše da su taoci otpremljeni u „Koncentracioni logor Jasenovac“. Da nije reč o radnom logoru najuverljivije negiraju genocidna dokumenta ustaške NDH.

U Logoru je bilo pojedinačnog i organizovanog otpora logoraša. U Jasenovcu i Staroj Gradiški, u muškom i ženskom logoru, za sve vreme postojanja logora, na određeni način organizovano se delovalo. Stvarale su se ekonomske zajednice koje su ublažavale teške uslove života. Nacionalni sastav ljudi i žena bio je raznolik, pa mnogi nisu ni shvatili zašto su u logoru. Uvek su se nadali da će kao nevini uskoro biti pušteni.

Najpoznatija su dva organizovana otpora logoraša: prvi 22. aprila 1945.u 10 časova i 15 minuta  u delu logora zvanom „Ciglana“, i drugi, nešto kasnije, oko 20 časova istog dana u „Kožari“ usred Jasenovca. Logoraši Jasenovca su osetili da im preti sigurna smrt, pa su odlučili da provale iz zgrade u kojoj su bili zatvoreni i goloruki povedu borbu borbu na život i smrt. Pod vođstvom Ante Bakotića, Čedomila Hubera, Dragutina Škrgatića, Pavla Kulaša, Jove Živkovića, Mile Ristića i još nekolicine, njih oko 600 je iz zida i vrata istrglo po neki predmet i na zvižduk Milutina Mirića uz poklič “Drugovi, napred“ krenuli su na juriš.

Oko 470 logoraša od 1.075 koliko ih je tada ukupno bilo, nije učestvovalo u pobuni-ustanku, jer su već bili klonuli duhom, mnogi su već bili bolesni, stari i nemoćni, da se goloruki uhvate u koštac s naoružanim ustašama. Oni koje hrabrost nije napustila, iako fizčki slabi i iznureni, u želji da slobodom i životom prikupili su i poslednji atom snage i napali ustaške stražare. Nekoliko su zadavili šakama i oduzeli im oružje. Ostali logoraši su železnim predmetima, cigama i letvama nasrnuli na ostale ustaše u trku prema 150 metara udaljenim istočnim logorskim vratima, u pravcu Košutarice.

eđutim, taj put su ustaše držale po unakrsnom vatrom mitraljeza, pa su tako pokosili veliki broj zatočenika. Ipak, bili su iznenađeni, nisu očekivali napad golorukih i izmučenih logora, pa su u panici zaboravili da zatvore logorska vrata. Logoraš Mile Ristić udario je nožem ustaškog mitraljesca, oduzeo mu oružje, a zatim otvorio vatru po ustašama. Tako je štitio odstupanje svojih drugova. Kroz vrata je u toj borbi protrčalo više stotina logoraša, od kojih je preživelo 117, dok je na tom putu i oko logora, kao i u reci Savi, našlo smrt njih 488. Oko 470 koji su ostali u logorskom krugu ustaše su pobile, izuzev nekolicine koji su se sakrili u bunar i tu pet dana čekali i dočekali pripadnike Jugoslovenske armije.

I 167 zatočenika iz jasenovačkog logora „Kožara“ samo nekoliko časova kasnije, poveli su borbu na život i smrt. Predvođeni Stankom Gaćešom Zahidom Bukurevićem, iz logora je prodrlo njih oko 150, ali su tek čekale teškoće. Trebalo je proći jasenovačkim ulicama i probiti se preko nasipa, ceste i železničke pruge, koje su obezbeđivane mnogim bunkerima i iz kojih su mitraljezi sejali smrt. Iako se priličan broj zatočenika probio iza logorskog zida i našao na slobodi, ubrzo su bili opkoljeni i stavljeni pod snažnu vatru iz koje se spasilo samo 11 zatočenika.

To je bio svojevrstan podvig jasenovačkih logoraša, koji su u borbu pošli izgladneli, iznemogli i bolesni. Potpuno goloruki izašli su pred ustaše i cevi njihovih pušaka i mitraljeza. U toj očajničkoj borbi većina je izgubila život, a samo stodvadesetosmorici sreća je bila naklonjena da ostanu živi. Tako je osnovna parola logoru Jasenovac „Neko mora ostati i generacijama preneti poruku i istinu o Jasenovcu, ratu i zločinima“ bila ostvarena.

Jedinice 21. srpske udarne divizije JA ušle su 2. maja 1945. na napušteno područje bivšeg Koncentracionog logora Jasenovac i sam mesto Jasenovac skoro do temelja uništeno. Zatim su nastavili dalje napredovanje prema Zagrebu, a u Sokolskom domu u Jasenovcu ostavili su tridesetak vojnika radi obezbeđenja područja Jasenovac. Po oslobođenju Zagreba (8. maja 1945.) i završetka rata na tlu bivše Jugoslavije (15. maja 1945.), već 18. maja 1945. hrvatske vlasti su na područje Jasenovc uputile Zemaljsku komisiju Hrvatske za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača. Ova Komisija u svom prvom izveštaju je utvrdila da su sve zgrade, industrijska postrojenja, te barake logoraša, do temelja razorene ili tako uništene da se nijedna ne nalazi u upotrebnom stanju, a mrtvi logoraši na sve strane razbacani.

Ovo razaranje i uništenje izvršile su jasenovačke ustaše od 22. aprila do 1. maja 1945. sa ciljem zatiranja tragova svojih monstruznih zločina. No, nije se sve završilo na ovom izveštaju, ova Komisija je i dalje radila na slučaju Jasenovca i podnosila iscrpne izveštaje, kao i razne anketne komisije, te komisija Vojvodine i Bosne i Hercegovine. Preživeli i učesnici proboja 22.2.1945. dali su brojne izjave tokom 1945. o počinjenom zločinima u Jasenovcu i posleratnom stanju jasenovačkog područja – bivšeg Koncentracionog logora Jasenovac.

Autor je vojni istoričar, pukovnik, penzionisan sa dužnosti načelnika Arhiva  oružanih snaga SFRJ

 

Logoraši koji su preživeli proboj 22. aprila 1945.

 

Abinun Ješua, Abinun Šimun, Adamović Milivoj, Adžić Živko, Aleksić Arso, Antolčić Dragutin, Auferber Mirko, Auferlio Jakob, Bajić Desimir, Bajrić Slavko, Berger Egon, Bing Julius, Bokšić Mirko, Bukurević Zahid, Carin Vladimir, Cazov Jakov, Čikić Svetozar, Ćirić Veljko, Danon Jakov, Dedić Ivo, Deduš Slavko, Delibašić Savo, Delić Stevo, Delpont Antun, Despot Miloš, Drvenica Ranko, Đurić Marko, Erlih Josip, Finci Jakov, Flajšhaker Marko, Fridrih Adolf, Gagić Srđan, Gaon Jerko, Gisović Živko, Gojković Mihajlo, Grabovac Aco, Grbić Gojko, Gregorić Ivan, Grin Volner, Guzvica Mirko, Hadžiomerović Avdo, Huber Čedomir, Ilić Branko, Ivanović Ilija, Jagar Karlo, Jagodić Jovo, Jankov Lazar, Jovičić Vladimir, Kabiljo Jakov, Karn Stevo, Kasner Vlado, Kesić Rade, Kešerović Stjepan, Klajn Leo, Klajn Oto, Konforti Josif, Krajina Hajro, Kulaš Ivan, Kuzmanović Stojan, Langfider Oto, Lapčević Stojan, Levi Papo, Lucić Franjo, Maestro Leon, Makijević Miloš, Mamula Stevan, Marić Jozo, Marić Mihajlo, Mašić Jovo, Mihajlović Ljubomir, Mijić Ostoja, Miler Ervin, Milević Nikola, Mirić Milutin., Morgenštern Joco, Nenadović Cvijetin, Nikolić Niko, Paprić Đorđe, Petrović Savo, Petrović Sreto, Pinto David, Popović Marko, Popović Ostoja, Popović Radovan, Potkonjak Milenko, Prelić Dušan, Radosavljević Lazar, Rajaković Janko, Rajšić Dušan, Rakić Milan, Rakić Pero, Ralić Arsen, Ramonjak Dimitrije, Ristić Mile, Ručkov Đuro, Sabljić Maks, Sajer Edo, Sertić Nikola, Simović Rade, Siranović Nikola, Skrganović Dragutin, Stjepanoivić Jovo, Stjepanović Risto, Stojaković Milutin, Stojaković Rajko, Šimatović Nikola, Štajner Izidor, Tatarko Ivan, Vajs Karlo, Vasić Slavko, Velisavljević Lazo, Vidović Momir, Vlaketić Savo, Vranješ Ljubo, Vučinić Žarko, Vučković Rade, Vujčić Čedo, Vuković Rade, Zebec Karlo, Zec Dušan, Zukalo Bazil, Žiger Dragutin, Živković Borislav, Živković Božidar, Živković Jovan, Živković Jovo, Žunić Ivo

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari