Svako ko je ikad gledao crtanu seriju Simpsonovi (The Simpsons) se sigurno bar jednom zapitao kako to da su Homer i Mardž toliko godina zajedno? Jesu se razvodili i opet venčavali, ali kako su i dalje zajedno? Ovo pitanje se opet otvorilo zahvaljujući vestima o novoj i poslednjoj sezoni Simpsonova, gde nas je sve manje šokirala vest da će Pomoćnik Bob konačno ubiti Barta (ali samo na jednu epizodu) nego vest da će se Homer i Mardž legalno rastaviti i to možda za zauvek. Od prve epizode ove veoma popularne serije emitovane 1989. godine, bilo nam je jasno da nećemo gledati duhovite situacije jedne funkcionalne porodice. A opet, nastavili smo da gledamo jer smo se prepoznali u nekim likovima i njihovim postupcima.


Bračni sistem se menja sa prvim, pa i svakim narednim detetom. Partneri moraju da se adaptiraju na činjenicu da nisu u pitanju samo njih dvoje, već da je tu i novi član kojeg treba integrisati u sad novonastali porodični sistem.

Početak Homera i Mardž

Kada se uzmu u obzir crte ličnosti Homera i Mardž, zapitamo se kako su se oni uopšte i spojili? U ranijem tekstu Isti ili različiti, ali jednaki u ljubavi govorili smo o izboru partnera, da se on može bazirati na principu sličnosti ili komplementarnost. Mardž i Homer se nisu spojili na osnovu sličnosti, čak je i sam princip komplementarnosti upitan ali svejedno postojeći kada su ovo dvoje u pitanju. Mardž, kao treće dete, introvert, usmerena na učenje i budućnost, sklona umetnosti, ali opet dosta zatvorena za svet upoznaje, Homera (jedinca koji zapravo nije jedinac) koji je ekstravert, upitnog kognitivnog potencijala, bez inhibicije i briga na umu. Dve suprotnosti po svemu, počeli su da se zabavljaju. Mardž je verovatno imala potrebu da bude sa nekim ko će je preusmeriti na sam praktičan život i izvući iz izmaštanog sveta koji je stvorila, osloboditi je stega pravila i upoznati sa svetom kojeg se plašila, dok je Homer verovatno imao potrebu da nađe nekog ko će ga čuvati od njega samog, i pritom nežno voditi kroz život sa razumevanjem, i naravno da ta osoba bude izuzetno lepa. Ako pogledamo njihove porodice, Mardž iz porodice hladnih žena, kao jedina topla i nežna se rano suočila sa razbijanjem idealne slike o ocu kada ga je videla da radi kao stjuard. Homer je takođe rastao u sredini gde emocije nisu bile primarne, nije rastao u klasičnom porodičnom sistemu (od malih nogu je vođen na Vudstok i pio je pivo), majka je njega i oca napustila kada je bio mali, i rastao je bez topline i ohrabrenja. Oboje iz takvih sredina izlaze drugačiji, Mardž topla i nežna, a Homer prijatan, srdačan, ali ograničen u shvatanju svojih mogućnosti i bez naznake da je naučio kako da preuzme odgovornost za svoje postupke. Ova zajednička crta koju nose iz svojih porodica porekla je verovatno bio dodatni razlog zašto su se njih dvoje spojili. Mardž je Homeru predstavljala sigurnu luku (iz ugla teorije o afektivnoj vezanosti bila mu je sigurna baza) dok je Homer u neku ruku bio za Mardž „muškarac“ koji joj je falio u detinjstvu (epizoda kada Mardž saznaje da joj je otac stjuard pokazuje koliko joj je bilo teško što joj otac ne radi neki „muški“ posao), ali i neko koga je zbog svoje dobrodušnosti i otvorenosti ka drugima videla kao prozor u svet. Evolucionistička teorija koja kaže da mi biramo partnera na osnovu procene da je on/a dobar genetski materijal se ne može odnositi na Homera i Mardž, bar ne kada je u pitanju Mardžin izbor Homera. Homer se verovatno vodio i ovom logikom, da bira nekoga ko je lep, pametan i dobar genetski materijal.

Nisu imali ideju o braku u samom startu, zapravo ni tokom veze. Mardž je verovatno, kao i većina a i njena porodica, mislila da je Homer jedna vrsta „loš momak“ iskustva i ventil koji joj je trebao, ali zahvaljujući Bartu, njih dvoje su se venčali.

I onda je došao Bart

Ono što Homer i Mardž nisu uzeli u obzir prilikom odluke da se venčaju, jeste da iako se razlikuju kao ličnosti, treba da imaju zajednički cilj i sistem vrednosti kako bi bračna plovidba tekla uz što manje talasa. Ušli su u brak bez prethodnog iskustva i svesne odluke da prihvataju osobu koju su izabrali – jer u neku ruku nisu ni mislili da je zaista napravljen potpuno slobodan izbor (trudnoća je sve ubrzala), ali ušli su u brak bez razmišljanja o budućnosti i zajedničkom životu i potrebnoj adaptaciji na promenu koja im dolazi.

Roditeljski savez podrazumeva uspostavljanje dogovora o načinu vaspitanja i odgajanja deteta, sa jasnim ulogama i visokim stepenom uzajamnosti i doslednosti prilikom donošenja odluka i ponašanja prema detetu.

Sa dolaskom Barta na svet, Homer i Mardž su se našli pred prvom razvojnom krizom i to dok su bili poprilično mladi. Bračni sistem se menja sa prvim, pa i svakim narednim detetom. Partneri moraju da se adaptiraju na činjenicu da nisu u pitanju samo njih dvoje, već da je tu i novi član kojeg treba integrisati u sad novonastali porodični sistem. Jedan od zadataka jeste formiranje roditeljskog saveza i redefinisanje partnerskog odnosa i formiranje partnerskog saveza.

Roditeljski i partnerski savez

Roditeljski savez podrazumeva uspostavljanje dogovora o načinu vaspitanja i odgajanja deteta, sa jasnim ulogama i visokim stepenom uzajamnosti i doslednosti prilikom donošenja odluka i ponašanja prema detetu. Roditelji treba da nastupaju kao jedno prilikom vaspitanja deteta. Jak roditeljski savez pruža detetu osećaj sigurnosti i podstiče pozitivni razvoj. Isto tako, ukoliko je jak roditeljski savez, vi kao partneri ćete imati manje konflikata, i niži stepen nezadovoljstva braćnim sistemom, jer u porodičnom sistemu svi članovi i subsistemi su međusobno povezani i utiču jedan na drugog. Samim tim, konflikti iz jednog subsistema se mogu preliti na drugi subsistem ukoliko nisu jasno postavljene uloge, očekivanja i granice.

I tako su Homer i Mardž trebali da uspostave roditeljski savez. Da se primetiti da oni baš i nisu uspeli u tom zadatku usled neusaglašenosti oko toga šta je uloga roditelja i kako vaspitati decu. Mardž je negujući roditelj, koji se trudi da postavi granice i uspostavi disciplinu, ali nema podršku od Homera koji agresivnim pristupom pokušava da reši konflikte sa Bartom. Homer poseduje kapacitet da bude nežan otac, to se vidi u mnogim epizodama pogotovo u njegovom odnosu sa Lisom, ali često zaboravi da je on taj koji je roditeljska figura i zapravo bude vođen Lisom koja se ponaša odraslije od njega.

Ono što Mardž i Homer jesu uspostavili jeste partnerski savez, koji su redefinisali dolaskom dece, ali održali jakim. Partnerski savez podrazumeva očuvanje odnosa među partnerima kao romantičnim partnerima, gde postoji uzajamnost i poverenje, kao i vođenje računa o potrebama koje imaju. U mladim brakovima, sa detetom, partneri često zaborave da njihov odnos postoji iako su dobili nove uloge i da na tom odnosu treba raditi. Jak partnerski savez podrazumeva mogućnost da odvojite ostale faktore i ne dopustite da se konflikti iz ostalih subsistema preliju na taj odnos. Mardž i Homer održavaju strast u svom odnosu, postoji poverenje i određeni stepen uzajamnosti, i uprkos velikom broju razočarenja i dalje je taj savez jak. Nije lako održavati partnerski odnos sa svim ostalim obavezama i ulogama, ali je za zadovoljstvo brakom, ali i životom, neophodno komunicirati i uspostaviti granice kada postojite samo vi, a kada ste podeljeni na sve strane ali ujedinjeni u borbi koja vas čeka.

Partnerski savez podrazumeva očuvanje odnosa među partnerima kao romantičnim partnerima, gde postoji uzajamnost i poverenje, kao i vođenje računa o potrebama koje imaju.

Dolaze Lisa i Megi i Mardž i Homer moraju da odrastu

Sa dolaskom Lise i Megi koje nisu bile planirane, kao i Bart, ali koje su nastale kao susret strastvenih partnera, dinamika u porodici se uzburkala. Mardž pokušava sama da vodi računa o deci i kući, dok Homer ide na posao koji mrzi i koji zapravo i ne zna šta je, i izbegava svoje roditeljske, a ponekad i bračne obaveze odlazeći kod Moa na piće (pića). Oboje se bore sa činjenicom da svoje potrebe i snove moraju da stave na čekanje i posvete se deci. Mardž povremeno ima izlete u vidu čudnih poslova, čak i kockarske zavisnosti, ili umetničkih nastojanja, dok Homer beži u alkohol i neinhibirano ponašanje koju ga uglavnom dovodi u veliku nevolju. Mladi su ušli u celu zbrku zvanu porodica i nisu uspeli da izbalansiraju svoje lične potrebe sa potrebama koje su roditeljske uloge donele. Mardž se trudi da održi porodicu zajedno, prašta Homeru sve njegove nestašluke i alkoholizam, kao i on njene izlete, ali često biva razočarana i sa svakom sezonom nivo razočarenja raste.

Nije lako održavati partnerski odnos sa svim ostalim obavezama i ulogama, ali je za zadovoljstvo brakom i životom neophodno komunicirati i uspostaviti granice kada postojite samo vi, a kada ste podeljeni na sve strane ali ujedinjeni u borbi koja vas čeka.

Homerovo ponašanje ne iznenađuje ni dan danas nakon 26 godina postojanja serije, samo su se aktivnosti koje su na raspolaganju roditeljima (u većoj meri očevima) promenile. Društvena podela uloga je jasna: žena će biti zadužena za decu i kuću, a muškarac za hleb na stolu. Na sceni je vidljiv slab roditeljski savez i slaba komunikacija, gde očekivanja i uloge nisu uspostavljeni zbog čega žene (muževi) bivaju razočarane i usamljene. Biti roditelj ne znači odreći se sebe i svojih potreba u potpunosti, nije zabrana na uživanje. Radi obostranog zadovoljstva partneri treba da jasno iskomuniciraju šta je njima potrebno i šta mogu da pruže jedno drugom i porodici.

I nakon svega opet oni

Kako to da su Mardž i Homer, nakon svih problema, rastajanja i razočarenja i dalje zajedno? Svaki put kada bi se u nekoj epizodi njih dvoje rastali, pomislili bi to je to, to je kap koja je prelila čašu, ali se oni ipak na kraju pomire. Moguće je da kod njih postoji određena stagnacija u odnosu i strah od promene, kao i strah od samoće. Ali, zreo razlog bi bio u prihvatanju partnera sa svim pozitivnim i negativnim osobinama i izuzetan stepen poverenja. Sa ove dve stvari, prihvatanjem i poverenjem, ljubav ne može da izostane, ali su to ujedno i najteže stvari za održavanje. Prihvatanje nekoga i kada je „dobar“ i kada je „loš“ zahteva veliki napor i stalno podsećanje sebe da kada se pojavi onaj „loš“ deo ne znači da je nestao onaj „dobar“ deo. Poverenje, zajedno sa uzajamnošću je neprevaziđeni sastojak dobrog odnosa, ali ga je isto tako teško uspostaviti. Prvi korak jeste nepovezivanje prethodnih iskustava sa sadašnjim odnosom. Ako smo ranije bili povređeni ne treba ulaziti u novi odnos sa pretpostavkom da će nas i ovaj partner povrediti. Davanjem šanse otvaramo put ka poverenju. Naravno, poverenje se gradi i ne javlja preko noći. Tu su svi postupci ali i razumevanje, komunikacija koji doprinose upoznavanju i povezivanju partnera.

Biti roditelj ne znači odreći se sebe i svojih potreba u potpunosti, nije zabrana na uživanje. Radi obostranog zadovoljstva partneri treba da jasno iskomuniciraju šta je njima potrebno i šta mogu da pruže jedno drugom i porodici.

Homer i Mardž 26 godina opstaju uprkos svim očekivanjima, i često izgledaju kao mitski par koji ne postoji u stvarnosti, ali zapravo svi mi znamo takve, ili jesmo takav par. Najave kreatora serije da će se Mardž i Homer rastati mogu biti samo jedna prepreka na putu, ali i realna opcija za ovaj par. Ukoliko zaista i dođe do konačnog raskida, do njega može doći usled slabljenja partnerskog saveza i nagomilanog neiskomuniciranog nezadovoljstva roditeljskog saveza i porodičnog sistema.

Koju god da opciju izaberu tvorci ove kultne serije, Homer i Mardž će ostati upamćeni kao najizdržljiviji bračni par na televiziji.

Autorka je psiholog i psihološki savetnik

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari