Ni ove godine neće se desiti ono što bi verovatno zaslužilo da bude među glavnim vestima 1. maja – sindikalne organizacije u Srbiji neće se okupiti na jednom mestu kako bi obeležile Međunarodni praznik rada ili bar na taj način iskazale nezadovoljstvo položajem radnika.


A nezadovoljstva ima na sve strane, jer na desetine hiljada radnika ostaje bez posla na mesečnom nivou, a broj nezaposlenih koji su na birou dostigao je gotovo 800.000. U tako lošoj situaciji po radnike u Srbiji za Praznik rada će na ulice već tradicionalno izaći Udruženi sindikati Sloga. Oni će „u znak borbe za poboljšanje prava zaposlenih“ u podne krenuti sa Trga Dimitrija Tucovića do Terazija. Tamo bi možda mogli da se sretnu sa nekih 1.000 članova Samostalnog sindikata, koji posle višegodišnje pauze ipak ima nameru da obeleži 1. maj.

– Nismo pozvali ljude i druge sindikate da nam se pridruže, bićemo samo mi, rekao je Orbović i naglasio da će oni na Trgu Nikole Pašića u sredu pročitati proglas i zatražiti dostojanstven rad za sve, rad od kog se „može živeti, a ne preživljavati“, naglasio je lider SSSS Ljubisav Orbović. „Spremni smo da se borimo za svoja prava jer nam ih niko nije poklonio, jer smo se sami za njih izborili“, piše između ostalog u proglasu. Orbović ne krije da su u sindikatu koji on vodi nezadovoljni odnosom države prema radnicima. Tako bi obeležavanje Prvog maja moglo da postane generalna proba „izlaska na ulice“, koji je Orbović najavio krajem prošle nedelje.

– Sigurni smo da će se iskazivanje našeg nezadovoljstva preseliti iz ovih kancelarija na ulice, jer dok to ne uradimo, pomak se neće desiti, naglasio je Orbović. U ovom sindikatu izuzetno su nezadovoljni i radom Socijalno-ekonomskog saveta, koji se gotovo uopšte ne sastaje.

Tradiciju neobeležavanja 1. maja nastavljaju u UGS Nezavisnost i Industrijskom sindikatu, u kom za Radnik kažu da organizovane proslave neće biti, kao ni protesta. Kažu, iz jednostavnog razloga što sindikalne centrale ne mogu da se dogovore i zajednički obeleže praznik. Industrijski sindikat je imao nameru, kako su nam rekli, da se okupe svi sindikati i naprave veliki marš, ali se to nije desilo, jer su pojedini sindikalni lideri željni medijske pažnje. U UGS Nezavisnost sasvim sigurno neće biti nikakvog organizovanog okupljanja radnika. Potpredsednik ovog sindikata Slavko Vlaisavljević kaže da radnike niko ne može da okupi oko jedinstvenih zahteva.

Slično je i sa Asocijacijom slobodnih i nezavisnih sindikata. Obraćajujući se povodom praznika, predsednica ASNS Ranka Savić napominje da i ovog 1. maja u Srbiji nema ništa novo. „Armija nezaposlenih, penzionera koliko i radnika, siromaštvo, beda i očaj na svakom koraku“, napominje Savićeva, upirući prstom u reprezentativne sindikate i ostale koji sede u SES-u i koji su odgovorni za to što će Srbija biti „jedina evropska zemlja u kojoj 1. maja neće biti protesta“.

Ni članovi Konfederacije slobodnih sindikata neće se organizovano okupljati. Predsednik KSS Ivica Cvetanović kaže da su se na takav potez odlučili jer je država sada u trenutku kada pokušava da očuva državnost. „Ne želimo da eventualna okupljanja budu zloupotrebljena u političke svrhe“, ističe on. U KSS nezadovoljni su što u SES-u sede neki koji nemaju reprezentativnost.

Mimo najvećih sindikata postoje manje grupe ili udruženja građana poput Ravnopravnosti, koja u sredu obeležava Praznik rada u zrenjaninskoj Građanskoj čitaonici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari