Iako se nalazimo pred vratima proljeća, zagađenost vazduha u Pljevljima se ne smanjuje. Pljevljaci i dalje udišu najlošiji vazduh u Evropi i prema izvještaju Svjetske agencije za zdravlje i životnu sredinu iz decembra 2014. godine zvanično su najzagađeniji grad Evrope, ističu iz Ekološkog društva „Breznica“.

– Prevelike koncentracije sitnih lebdećih čestica plina, čađi, prašine, azotnih oksida, urana, radioaktivnog torijuma, kao i mnogih drugih štetnih materija i ovog proljeća su Pljevlja svrstala u najzagađenije gradove u Evropi. Tako je 15. marta ove godine u 23 časa koncentracija PM 10 čestica u Pljevljima iznosila 171,5 mikrograma po metru kubnom, a 16. marta u 03 časa koncentracija PM 10 lebdećih čestica iznosila je 295 mikrograma po metru kubnom, da bi se za samo sat kasnije koncentracija i zagađenje popeli na 322,7 mikrograma po metro kubnom , što iznosi šest i po puta ili 650 odsto od maksimalno dozvoljene granice. Zakonska granica od 35 dana u jednoj kalendarskoj godini je odavno prekoračena, a niko od nadležnih ne reaguje, tako da i ove godine imamo konstantno prekoračenje zagađenja vazduha samo sa PM 10, dok su prekoračenja i drugih opasnih materija u vazduhu konstantna i zabrinjavajuće visoka. Jednostavno rečeno, čitav periodni sistem hemijskih elemenata lebdi u vazduhu u Pljevljima, a građani sve to udišu, truju se i umiru, piše u saopštenju ED „Breznica“.

Iz ove organizacije podsjećaju na alarmantno stanje u Pljevljima i po ko zna koji put ukazuju da su otpadne vode, površinski kopovi skoro u centru grada, deponije Jagnjilo, Maljevac i blizina Trermoelektrane, doveli ovo mjesto u stanje ekološke katastrofe, što je jasno svakom prolazniku kojeg put nanese kroz najzagađeniji grad u Evropi. Ekolozi „Breznice“ upozoravaju da niko ne sprovodi istraživanja, niti se iko ozbiljnije bavi pitanjima prerane smrtnosti stanovnika pljevaljskog kraja, koje je u poslednjih dvadeset godina postalo zabrinjavajuće. „Veliki broj smrtnih slučajeva od karcinoma bronhija i pluća, leukemije, bolesti disajnih puteva, uopšte, te hronične opstruktivne bolesti pluća za građane pljevaljskog kraja su postale zabrinjavajuće. Ali izgleda samo građanima… Što se tiče smrtnosti od bolesti disajnih puteva i hronične opstruktivne bolesti pluća, tvrde upućeni, starosno standardizovane stope na području Pljevalja, su visoke i odskaču od prosjeka, za Crnu Goru i zemlje u okruženju, kao i stope smrtnosti od zloćudnih bolesti, koje se takođe značajno razlikuju od prosjeka“, navodi se u saopštenju..

I dok su donosiocima odluka i zagađivačima puna usta evropskih integracija, ispunjenja standarda i propisa iz oblasti životne sredine, stvarne obaveze koje po zakonu moraju da se ispune, niko ne sprovodi, dok se Pljevljaci truju, trpe, ćute i umiru. „Jednostavno, Pljevljaci su kolateralna šteta „dinamičnog“ napretka Crne nam Gore i njenog nezaustavljivog puta ka porodici evropskih naroda. Po ko zna koji put, ponovo pozivamo nadležne inspekcije, Agenciju za zaštitu životne sredine, resorna ministarstva, da se pozabave emitovanjem enormnog zagađenja i da nalože hitno zatvaranje svih izvora zagađenja u Pljevljima do otklanjanja nedostataka i prilagođavanju rada postrojenja u zakonom propisanim granicama, jer su se za to stekli svi zakonom predviđeni uslovi“, navodi u saopštenju ED „Breznica“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari