Višedecenijski problem mještana sela Zbljevo koji žive u neposrednoj blizini deponije pepela i šljake na Maljevcu, rezultirao je novim okupljanjem i blokadom radova na deponiji.Mještani godinama traže od Elektroprivrede Crne Gore eksproprijaciju zemljišta za sve stanovnike ovog sela i okoline čiji je opstanak ugrožen.


U ponovljenom zahtjevu mještani traže hitnu eksproprijaciju zemljišta, saniranje deponije i puta kojim se doprema ugalj za Termoelektranu, kao i dolazak čelnih ljudi Elektroprivrede Crne Gore na lice mjesta. Mještanima koji već nekoliko dana protestuju pridružili su se i stanovnici sela Ljuća sa zahtjevom da se konačno riješi pitanje asfaltiranja puta od mosta na Vezišnici.

Vladimir Stanimirović, predstavnik mještana kaže da im se do sada niko od predstavnika Elektroprivrede nije obratio. „Od početka blokade mi smo ovde dan i noć, dežuramo pod šatorom i ne odustajemo od zahtjeva koje smo postavili a to je: iseljenje najugroženijeg dijela sela Zbljevo i odšteta za uništene poljoprivredne proizvode. Uporni smo i siguran sam da ćemo istrajati u našim zahtjevima do kraja i pozivam opštinske strukture da nam pomognu u rješavanju ovog veoma velikog problema. Ovih dana očekujem da nam se pridruže mještani drugih sela zbog sporog rješavanja pitanja puta uz Maljevac“, ističe Stanimirović.

Mještanima je sugerisano da odustanu od nasilnog upada u posjed Elektroprivrede i da formiraju tim za pregovore kako bi konstruktivnim dijalogom došli do rješenja u interesu za obje strane. Mještanima je podršku uputio predsjednik Skupštine opštine Pljevlja Velimir Golubović, ističući da je protest mještana opravdan i da organi lokalne uprave u ovom domenu nemaju nikakav uticaj.

Mještani su uputili i pisma predsjedniku države Crne Gore Filipu Vujanoviću i premijeru Igoru Lukšiću, kao i brojnim ambasadorima u Crnoj Gori u kojima traže pomoć u rješavanju dugogodišnjeg problema ističući da ne traže ništa više od onoga na što imaju pravo.

Stav EP Crne Gore

U zvaničnom saopštenju Elektroprivrede Crne Gore je naglašeno da je rješavanje ovog problema prioritet, da način odlaganja pepela i šljake odgovara propisanim standardima, te da se radovi izvode u skladu sa procedurom koja podrazumijeva dozvolu resornog ministarstva. Mještanima je sugerisano da odustanu od nasilnog upada u posjed Elektroprivrede i da formiraju tim za pregovore kako bi konstruktivnim dijalogom došli do rješenja u interesu za obje strane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari