Susret pisaca iz regiona simboličnog naziva Na pola puta, koji ukazuje na to da je Užice na istoj razdaljini od Beogarada i Sarajeva, krajem aprila obeležio je svoj mali, peti jubilej. Ponovo je pokrenuo velike teme, uputio značajne poruke, a veliko interesovanje Užičana za taj događaj, posebno mladih, potvrdilo je da savremena regionlana književnost ima publiku.

Pored reafirmacije knjige i čitalaštva među mladima i potrebe da osim estetske vrednosti regionalne književnosti sagleda i njene etičke domete, užički književni susret već pet godina priziva normalnost u komunikaciji među ljudima, promoviše slobodu i tolerantnost, uklanja predrasude, razotkriva nacionalističko-religijske i kvazipatriotske scenografije sa nekadašnjeg zajedničkog prostora.

Ideju o užičkom okupljanju pisaca iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske Crne Gore i Srbije, koji je postao vrhunski kulturni događaj ne samo za Užice, već i šire, pokrenuli su Ružica Marjanović, profesorka književnosti u Užičkoj gimnaziji, i Nenad Veličković, pisac i profesor na sarajevskom Filozofskom fakultetu. Specifičnost male književne užičke komune u tome jr što srednjoškolci ostvaruju neposredne kontakte sa piscima, koji drže redovne časove književnosti u Užičkoj gimnaziji, a uveče široj publici čitaju svoje tekstove. Tako je Karmen Lončarek (Rijeka) predavala o Vikipediji, Nenad Veličković (Sarajevo) o žitijima, Enes Kurtović (Sanski Most) o poeziji za sto godina, Dinko Telećan (Zagreb) o putopisu, a Neven Ušumović (Umag) o manjinskim jezicima. Gosti iz Beorada – Vladislav Bajac održao je predavanje o Orhanu Pamuku, Sreten Ugričić o budučnosti biblioteka, Dejan Ilić održao je seriju predavanja o problemu identiteta, a filmski reditelj Stefan Arsenijević govorio je o prigodnim tekstovima za ekranizaciju. Njihova predavanja obeležila su ovogodišnji festival, jer su se učesnici itekako pripremili za učionice pune učenika i profesora.

Sadržajno, provokativno i zanimljivo bilo je i na večernjim čitanjima, na kojima su dominirale teme o ljudskim slobodama i različitostima, „presuđeno je“ profesorki knjiženosti koja je iz lektire izbacila Markesa i Hemingveja, čitalo se o društvu u budućnosti, usudu Balkana, čitankama koje generišu versku i etničku mržnju, putopisima se provirivalo u svet…

Na Maloj sceni užičkog pozorišta gostovao je kulturni fenomen Pesničenje i predstavljen novi broj časopisa SIC! – koji posebno kritikuje bošnjački nacionalzam u kulturi. Satiričan sadržaj časopisa, ali i duhoviti scenski eksprimenti članova redakcije u pokušaju da provere tvrdnje tamošnjih etabliranih književnih kritičara ili, na primer, dileme lingvista o tome da li deca iz mešovitih brakova u Bosni treba da govore maternjim ili babovim jezikom, užička publika je prihvatila sa izuzetnim simpatijama i nagradila velikim aplauzom.

Dinko Telećan, mladi pisac i prevodilac, kaže da mu je zadovoljstvo što je učestvovao u plemenitoj ideji o povezivanju ljudi i brisanju granica, uspostavljenih pre dvadesetak godina.

– Možda sam naivan, ali verujem da ovakva kulturna dešavanja mogu da doprinesu normalnoj komunikaciji u regionu – dodaje Telećan.

Enes Kurtović, koga je publika na bis pozivala da čita svoju poezuju, kaže da je okupljanje književnika u Užicu mentalni proces, koji bi trebalo da nam omogući da se izvučemo iz ljuštura i da se približimo drugim ljudima i kulturama.

– Otkrio sam neke svoje osobine, zahvaljujući deci koja nemaju predrasuda, hrabra su i duhovita – ponudio je svoje utiske Vladislav Bajac, koji je na festivalu govorio o Orhanu Pamuku i čitao odlomke iz svog romana Hamam Balkanija.

Dejan Ilić, urednik u Fabrici knjiga, koja je štampala i na festivalu premijerno predstavila novu knjigu Nenada Veličkovića Dijagnoza: Patrotizam, kaže da je užički susret pisaca jedinstven, te da su za njegov uspeh zaslužne profesorke književnosti u Užičkoj gimanziji, otvorenost učenika, dobro okruženje i sjajna predavanja pisaca.

– Bio sam fasciniran predavanjima. Pisci su se odlično pripremili, tema su bile veoma ozbiljne i aktuelne, a učenici su reagovali sa puno razumevanja – objašnjava Ilić.

Inače, okupljanje književnika iz regiona organizuje Užička gimnazija, uz podršku grada i Ministarstva kulture Srbije, a ove godine dodeljena mu je nagrada Fonda Jelena Šantić za visoke domete u kulturi i umetnički angažman koji promoviše ideje mira i tolerancije.

Kriterijumi

– Osnovni kriterijumi za izbor učesnika nisu se promenili. Najvažniji su književni kvalitet i etičke vrednosti koje promovišu autori i njihova dela, ali važno je i to da pisac ume da komunicira sa decom i da ih podstakne da čitaju – kaže Ružica Marjanović, profesorka književnosti.

Šesti će biti najbolji

– Žao mi je što nisu mogli da dođu Viktor Ivančić, Vladimir Pištalo, Boris Dežulović, Predrag Lucić, Saša Stanišić, Dragoslav Dedović i Jelena Lengold, ali većina njih je obećala da će doći sledeće godine. Ako zapamtimo šta smo dosad dobro uradili, šesti susret pisaca biće najbolji – ocenjuje Nenad Veličković.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari