Novosadska Gimnazija Jovan Jovanović Zmaj ovogodišnje Svetosavske dane proslavila je svečano, obeležavajući dva veka Osnovnog pisma, koje je školi darovao Sveta Vuković na ovaj praznik, pre tačno 200 godina. Na osnovu tog, takoreći, osnivačkog pisma, ali i značajnog novčanog priloga, poznatog novosadskog trgovca, počinje sa radom Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu.

Godine 1818. Franc I podario je Gimnaziji pravo javnosti, čime je novosadska gimnazija postala prva obrazovna institucija sa ovom privilegijom u čitavom srpstvu. Ta privilegija je značila da svi svršeni učenici Gimnazije imaju pravo da upišu bilo koju akademiju, licej i univerzitet u Habzburškoj carevini bez polaganja prijemnih ispita.

Davne 1703. godine imamo prvi pomen pravoslavne osnovne škole u porti crkve Svetog Đorđa, koja 1731. prerasta u srpsko-latinsku gimnziju sa predavanjima na latinskom jeziku. Gimnazija je organizovala svoju nastavu u skladu sa vremenima i težnjama Srba da budu prihvaćeni u Evropi kao ravnopravni građani carstva. U 19. veku u Gimnaziji se predavalo na nemačkom jeziku, da bi posle 1848. započela nastava na srpskom jeziku, ali uz intenzivno učenje i svih drugih jezika.

U duhu multikulturalnosti i evropeizma, Gimnazija Jovan Jovanović Zmaj stremi pravim vrednostima. „Gimnazija Jovan Jovanović Zmaj u Novom Sada čuvar je viševekovne obrazovno-kulturne zaostavštine Srba u Novom Sadu. Objava Osnovnog pisma Srpske pravoslavne velike gimnazije u Novom Sadu, Save plemenitog Vukovića, na Savin dan 1810. godine je plemeniti postupak, i danas kao i onda dostojan divljenja. Osnovati fond Gimnazije i njemu zaveštati, za ono vreme, značajan novčani prilog za obrazovanje generacija koje dolaze pravi je primer dobročinstva i sledile su ga generacije do današnjih dana. Stvarala se Gimnazija, koja pruža vrhunsko obrazovanje i vaspitanje svojim učenicima, otvarajući im mogućnosti da budu priznati i prepoznati gde god odu. Đaci naše Gimnazije prisutni su na državnim i međunarodnim takmičenjima. Znanje koje dobijaju u našoj školi omogućava im da nastave školovanje na bilo kom univerzitetu u Evropi i svetu“, kaže povodom proslave ovog velikog jubileja aktuelni direktor škole prof. dr Radivoje Stojković.

Škola se ne zaustavlja na ovim uspesima. Od septembra 2010. godine u Gimnaziju se uvodi bilingvalna nastava na francuskom jeziku. Već tri godine, u saradnji sa Francuskim kulturnim centrom i Ambasadom Francuske, Gimnazija priprema program socio-kulturnih veza koje ova škola razvija sa Licejem u Peronu. Profesori Gimnazije u Novom Sadu redovno idu na edukaciju u Francusku, a svake godine se obavi i razmena jednog odeljenja đaka.

Nekadašnja Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu jedna je od hiljadu škola širom sveta, koje kao zvanični partneri Savezne Republike Nemačke dobijaju direktnu podršku pri uvođenju, odnosno unapređivanju nastave nemačkog jezika, u cilju širenja i podizanja nivoa znanja o nemačkom jeziku i kulturi. U ovom projektu Gimnazija blisko sarađuje sa Gete institutom, a od dobijenih sredstava oprema se kabinet za nemački jezik sa svim potrebnim didaktičkim sredstvima, a devet učenika je letos, kao stipendisti, imalo priliku da mesec dana boravi u Nemačkoj i da usavršava svoje znanje nemačkog jezika u Gete institutima širom Nemačke.

U okviru Gimnazije postoji i deluje i Ruski mir, ruski centar koji je osnovan uz pomoć Fonda Ruski mir, pod pokroviteljstvom predsednika Rusije. Ovakav isti postoji i u Beogradu na Filološkom fakultetu. Centar je opremljen bibliotekom, medijatekom i informatičkom učionicom. Pored đaka mogu ga koristiti i ostali građani, a u njega između ostalog redovno stiže ruska štampa.

Kroz svoje dugogodišnje postojanje Gimnazija je ostavila dubok i neizbrisiv trag na razvoj inteligencije i obrazovanje, jer generacije i generacije đaka koje su stasavale u gimnazijskim klupama dovele su do kulturnog i nacionalnog preporoda srpskog naroda.

„Gimnazija Jovan Jovanović Zmaj i danas počiva na temeljima večnih vrednosti, negujući ih i unapeđujući ih da bi naši đaci mogli da krenu u svet. U vreme evropskih integracija naša škola prati moderne tokove i izazove vremena koje dolazi“, konstatuje prof. dr Radivoje Stojković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari