Treća međunarodna konferencija o prehrambenoj industriji, na kojoj su poslovni lideri diskutovali o uticaju agrobiznis sektora na regionalnu ekonomiju, značaju regionalnog povezivanja, stanju u privredi, kao i najboljim načinima za prevazilaženje krize i inicijativama za ublažavanje njenog negativnog uticaja, održana je u Beogradu, 16. do 17. oktobra u organizaciji Infoarena grupe i Evropske banke za obnovu i razvoj.


Istaknuti privrednici, bankari i međunarodni eksperti tokom konferencije pokušali su da odgovore na izazove sa kojima se suočava Evrozona, ali i daju moguća rešenja za nove teškoće kao što su ekstremne vremenske prilike koje mogu ugroziti lanac ishrane, ekonomsku i socijalnu stabilnost. Kroz panel-diskusiju, predstavljene su mogućnosti koje će se otvoriti ulaskom Hrvatske u EU, dok je dosta pažnje posvećeno temama poput načina finansiranja u poljoprivredi, liberalizaciji uvoza poljoprivrednih proizvoda EU u Srbiju, strateškom pozicioniranju Podunavlja, a posebno razvoju regionalne saradnje.

– Uvereni smo da se regionalno tržište može dalje razvijati, a dobar pokazatelj predstavlja i činjenica da je, uprkos krizi, ekonomska saradnja zemalja u okruženju poslednjih godina značajno unapređena. Na naše zadovoljstvo, pozivu za učešće na konferenciji odazvali su se lideri čiji rad doprinosi privredi u regionu. Bilo je reči o tome da je poljoprivrednu proizvodnju potrebno ukrupniti i učiniti efikasnijom. Zemlje regiona imaju potencijal da postanu žitnica Evrope, dok tome svakako treba da doprinese i adekvatan sistem podsticaja. Opstanak na tržištu u vreme krize nije lak, ali sam uveren da će nastavak međusobne saradnje i razmene ideja doprineti razvoju i stabilnosti – izjavio je Miljan Ždrale, senior bankar agrobiznis tima EBRD angažovan na agrobiznis projektima EBRD i SEE.

Prehrambena industrija je jedan od centralnih stubova srpske privrede, i samim tim važna je za razvoj celokupne ekonomije zemlje. Rebalansom budžeta predviđeno je dodatnih 12 milijardi dinara za poljoprivredu, pa je poljoprivrednim proizvođačima u poslednja tri meseca isplaćeno 150 miliona evra subvencija. Takođe, treba naglasiti da će budžet za agrar u narednoj godini biti značajno veći nego za ovu – izjavio je Danilo Golubović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, otvarajući Treću međunarodnu konferenciju u prehrambenoj industriji.

Prema njegovim rečima, javna rasprava o zakonu podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, čija je izrada pri kraju, trebalo bi da počne naredne sedmice. On je dodao da su Vlada RS i resorno ministarstvo potpuno promenili strategiju kada je reč o poljoprivredi i njenom odnosu prema drugim privrednim delatnostima. Golubović je naglasio da, uz uključivanje Srbije u Svetsku trgovinsku organizaciju i pristupanje EU, prioriteti u razvoju poljoprivrede treba da budu podizanje administrativnih kapaciteta za povlačenje novca iz fondova EU i jačanje konkurentnosti.

– Preduzeća u regionu treba da povećaju svoju konkurentnost, dok je dužnost države da smanji javnu potrošnju, poboljša poslovno okruženje, ojača fiskalnu stabilnost i nastavi borbu protiv korupcije. Treba, kao podsticaj za investitore, ubrzati proceduru dobijanja građevinskih dozvola na koje se u Srbiji dugo čeka – naglasio je Vensan Dežer, šef delegacije EU u Srbiji. On je istakao da je 22 odsto cena u Srbiji pod državnom kontrolom, što predstavlja prepreku kad je reč o razvoju slobodnog tržišta. Dežer se osvrnuo i na uredbu Vlade Srbije o zabrani izvoza šećerne repe, suncokreta i soje navodeći da to nije dobar potez i da se nada da zabrana neće trajati duže od šest meseci.

Miodrag Kostić, predsednik MK grupe, založio se za postepeno ukidanje svih carinskih barijera u okviru CEFTA. Po njegovom mišljenju, to bi bilo dobro kao priprema za ulazak zemalja regiona u EU. On je konstatovao da je upotreba genetski modifikovane hrane uslov za ulazak u Svetsku trgovinsku organizaciju, ali je izrazio mišljenje da je interes Srbije da zadrži organsku zdravu hranu obrazloživši to time da ona ima samo oko dva miliona hektara obradive zemlje. Kao svoju preporuku javnom sektoru istakao je da on mora da se transformiše jer je krajnje vreme da zaposleni u njemu počnu da zarađuju za svoje plate. Ante Todorić, izvršni direktor Agrokora, rekao je da je svetska kriza uzdrmala prehrambenu industriju u regionu, a da je suša dodatno otežala situaciju. On je dodao da samo oni koji su konkurentni mogu da opstanu na tržištu regiona i da je Agrokor investirao u proizvodnju kako bi bio spreman za tržišnu utakmicu u EU.

– Srbiji nedostaju nove tehnologije, savremenija poljoprivredna mehanizacija, razvijeniji sistem navodnjavanja i ukrupnjena imanja – istakla je Jelena Krstović, potpredsednica Delta holdinga. Ona je dodala da je agrarni budžet za narednu godinu dupliran na četiri odsto BDP, što je po njenom mišljenju malo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari