Mnoge bolesti koje su vidljive i dostupne savremenoj konvencionalnoj dijagnostici i terapiji, velikim delom su posledica suptilnih poremećaja u ženskoj psihi, duši, tačnije ženskoj animi, navodi dr Aleksandra Pikula, ginekolog, dugogodišnji specijalista GAK Narodni front, koja se duže od dve decenije bavi problematikom ženskog tela, ženskog organizma.

„Konvencionalna medicina je zasnovana na mehanicističkom pristupu, takozvanoj njutnovsko kartezijanskoj paradigmi, gde se dijagnostikovati može samo ono što se sa naših pet čula može registrovati. Ostalo, mnogo dublje sagledavanje, naročito uzroka poremećaja i oboljenja, sve više se postiže holističkim pristupom organizmu, kao celini, sastavljenom od sistema organa, i uklopljenom u svet kao jedinstvena neponovljiva individua. I taj, individualni pristup je sve češće zastupljen u bavljenju dijagnostikom, lečenjem i izlečenjem-isceljenjem ženskog bića“, objašnjava dr Pikula.

Živeći u savremenom okruženju, sa brojnim mutiranim i modifikovanim prirodnim agensima, kao i produktima tehnološkog razvoja, svaki organizam doživljava kontakt i adaptaciju na dejstvo agensa, koje može biti korisno i štetno (stress).

„Te štetne reakcije su odraz neadekvatne borbe bića, tj. organizma i njegovih mentalnih i fizičkih odbrambenih mehanizama sa navedenim agensima, impulsima iz spoljašnje sredine (života). I tu je u stvari… koren bolesti“, zaključuje dr Pikula.

U ovom trenutku u jednom danu od karcinoma ženskog reproduktivnog sistema (jajnici, materica, donji genitalni trakt i dojka) u Srbiji oboli 44 žene. U više od polovine slučajeva to su radno i društveno aktivne žene, od kojih se i u porodici i u društvu najviše očekuje.

Zajedničko svim ovim malignim oboljenjima je i to da su u velikom procentu u potpunosti izlečivi, ako se otkriju u ranim stadijumima, njih gotovo 90 odsto.

Zato je veoma važno podizati svest o sopstvenoj percepciji svoga organizma, svoga tela, svog emocionalnog i mentalnog stanja sada i ovde, u ovom trenutku.

„Redovni odlasci na sistematske preglede kod ginekologa doprinose očuvanju sopstvenog fizičkog i mentalnog zdravlja. Prihvatanje zdravog načina života, bavljenjem sobom, briga o telesnoj težini i osnovni maniri fizičke i mentalne higijene (osluškivanje sopstvenog bića), osnovni su postulati da žensko telo postane životni kompas savremenog civilizacijskog prosperiteta“, objašnjava dr Pikula.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari