Broj obolelih od gripa od početka ove godine još uvek je na niskom nivou, a u beogradske domove zdravlja javilo se oko 11.000 pacijenata koji imaju neku vrstu respiratorne infekcije. Ipak, lekari u narednom periodu očekuju veći broj obolelih, te se sugrađanima preporučuje da se zaštite vakcinom, kao i pravilnom ishranom i redovnim odmorom.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Prema izveštajima ustanova primarne zdravstvene zaštite, odnosno domova zdravlja, Zavoda za zaštitu zdravlja studenata, Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika ŽTP-a i Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika MUP-a, na teritoriji Beograda u protekloj nedelji od akutnih respiratornih infekcija (ARI) obolelo je 11.856 osoba, sa brojem novoobolelih od 714,5 na 100.000, a od oboljenja sličnih gripu (OSG) njih 17 (1,0 novoobolelih na 100.000 stanovnika).

Podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje ukazuju da je u odnosu na izveštaje od nedelje ranije broj obolelih od ARI za 14,8 odsto manji, dok je broj obolelih od OSG je za 1,5 puta veći. U tom periodu od OSG ukupno je registrovano 17 obolelih osoba. Najveći broj obolelih osoba je starosti između 30 i 64 godine, njih 58 odsto, kao i pacijenata od 20 do 29 godina, kojih je oko 29 procenata.

Aktivnost gripa u Evropskom regionu još uvek je na niskom nivou u većini zemalja. Srednja aktivnost gripa beleži se u Holandiji, Finskoj, Izraelu, Turskoj, Malti i Irskoj. Potvrđena su oba podtipa virusa A – A (H1 N1) i A (H3N2) i tip virusa B, izveštavaju zdravstvene institucije.

U Beogradu još uvek nema velikog broja obolelih od gripa. Međutim, u analiziranom materijalu u Nacionalnoj referentnoj laboratoriji za influencu Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“, laboratorijski su potvrđene infekcije izazvane podtipom virusa A H1, pa se u ovoj sezoni očekuje dalje povećanje obolevanja u narednom periodu.

Najefikasnija mera prevencije gripa je vakcinacija i preporučuje se svim osobama koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija da se što pre vakcinišu, pri čemu se zaštita stvara za dve do tri nedelje od dobijanja vakcine. Vakcina se može primiti u bilo koje vreme u toku trajanja sezone gripa, čak i kad je virus počeo da se širi u okruženju.

Takođe, opšte mere prevencije obuhvataju izbegavanje bliskih kontakata sa obolelim osobama, redovno pranje ruku uz izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, provetravanje prostorija. Jačanje opšte otpornosti organizma podrazumeva adekvatan režim rada i odmora, kao i ishranu bogatu vitaminima.

Najviše obolelih među decom

Među obolelima od ARI registrovan je najveći broj osoba dobne grupe od pet do 19 godina, što je oko 28 odsto, zatim su tu deca do četiri godine, njih 27,4 odsto, kao i osobe uzrasta od 30 do 64 godine (25 odsto). Osoba starosti 65 i više godina bilo je 10 odsto i od 20 do 29 godina, njih 8,5 odsto. Najveći broj novoobolelih na 100.000 stanovnika beleži se u uzrastu do četiri godine, kao i od pet do 19 godina, pokazuju podaci Gradskog zavoda.

Vakcinisano skoro 45.000 ljudi

U periodu od 1. oktobra do 10. januara u beogradskim zdravstvenim ustanovama protiv sezonskog gripa vakcinisane su ukupno 44.702 osobe, što je skoro 80 odsto od ukupne distribuirane količine vakcina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari