Rak pluća je nekontrolisani rast izmenjenih ćelija plućnog tkiva koje se razvijaju u tumor. Uzročnici pojave ovog oboljenja su aktivno i pasivno pušenje, ističe prof. dr Branislava Milenković, pulmološkinja Kliničkog centra Srbije.


Prema njenim rečima, prevenciju je potrebno sprovesti na mladim osobama u razvoju, adolescentima, kako ne bi došlo do fatalnih posledica u starijem dobu.

– Pušenje je najveći faktor koji uzrokuje rak pluća i zato je potrebno već u mlađim godinama raditi na obrazovanju osoba koje su sklone konzumiranju cigareta, kako ne bi došlo do kobnih posledica. Jedna cigareta uzeta iz čiste znatiželje može da utiče na promenu boje kože i rad pluća, a kamoli aktivno pušenje tokom celog života – ističe Milenkovićeva.

Međutim, duvanski dim ne predstavlja jedini problem koji može da prouzrokuje tumor pluća. Tu su prisutni i drugi faktori, koji mogu podjednako da utiču na pojavu ovog malignog oboljenja.

– Promena klime na zemljinoj kugli i te kako utiče na izmene u načinu funkcionisanja u životu. Isto tako, na promenjeno zdravlje deluje i pojava vlage u kući, kao i loša gradnja stambenih objekata. Zgrade sagrađene od azbesta mogu da povećaju mogućnost pojave raka pluća, bilo da je u pitanju radno mesto ili objekat u kojem čovek živi – objašnjava Milenkovićeva i dodaje da kada je reč o najugroženijoj grupaciji ljudi, definitivno u nju spadaju rudari koji pri iskopavanju ruda udišu uranijum u prahu, koji uzrokuje pojavu raka pluća.

Pulmološkinja KCS upozorava da na izmenjene ćelije plućnog tkiva utiče i ishrana, kao i kozmetika koju koristimo za higijenu tela.

– Neophodno je kupovati proizvode bez mirisa, naročito se ovo upozorenje odnosi na žene koje koriste neproverenu šminku koja sadrži dodatke koji se osećaju. Zatim, pravilna ishrana je ključna u borbi protiv pojave raka pluća. Organska hrana je bitna za poboljšanje zdravstvenog stanja, pa tako kukuruz i jagode pomažu u borbi protiv ovog malignog oboljenja – kaže Milenkovićeva.

Prevencija u borbi protiv raka pluća može biti primarna, sekundarna i tercijarna, a koju je potrebno primeniti zavisi od stadijuma oboljenja u kojem se nalazi osoba.

– Prvi nivo obuhvata obuku zdravih osoba o posledicama prisustva raka pluća. Najbitnije je promeniti neke navike u životu, koje bi mogle da uzrokuju promenu funkcionisanja plućnih ćelija. Sekundarna prevencija predstavlja rano dijagnostikovanje raka putem skrininga. Jako je bitno da svi budu upućeni u to da na vreme otkriveno oboljenje nosi sa sobom ogromne šanse za izlečenje bez tragičnih posledica. Ukoliko je rak već utvrđen, kod osobe onda nastupa tercijarna, koja obuhvata potpunu podršku i rad na održavanju psihičke stabilnosti obolelog lica od strane porodice i prijatelja – ističe Milenkovićeva. N. Davidović

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari