"Siguran glas" za podršku osobama sa dijabetesom 1

Dijabetes je jedna od bolesti koja je u velikoj ekspanziji, kod nas je peti vodeći uzrok umiranja, a procenjuje se da je u Srbiji više od 700.000 odraslih osoba obolelo od te bolesti. Kampanjom „Siguran glas“ želimo da upoznamo građane sa potrebama osoba sa dijabetesom, i pozovemo ih da daju svoj glas zdravlju, koji obolelim osobama može da sačuva i promeni život, rekao je Miodrag Đorđević, predsednik Dijabetološkog saveza Srbije. U okviru kampanje „Siguran glas“, koju realizuje to udruženje, juče su u centru Zaječara građani potpisivali peticiju podrške osobama obolelim od dijabetesa.

Ciljevi akcije su podizanje svesti o potrebama i problemima tih pacijenata, kao i ukazivanje nadležnim institucijama na potrebe adekvatnog lečenja.

Prikupljanjem 5.000 glasova, Dijabetološki savez od države traži obezbeđivanje većeg broja pedijatrijskih endokrinologa za rad sa obolelom decom, veću dostupnost tračica za merenje šećera u krvi o trošku RFZO, kao i uvođenje novih lekova na pozitivnu listu.

– Nema dovoljno lekara koji rade sa decom obolelom od dijabetesa, primera radi, u Subotici lekar iz penzije dolazi iz Novog Sada da radi, iako je pedijatrijskoj populaciji i roditeljima veoma bitno da imaju savet lekara nadohvat ruke. Trakice su već hronični problem na koji RFZO nikako da obrati pažnju. Deca, trudnice i mladi do 26 godina imaju pravo na 150 trakica mesečno, mada ni to nije dovoljno. Stariji od 26 , samo ukoliko primaju četiri doze insulina, imaju pravo na 50 tračica. Deca sa MODI tipom dijabetesa, koja ne primaju insulinsku terapiju, ali zahtevaju svakodnevno merenje nivoa šećera, nemaju pravo ni na jednu traku – objašnjava potpredsednica Saveza Stela Prgomolja.

Ona dodaje da danas ima dece sa dijabetesom tipa 2, koji je inače karakterističan za odrasle, koja nisu na insulinu i nemaju pravo na trakice.

– Kada je terapija u pitanju, naši lekari su primorani da kod dijabetesa 2 prepisuju lekove koji su u upotrebi decenijama. Kada se iscrpe te opcije, pacijent onda mora da pređe na insulin. Međutim, do prelaska na insulin ima prostora da se pokuša sa drugim lekovima koji kod nas nisu na pozitivnoj listi, iako su u zemljama u okruženju odavno dostupni – zaključuje Prgomolja.

Tokom jučerašnje akcije preventivni centar Doma zdravlja Zaječar je svim zainteresovanim sugrađanima radio individualnu procenu rizika za nastanak tipa 2 dijabetesa i merenje šećera u krvi, a akciji su se priključili i učenici medicinske škole. Zaječar je, nakon Niša, drugi grad u kom je održano glasanje za zdravlje, a kampanja prikupljanja potpisa nastavlja se 7. aprila u Beogradu, na Svetski dan zdravlja koji je ove godine posvećen dijabetesu. Zatim slede Kragujevac i Novi Sad, ali i drugi gradovi u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari