Veliki regionalni simpozijum pod nazivom „Masterclass: CT angiografija kreira nove terapijske opcije“, o dijagnostici i novim načinima lečenja vaskularnih bolesti, održan je 6. i 7. februara u Beogradu. Dvodnevnom skupu prisustvovali su svi eminentni stručnjaci iz oblasti vaskularne hirurgije iz Srbije, ali i iz zemalja u okruženju Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Slovenije.


Pozdravnu reč prisutnim gostima uputio je predsedavajući simpozijumom prof. dr Đorđe Radak, direktor Klinike za vaskularnu hirurgiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, koji je izrazio želju da će okupljanje i razmena znanja i prakse najpoznatijih i najboljih stručnjaka poboljšati i unaprediti rano otkrivanje vaskularnih oboljenja.

– Koncentracija velikog broja eminentnih angiologa, vaskularnih hirurga i interventnih radiologa na jednom mestu predstavlja impuls za dalju saradnju i unapređenje zajedničkog rada, i uvođenje novih metoda u lečenju vaskularnih bolesti. CT angiografija (multi slajs skener) je jedan od neinvazivnih metoda dijagnostike, ali i preduslov minimalno invazivne terapije. Do pre nekoliko godina utvrđivanje vaskularne dijagnoze podrazumevalo je primenu arterografije (ubrizgavanje kontrasta u arteriju), što je bio bolan i neprijatan postupak. Danas sa novim savremenim pristupom u ranom dijagnostikovanju bolesti neprijatnost je isključena, a dugotrajno čekanje u bolnicama zaboravljeno – kaže za Danas prof. dr Đorđe Radak.

Prema njegovim rečima, upotrebom CT angiografije otvorile su se nove perspektive i precizirali nalazi, ali došlo je i do otkrića novih do sada nepoznatih bolesti, kao što su peretracija aorte ulkusom i prizidna tromboza, za koje se nije znalo sve do primene savremenih metoda.

– Još jedan od aspekata simpozijuma jeste informisanje javnosti o terapijskim mogućnostima, kao i o opcijama za prevenciju vaskularnih oboljenja, koja u ovom trenutku ugrožavaju 52 odsto svetske populacije. Društvena struktura pacijenata je promenjena, sve je starija demografska karta, a ateroskleroza postaje socijalni fenomen. Unošenje brze hrane u organizam, svakodnevni stres i povećan unos šećera predisponira za razvoj tog oboljenja vena – tvrdi akademik Radak.

Interesantno predavanje o disekciji i tretmanu disekcije arterije na simpozijumu održao je prof. dr Haris Huseinagić sa Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Tuzli, koji je u razgovoru za Danas govorio o novim načinima ranog dijagnostikovanja vaskularnih bolesti, kao i o radu sa pacijentima u toj susednoj zemlji.

– Genetski smo sličan narod sa sličnim problemima. Imamo nezdrave navike, volimo da jedemo, pijemo i veselimo se, zbog čega je u BiH kao i u Srbiji povećan broj srčanih bolesnika. Moždani udar je postao karakteristika nezdravog načina života, ali je zato dijagnostika poboljšana, kvalitetnija i bolja. Pre 20 godina nismo imali tako razvijeno brzo postavljanje dijagnoze, dok je danas to sasvim druga priča. Multi slajs skener (CT) u odnosu na klasičnu metodu ubrzava i precizira pregled pacijenata sa vaskularnim oboljenjem – kaže Huseinagić.

Kada je reč o problematici vaskularnih bolesti, u Hrvatskoj je slična situacija kao i u Srbiji. To potvrđuje i dr Vinko Vidjak, specijalista radiologije Kliničke bolnice „Merkur“ u Zagrebu, koji ističe da je za svaku brzu i bolju dijagnozu bolesti neophodan novac.

– Svuda fali stručnog kadra i novčanih sredstava, pogotovo kada ste članica Evropske unije. U Hrvatskoj već godinama postoji problematika vaskularnih oboljenja, ali pravovremenom prevencijom broj je moguće smanjiti. Kada se pojave oboljenja, najbolje je primeniti metode stentovanje, dilataciju i druge vaskularne načine lečenja. Savremena tehnika nam omogućava da u srednjoj i starijoj dobi imamo kvalitetniji način života, što govori samo da simbioza informatike i medicine omogućava najbolji uspeh u lečenju pacijenata – objašnjava za naš list Vidjak.

Dr Dimitrij Kuhelj sa Kliničkog instituta za radiologiju UMC u Ljubljani ističe za Danas da je seminar jako važan za multidisciplinarni i zajednički pristup problemu lečenja vaskularnih bolesti.

– Statistika u Sloveniji je slična kao i u drugim zemljama regiona kada su u pitanju stručnjaci i timovi koji rade na brzom otkrivanju vaskularnih oboljenja. U poslednje vreme problem predstavljaju troškovi, ali je situacija u svakom slučaju daleko bolja nego ranije. Ako se upoređujemo sa evropskim procentom po broju medicinskog osoblja, onda nam fali ljudi koji su stručni iz te oblasti. I pored svega, zdravlje i sigurnost pacijenta nam je na prvom mestu – zaključuje Kuhelj.

Na simpozijumu su pored gorepomenutih stručnjaka govorili i prof. dr Zoran Milošević sa UKC Ljubljana, prof. dr Boris Brkljačić sa Medicinskog fakulteta u Zagrebu, kao i stručnjaci iz Srbije prof. dr Goran Stanković, prof. dr Dragan Sagić i prof. dr Nenad Ilijevski, sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, dr Srđan Babić i dr Slobodan Tanasković sa Instituta za kardivaskularne bolesti Dedinje.

Predavanja i praksa

Prvog dana dvodnevnog simpozijuma „Masterclass: CT angiografija kreira nove terapijske opcije“ u hotelu „M“ na Voždovcu održana su predavanja na temu karotidna bolest i koronarna bolest, aneurzimatska bolest i hibridne procedure. Drugog dana regionalnog skupa na Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje organizovan je praktični rad u tri hirurške sale i jednoj hibridnoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari