Gotovo svaki slučaj raka grlića materice može biti sprečen organizovanim programima prevencije koji podrazumevaju skrining grlića materice kod odraslih žena i vakcinaciju protiv humanog papiloma virusa (HPV) kod adolescentnih devojčica. Ne postoji nijedan drugi rak na koji možemo imati ovakav uticaj. Ipak, poražavajuća vest je da je Srbija druga zemlja u Evropi po broju umrlih.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

* Šta je uzrok visoke učestalosti tog oboljenja u Srbiji?

– Učestalost i smrtnost od malignih bolesti u Srbiji danas rezultat su situacije u našoj zemlji pre desetak-petnaest godina. U tom periodu zdravstveni sistem je bio usmeren na lečenje a ne na prevenciju bolesti, nacionalnih programa za prevenciju i skrining malignih bolesti nije bilo, tako da je mali broj žena išao na redovne ginekološke preglede. Rezultat ovakve situacije su visoka učestalost i kasno otkrivanje raka koji su doveli do povećane smrtnosti.

Zahvaljujući aktivnostima koje se preduzimaju poslednjih godina za edukaciju zdravstvenih radnika, podizanje svesti stanovništva i organizovanje preventivnih programa, očekujemo da će se situacija poboljšati i da će doći do pada smrtnosti od raka grlića materice.

* Koji su faktori rizika za nastanak raka grlića materice?

– Osnovni uzročnik raka grlića materice je infekcija pojedinim tipovima humanog papiloma virusa (HPV). Kod većine žena ova infekcija prolazi spontano i bez posledica. Kod nekih žena infekcija može preći u dugotrajnu infekciju i dovesti do promena na grliću materice koje napreduju u rak grlića materice tokom perioda od 10 i više godina. Da li će HPV infekcija preći u dugotrajnu i da li će dovesti do promena na grliću materice, zavisi od tipa virusa. Tipovi virusa koji mogu dovesti do raka nazivaju se visokorizičnim ili onkogenim. Rizik mogu povećati i dodatni faktori kao što su pušenje, imunosupresija ili postojanje drugih genitalnih infekcija.

* Da li postoje simptomi, kada se oni javljaju i kada se treba javiti lekaru?

– Najčešći simptom je neuobičajeno ginekološko krvarenje odnosno krvarenje van ciklusa, krvarenje nakon seksualnog kontakta ili krvarenje kod žena koje su u menopauzi. Krvarenje može imati različite uzroke, ali se svakako odmah treba obratiti ginekologu. Međutim, prekancerozne promene i rak grlića materice mogu se razvijati i bez ikakvih simptoma, zbog čega se svim ženama savetuju redovni ginekološki pregledi, bez obzira na odsustvo bilo kakvih tegoba.

* Koji su načini prevencije?

– Svim ženama se preporučuje da, najkasnije od 25. godine starosti, započnu sa redovnim ginekološkim pregledima sa citološkim pregledom brisa grlića materice (Papanikolau testom), najmanje jednom u tri godine. Otkrivanjem i uklanjanjem prekanceroznih promena sprečava se nastanak raka grlića materice dok otkrivanje raka grlića u ranoj fazi omogućava jednostavno i uspešno lečenje. U Srbiji je 2012. otpočeo skrining program kojim je predviđeno da domovi zdravlja pozivaju žene sa svoje teritorije na zakazane preglede. Ovo je jedna od retkih malignih bolesti čiji je uzročnik poznat, što omogućava i primarnu prevenciju. HPV vakcina ima za cilj da spreči infekciju najčešćim onkogenim tipovima HPV i spreči njima prouzrokovane promene na grliću materice. Kako vakcina deluje preventivno, optimalno vreme njene primene je pre otpočinjanja seksualne aktivnosti.

* Koliko su žene kod nas upoznate sa ovom malignom bolešću? Kakva su vaša iskustva?

– U poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući organizovanim kampanjama, medijima i otpočetim skrining programima sve je veći broj žena svestan značaja i mogućnosti prevencije raka grlića materice.

* Na koji način se leči, odnosno tretira rak grlića materice i koliko je važno obratiti se lekaru na vreme? Koji je procenat izlečenja?

– Lečenje raka grlića materice uključuje hirurgiju, zračnu terapiju i hemoterapiju koje se mogu primenjivati samostalno ili u različitim kombinacijama. Odluku o vrsti lečenja donosi tim stručnjaka različitih specijalnosti (konzilijum) na osnovu stadijuma bolesti, histoloških osobina tumora i karakteristika obolele osobe. Uspešnost lečenja zavisi prvenstveno od stadijuma bolesti u trenutku postavljanja dijagnoze. Kada se radi o bolesti u ranom stadijumu, devet od 10 žena bude živo nakon pet godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari