Kurs kontinuirane medicinske edukacije pod nazivom „Vakcine – najsigurnija zaštita protiv infektivnih bolesti“ u organizaciji Instituta za epidemiologiju Sektora za preventivnu medicinu Vojnomedicinske akademije održan je u petak, prošle nedelje na VMA. Predavači su bili načelnik Instituta za epidemiologiju pukovnik doc. dr Srđan Lazić, načelnica Centra za kliničku farmakologiju prof. dr Viktorija Dragojević Simić, načelnica Odseka za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija prof. dr Vesna Šuljagić i dr Milena Krstić i major dr Željko Jadranin iz Instituta za epidemiologiju VMA.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }Načelnica Sektora za preventivnu medicinu prof. dr Sonja Radaković istakla je da trenutno nema aktuelnijeg javnozdravstvenog problema u Srbiji od pitanja vakcinacije. Značaj obavezne vakcinacije ilustrovala je podatkom da je dužina životnog veka u poslednjih 150 godina više nego udvostručena, velikim delom zahvaljujući vakcinaciji kojom je značajno smanjena smrtnost novorođenčadi.

Na kursu je bilo reči o osnovnim principima i strategijama vakcinacije i njihovoj sigurnoj primeni, a posebno je istaknut značaj vakcinacije dečije populacije za prevenciju pojave infektivnih bolesti i sprečavanje mogućih komplikacija. Predavanjima je obuhvaćena i primena vakcina u prevenciji pojave infekcija u bolničkoj sredini, a govorilo se i o pravcima razvoja vakcina i vakcinaciji putnika u međunarodnom saobraćaju. Posebno je istaknut značaj vakcinacije kao preventivne mere u okviru priprema pripadnika Vojske Srbije za odlazak u mirovne misije. S obzirom na to da su pripadnici mirovnih misija izloženi velikom broju infektivnih bolesti koje su aktuelne u zemljama u kojima borave, neophodna je adekvatna i stručna priprema u smislu edukacije o rizicima od infekcije i primeni opštih i specifičnih mera prevencije.

Vakcinacija kao specifična mera u sprečavanju i suzbijanju infektivnih bolesti, pored obezbeđenja higijenski ispravne vode za piće i primene antibiotika, predstavlja najefikasnije sredstvo u borbi protiv ovih bolesti. Korist od vakcinacije ne odnosi se samo na pojedine članove populacije, već je ova preventivna mera od velikog značaja za populaciju u celini. Širenje infekcije u populaciji, sa osobe na osobu, sprečava se jedino ako je veliki procenat članova te populacije imun (visok kolektivni imunitet). Na taj način se korist od imunizacije odnosi na populaciju u celini. Odgovarajućim vakcinama i strategijom vakcinacije moguća je eliminacija, pa čak i iskorenjivanje nekih infektivnih bolesti.

Deseta nedelja imunizacije

Institut za javno zdravlje saopštio je da se Deseta nedelja imunizacije u Evropskom regionu Svetske zdravstvene organizacije obeležava od 20. do 25. aprila, u cilju jačanja uverenja o potrebi zaštite svakog pojedinca od bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom.

Kako se navodi u saopštenju, imunizacija je jedna od najuspešnijih javnozdravstvenih

inicijativa, koja je doprinela iskorenjivanju velikih boginja i doprinosi iskorenjivanju dečije paralize. Cilj sistematske obavezne imunizacije je dostići i održati nivo od 95 odsto i više vakcinisanih na nivou celokupne populacije dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari