Kragujevčani ponovo pozvani da brane RTK 1

Radio televizija Kragujevac, u kojoj, zbog neisplaćenih zarada, nepoštovanja kuporodoajnog ugovora od strane vlasnika, te blokade računa firme i opasnosti od oduzimanja frekvencija, traje štrajk upozotenja zaposlenih.

On se odvija u sličnoj je, ako ne i mnogo goroj situaciji od one u kojoj je bila pre tačno 20 godina, kad su je Kragujevčani spasili od uzurpatora i nezakontog podržavljenja.

Pre ravno 20 godina godina, preciznije krajem sada već podaleke 1996., naime, Kragujevčani su se, na poziv ondašnje koalicije “Zajedno” koja je tada i ovde bila preuzela lokalnu vlast, ali I dela zaposlenih u RTK, danima masovno okupljali ispred glavne zgrade te medijske kuće, u ulici Branka Radičevića, nastojeći da odbrane svoj radi i svoju televiziju od onih koji su bili naumili da ih podržve, pripajanjem Radio televizji Srbije.

Lokalni socijalisti koji su, u jesen te 1996. godine, i u Kragujevcu izgubili izbore od “zajedničara” pokušali su, zloupotrebom prava I nadležnih institucija, da RTK, koji je nešto ranije te godine osnovan odlukom kragujevačkog gradskog parklamenta, te je bio “svojina” svih žiitelja centra Šumadije, pripoje RTS-u, koji je bio pod strogom kontrolom Miloševićevog režima,nastojeći da, na taj način, sačuvaju uticaj na uredjivačku politiku Radio televizije Kragujevac. U tome bi, sasvim izvesno, i uspeli da se Kragujevčani nisu pobunili, i to nimalo nežno: pojedine režimske urednike RTK su tokom tih protesta, iz grade RTK izvodili pokrivene kaputima, da ih okupljeni ne bi videli, jer se, u suprotnom, nikako ne bi dobro poveli. Naprotov…

U potonjim godinama RTK je izrastao u najveći i najznačajniji elektronski medij južno od Save i Dunava, sa više od 100 zapossenih, koji su proizvodili sopstveni 24-časovni radio i televozijski program, i koji su, i u najžešćim “vunenim vremenima”, kakva su bila ona u vreme NATO bombardovanja, u proleće 1999., uspevali da se, kako tako nose sa režimskom cenzurom. Zbog toga je RTK, sve do pada MIloševićeve vlasti, u oktobru 2000., bio jedna od retkih medijskih oaza slobode, usled čega su opozicinoni lideri Vuk Drašković, Zoran Djindjić, Vesna Pešić i drugi neteko jedino posredstvom te medijskje kuće mogli da šalju političke poruke šumadijskoj i široj domaćoj javnosti…

Dve decenije docnije, Radio televizija Kragujevac je, reklo bi se, u još goroj situaciji, pošto mu više ne preti pripajanje RTS-u, ili nekoj drugoj većoj medijskoj kuži, nego gašenje, kao posledica neodgovorne politike države vezane za promenu vlaničke strukture medija, koja je u tom poslu, na žalost, imala punu podršku vodećih novinarskih udruženja (NUNS-a I UNS-a, pre svih), usled čaga je Sindikat UGS “FNezavisnost” u RTK pozvao Ktragujevčani da se danas (od 11,30 do 12 sati), kao ono pre dve decenije, ponovo okupe u ulici Branka Radičevića, I pomognu spažabanju radio tewlevizije Kragujevac od izgledne propasti, uzrokovane njenom prošlogopdišnjom privatizacijom.

Pod firmom povlačenja države iz medija, lane je, podsetimo, privatizovana i Radio televizija Kraujevac koju je, u oktobru 2015., zajedno sa još sedam – osam televizija širom Srbije, kupio stanoviti kruševački “bizmismen”, ili biznismen, gotovo da je svejedno, Radoica Milosavljević. Ubrzo nakon te privatizacije, komplegtnoj šumadijskoj javnosti je postao jasno da se država iz RTK “povukla” tako što je i ta medijska kuća svrstana u medijski korpus Srpske napredne stranke.

Nedugo potom, medjutim, Radio televizija Kragujevac počela je da zapada u sve ozbiljnije poslovno-finansijske teškoće, praćene protestima i štrajkovima zaposlenih. Gradska uprava je u prvo vr eme pokušavala da neveselu finansijsku situaciju u toj medijskoj kući sanira nelegalnim transferima budžetskih para privatnoj televijiji, da bi docnije prekinujla tu praksu i RTK prepustila njenom vlasniku Radoici MIlosavljeviću.Gradska uprava je, inače i uzgred, toliko digla ruke ne samo od RTK, nego i od ostalih ovdašnjih elektronskih I štampanih medija, da već dve godine ne raspisuje konkurse za sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog značaja, usled čega je privatna gtelevizija Kanal 9 prošlog meseca presale da emituje program, dok jedeinom šumadijskom nedeljniku “Kragujevačke novine” preti gašenje.

Slična sudbina, ukoliko nadželšni u državi uskoro ne r eaguje, očekuje I RTK; poštzo gahzda RNadoica /Milosavlkjević”, prema rečima predsenika UGS “Nezavisnost” u toj medijskoj kući, apsolutno ne ispunjava obaveze iz kuporodajnog ugovora. U stvari, tvrdi Antonijević, već su se stekli uslovi za raskid kuporodojnog ugovora sa vlasnikom RTK, pošto radoica Milosavljevičć u ugovornom roku od godinu dana, koji je istekao još 13. oktobra, nije u nabavku opremu investiraro 150.000 evra, čime su se “autolmatski stekli uslovi za ppnišgenje privatizacije RTK.

-Milosavljević zaposlenima duguje po pet zarada, usled čega su oni i njihove porodice na rubu igziastencije. Račun RTK u blokadi je za više od 18 miliona dinara, pa su telofoni i internet u firmi isključeni već odavno. Vlasnik je pršlog meseca, posredstvom poslovodstva firme, ponudio socijalni program, sa o otpremninama od po 200 evra po godini staža, za koji se izjasnilo oko 30 od ukupno 67 preostaloh radnika RTK. Milosavlević je, medjutim, krajem oktobra izjašnjavanje o socvijaonom programu, mimo bilo kakvih konsultacija sa Sindikatom, produžio do 30. oktobra, kaže Antonijevć.

Ističe, pritom, da nadležna ministarstva privrede, te kulture I informisanja gotovo da i ne reaguju na nihove dopise u kojima se ukazuje na činjenice da Radoica Milosavljević “grubo i bez ikakvih posledica krši obaveze iz kuporodajnog ugovora” . Već dugo se, dodaje, povodom situacije u RTK, ne oglašava ni gradska vlast.

-Čini se da RTK više nikoga ne zanima. Gradsku upravu RTK , izgleda, ne zanima pošto se radi o privatnoj firmi, ali bi trebalo da je interesuje sudbina 67 zaposlenih u toj medijskoj kući koji , zajedno sa svojim porodicama, postaju socijalni slučajevi. Gradku upravu bi, na kraju, RTK trebalo da zanima i zbog njene delatnosi koja je od javnog značaja za gradjane Kragujevca I Šumadije. Ali, kako sve to nije tako, i kako i država grad mudro ćute na sva naša upozorenja i apele da se u RTK obezbedi poštovanje zakona ove države, nije nam ostalo ništa drugo do pozovemo kolege sindikalce iz Beograda i Kragujevca, kao i sve sugradjane kjima je stalo do opstanka RTK, da se u sredu, oko podneva, okupimo u ulici Branka Radičevića, ističe Antonijević.

Policijski pritisak

Odah namon najave aktuelnog štrajka upozorenja u RTK, predsednik UGS “Nezavisnost” u toj medijskoj Goran Antonijević kući pozvan je u policiju na informativni razgovor. U policiji mu je, tom prilikom, rečeno da je na informativni razgovor pozvan zbog toga što je prethodna direktorka RTK Slavica Trifunović , u vreme meratovskog štrajka u toj firmi, podnela kriviče prijave protiv njega, još dvojice kolega, ali i predsednika UGS “Nezavisnost” Branislava Čanka.

Protiv Antonijevića I dvojice njegovih kolega direktorka je krivičnu prijavu podnela zbog navodnog ometanja zaposlenih koji nisu bili u štrajku. Prijavu protiv Čanka podnela je zbog neovlašćenog prisustva u prosotrijama RTK, uled čega je direkotrka, kako je navela, imala povišeni pritisak, drhtavicu i druge tegobe.

-Od početka aktuelnog protesgta zaposlenih, policija me je svakoga dana zvala dva puta dnevno da me pita da li će tog dana u Radio televiziji Kragujevac da bude organoizovan štrajk. Sa pozivima su prestali tek nakon nedavnog napisa u DANAS-u o tome i potonjih reakcija novinarskih udruženja, kaže Goran Antonijević za naš list.

 

Milosavljević nema informacije za Danas’]

Naš list je nedavne sedmice o siuaciji u RTK pokušao da razgovara I sa vlasnikom te medijske kuće Radoiocom MIlodavlkjevićem. On nam je u telefonskom razgovoru najpre rekao da će “da uplati” onih 150.000 koliko je, prema kuporodajnom ugovoru, obavezan da investira u nabavku opreme. Dodao je, s tim u vezi, da “ima depozigt”, da bi odmah potom prekinuo rargovor uz poruku da “nema nikakve informacije za naš list”

 

Ultimativni zahtev Ministarstvu kulture i informisanja’]

Kragujevac – Sa jučerašnjeg protesta zaposlenih u Radio televiziji Kragujevac, kojima su se, ispred glavne zgrade te medijske kuće, u ulici Branka Radičevića, pridružili čelnici pojedinih sindikalnih asocijacija, javne ličnosti i gradjani, od nadležnih je zatraženo da se odmah preispita privatizacija RTK i isplate zaostale zarade novinarima i ostalim medijskim radnicima u toj firmi.

Predsednik granskog sindikata medija i kulture UGS “Nezavisnost” Dragan Milanović istakao je da je Ministarstvu kulture i informisanja poslat ultimativni zahtev da “hitno počne da se bavi probnlemima u ra dio televiziji Kragujevac”.

-Odgovornost za katastrofalno stanje u kragujevačkim medijima, ne samo u RTK, leži i u činjenici da je Kragujevac jedan od retkih gradova u Srbiji koji ne raspisuje konkurse za finansiranje medijskih sadržaja od javnog značaja. U Nišu, Pančevu i mnogim drugim gradovima lokalne uprave raspisuju konkurse za sufinansiranje medijskih projekata, dok je Kragujevac jedan od retkih izutetaka u tom smislu. Ne znamo zašto je to tako, ali znamo da će, ukoliko uskoro ne bude preispitana priva tizacija RTK i zaposlenima ne budu isplaćene zaostale zarade, protest u Radio televiziji Kragujevac biti radikalizovan, poručeno je sa jučerašnjeg skupa u ulici Branka Radičevića.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari