– Direktor Kliničkog centra Niš Zoran Radovanović rekao je danas da se zid zgrade novog KC „ne ruši već se pravi otvor u zidu kroz koji će proći magnet od 12 tona koji zbog svoje gabaritnosti ne može da prođe ni kroz jedna vrata na svetu“.

Naš list i još neki mediji predhodno su pisali da se zid nove zgrade ruši kako bi se unela magnetna rezonanca, postavljajući između ostalog pitanje kako će ubuduće gabaritnija oprema biti unošena i iznošena.

– Odgovorno tvrdim da nikada nisam potvdrio da se zid ruši. Možemo samo da pričamo o otvaranju otvora na zidu u koji se nešto ubacuje. Za magnet za otvor veličine 2,5 puta 2,5 metra napravljen je otvor, i sve je koštalo 193,73 evra, a to je bio povod da se najlepša i najveća investicija u našem gradu okrene u neku ružnu priču- rekao je Radovanović i najavio otvaranje KC-a za pacijente sredinom decembra ove gpdine.

On je kazao da su tvrdnje pojedinih akrhitekata iz Beograda da na kamenim stepenicama na ulazu nema rukohvata „notorna laž“. Dodao je da na ulaznom stepeništu postoji i podno grejanje da se ne bi skupljao led. Prma njegovim rečima, „notorna je laž“ i da ne postoji rukohvat na rampi za invalide dugoj 25 metara.

Radovanović, inače, nije oggovorio na pitanja Danasa, koja su mu prosleđena 9. novembra, a bila vezana kako za rušenje zida kako bi se unela oprema, tako i za stručne kritike na račun izgradnje novog KC-a. Arhitekta Miro Urošević, inače specijaliziran za projektovanje i gradnju bolnica u Austriji, Nemačkoj, Rusiji, Kazahstanu ili Švedskoj, kao i za analizu i planiranje zdravstvene mreže u nekim od tih zemalja na lokalnom, pokrajinskom i nacionalnom nivou, ocenio je tada za naš list da novi KC Niš urađen „neznalački, neplanski i amaterski“.

 Jedna od Uroševićevih osnovnih zamerki je da je KC Niš ulicom bukvalno presečen na dva dela- stari i novi KC, što otežava i poskupljuje transport i komunikaciju pacijenata, zaposlenih, medicinskog materijala ili hrane, a nedopustovo je u gradnji savremenih zdravstvenih ustanova, koje su po pravilu centralizovane, sa dijagnostičko-terapijskim centrom u središtu oko koga su klinike. Ovakvo „haotično“ rešenje dovelo je i do toga da će niški KC sada imati više urgetnih meicina i hirurgija, koje će se nalaziti i u starom i u novom delu, kazao je. Urošević je izneo i primedbe vezane za stepenište i rampu za invalide, koje je Radovanović danas demantovao.

Predstavnici aktuelne vlasti- predsednik Aleksnadra Vučić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar i rukovodstvo KC-a, više puta su ocenili da je novi KC Niš „remek delo“, izgrađeno i opremljeno po najnovijim svetskim standradima. U zgradi novog KC Niš nalaziće se, osim urgentnog, dijagnostičkog, operativnog i centra za intenzivnu negu, i 17 operacionih sala, kao i radioterapija. NJena gradnja započeta je sredinom 2013. godine, a rok za završetak radova bio je 36 meseci.

 Sredstva za izgradnju sva četiri KC-a u Srbiji, u iznosu od oko 150 miliona evra, obezbeđena su kroz kredit Evropske investicione banke, a za objekat u Nišu, prema različitim tvrdnjama zvaničnika, izdvojeno je od 32 miliona do 40,2 miliona evra. Tendere za izvođače radova i nabavku medicinske opreme za ovaj KC pratile su optuže za neregularnost, koje su Ministarstvo zdravlja i rukovodstvo niškog KC demantovali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari