Protest ukoliko direktor ne prestane sa "opstrukcijom sindikata" 1

Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost najavio je da će sledeće sedmice organizovati proteste ispred Skupštine grada ukoliko direktor niškog Doma zdravlja Milorad Jerkan ne prestane sa opstrukcijom rada ovog sindikata i šikaniranjem njegovih članova.

Direktor Jerkan negira optužbe.

– Ozbiljniji problemi su započeli kada je direktor, protivno kolektivnom ugovoru, pokušao da produži radno vreme svih zaposlenih u ustanovi. Nakon što se u medijima pojavila informacija o padanju plafona Doma zdravlja, i to za vreme njegove rekonstrukcije, direktor je potpuno prestao da komunicira sa nama. Zabranio je održavanje sindikalnih sastanaka po službama- prvi put u poslednjih 30 godina našeg rada, kao i upotrebu oglasnih tabli, čime je onemogućio komunikaciju sa članovima. Pre nešto više od tri meseca oteo je i veći deo prostora sindikata Nezavisnost, u kojem radimo duže od 15 godina, a tom prilikom je nestao deo naše imovine i sindikalne arhive- kažu za Danas Bojan Cekić, poverenik Regionalnog povereništva Južna Srbija GS ZSZ Nezavisnost i Bratislav Brkić, glavni poverenik ovog sindikata u Domu zdravlja.

Oni još kažu da se opstrukcija nastavila tako što je Dom zdravlja pre četiri meseca prestao da uplaćuje ovom sindikatu deo članarine njegovih članova, što je njegova obaveza po Zakonu o radu i kolektivnom ugovoru. Sve vreme se „vrši pritisak na članove da napuste sindikat, iako je to krivično delo“.

Prema njihovim rečima, direktor Jerkan je, čak, upućivao „lične pretnje i uvrede“ povereniku Nezavisnosti za Južnu Srbiju Cekiću zbog ukazivanja na propuste, a posebno na padanje plafona tokom rekonstrukcije ustanove. Plafoni u nekim odeljenjima padaju i sada, pogotovu u vreme kiše, tvrde oni.

Zaoštravanje sukoba je, kako kažu, počelo pre godinu i po dana, kada su zahtevali da se uradi procena rizika radnih mesta u Domu zdravlja zbog toga što je „veliki broj radnika preminuo, dok su neki trajno onesposobljeni za rad“. Procenu rizika je, po njihovoj oceni, uradila „jedna beogradska agencija na površan i neprofesionalan način“. Istovremeno su ukazivali i na problem smanjivanja broja radnika, a povećanja obima posla.

Direktor Doma zdravlja Jerkan, pak, za naš list kaže da nije „oteo“ prostorije UGS Nezavisnost, već mu je svojom odlukom „ostavio adekvatnu prostoriju koja odgovara nameni“, kao i da nije zabranio održavanje sastanaka po službama, već svojom odlukom uredio „koji prostor se koristi za sastanke i u koje vreme, kako bi se redovan proces rada odvijao nesmetano“. Nije, kaže, zabranio ni korišćenje odlasnih tabli, već odlukom „definisao koje oglasne table koriste sindikati, kojih je pet u Domu zdravlja, a koje zaposleni i pacijenti“.

On takođe tvrdi da se članarina redovno uplaćuje sindikatima i da „postoji dokaz o tome“. „Niko ne vrši pritisak na članove da se isčlane iz UGS Nezavisnost“, a „nije bilo ni pretnji“ regionalnom povereniku Cekiću, već je on „tužio Dom zdravlja za sredstva po osnovu obavljanja sindikalnih aktivnosti, kojih se predhodno odrekao“.

– U tom sindikatu postoji grupa političkih neistomišljenika koja i pored svega ponuđenog nije željna da sarađuje, jer im verovatno nije u interesu da naš Dom zdravlja bude najuspešnija ustanova primarne zdravstvene zaštite u regionu. Ako su zadovoljni predstavnmici četiri sindikata, zaposleni i pacijenti, zbog čega onda nisu zadvoljni predstavnici UGS Nezavisnost- ističe Jerkan, ne želeći da precizira o kakvim političkim neistomišljenicima je reč.

U pisanom odgovoru, Jerkan demantuje da plafoni u Domu zdravlja padaju, već navodi da „dolazi do kvašenja pojedinih plafonskih ploča koje je posledica prokapavanja krova starog 33 godine“. Naše pitanje: zašto tokom rekonstrukcije Doma zdravlja, koja je, kako sam kaže, koštala 106,5 miliona dinara bez PDV-a, nije urađena i rekonstrukcija starog i oštećenog krova, ostalo je bez konkretnog odgovora. Već je urađen novi projekat sanacije krova, koji je odobrila Kancelarija za upavljanje javnim ulaganjima, a ugovor o sanaciji biće potpisan do kraja ove godine, glasi njegovo objašnjenje.

Šta je zapravo utvrdila inspekcija?

Bratislav Brkić kaže da su ponašanje rukovodstva prema UGS Nezavisnost i njenim članovima prijavili inspeksciji rada pre mesec i po dana, ali da do danas nisu dobili bilo kakvu povratnu informaciju o sudbiji prijave. Istim povodom obraćali su se i Ministarstvu zdravlja i gradonačelniku Darku Bulatoviću, ali su „dobili samo obećanja“, a ništa konkretno nije preduzeto da se tretman ovog sindikata popravi. Direktor Jerkan, pak, kaže da je inspekcija rada dolazila, ali na njegov poziv, i konstatovala da „svih pet sindikata imaju uslove za rad“. I Ministarstvo zdravlja i gradonačelnik Bulatović, koji su upoznati sa slučajem, saglasni su da sindikati u Domu zdravlja imaju uslove za rad, kaže on.

Najveći Dom zdravlja na Balkanu’]

Dom zdravlja Niš je najveća ustanove ove vrste na Balkanu. Osim centralnog objekta od 15.000 kvadratnih metara, u svom sastavu ima i 60.tak zdravstvenih stanica i ambulanti u Nišu i okolnim selima. U ustanovi je zaposleno oko 1300 ljudi, a pacijentima se pruži „oko 2.000.000 usluga godišnje“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari