Poznati polufinalisti Evropskog prvenstva u rukometu 1Foto: EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Nakon završene druge faze takmičenja, poznati su svi učesnici Evropskog prvenstva u rukometu koje se održava od 12. do 28. januara u Hrvatskoj. To su selekcije Francuske, Švedske, Danske i Španije.

Parovi su Francuska – Španija i Danska – Švedska, a mečevi su na programu u petak.

Za peto mesto boriće se Hrvatska i Češka.

Posle uzbudljvog dana konačno smo saznali koje će se ekipe boriti za odličja, a još danas je iz kombinacije ispala Slovenija, kojoj je trebala pobeda protiv Češke i remi između Španije i Nemačke.

Nažalost izabranici Veselina Vujovića odigrali su samo 26:26 protiv Češke Republike, a i Španija je savladala Nemačku 31:27, pa su se „Zmajčeki“ oprostili od turnira.

Sa druge strane Danskoj se u polufinalu pridružila i Španija koja je ubedljivo pobedila Nemačkoj, pre svega zbog furioznog starta drugog poluvremena i serije 8:2, posle koje se Nemci nisu oporavili sve do kraja meča.

Ipak meč dana igrao se u Zagrebu gde su „koplja ukrstili“ Hrvatska i Francuska.

Posle iznenađujuće pobede reprezentacije Norveške nad Švedskom28:25, Hrvatskoj je u večerešanjem dvoboju bila potrebna bilo kakva pobeda kako bi se domogla polufinala.

Do nje ipak nisu i došli jer su „Trikolori“ bili zaista mnogo bolji. Slavili su na kraju 30:27, mada su tokom čitavog susreta vodili sa pet ili šest golova prednosti.

Zapravo, sredinom prvog poluvremena streteg „Kockastih“ Lino Červar ubacuje umesto golmana i sedmog igrača u napadu svoje ekipe i tu praktično gubi čitavu utakmicu. Nekoliko sjajnih odbrana Vensana Žerara i par ukradenih lopti Francuza omogućuju Giguu, Karabatiću i drugovima da praktično šutiraju na prazan gol sa polovine ili pak čitavog terena, što oni umešno i koriste i stižu do velikih „plus pet“ koje do kraja susreta nisu ispuštali.

I ne da ih nisu ispuštali iz ruku, nego je selektor Francuske Didie Dirar toliko bio siguran u pobedu svoje ekipe već na poluvremenu da je u drugom delu igre na klupi ostavio svog najboljeg igrača Nikolu Karabatića, odmorivši ga tako za polufinale protiv Španije koje sledi već za dva dana.

Hrvatska je to iskoristila da se u 55. minutu igre približi na samo jdan gol zaostatka, ali dalje izabranici Line Červara jednostavno nisu mogli, pa su morali da na kraju čestitaju boljem protivniku od sebe.

Poraz Srbije na kraju prvenstva

Rukometaši Srbije doživeli su poraz i u poslednjoj utakmici koju su odigrali na ovom Evropskom prvenstvu. Od njih je bolja bila Belorusija 32:27. I u ovoj utakmici videli smo loš napad, ali i još lošiju odbranu Srbije, pa bi posle sve tri izgubljene utakmice u drugoj fazi takmičenja ozbiljno morali da se zapitamo gde se trenutno kao reprezentacija nalazimo na svetskoj mapi rukometnih selekcija.