Ukrajinski vojnici

Reuters/KAI PFAFFENBACH
Ukrajinski borci se vraćaju posle teških borbi u okolini Bahmuta

Posle otkrivanja poverljivih dokumenata, za koje je američki Pentagon potvrdio da su „stvarni“, ukrajinske vlasti najavljuju odlaganje prolećne kontraofanzive protiv ruske vojske na leto.

„Svi naši prijatelji i partneri jasno razumeju da za kontraofanzivu morate da budete 100 odsto spremni, pa i više od toga“, rekao je ukrajinski premijer Denis Šmihal koji je u poseti Vašingtonu.

Jedna od najvećih svetskih tema su dokumenti koji su procureli iz Pentagona, a u kojima se nalaze detalji o planovima ukrajinske vojske za kontranapad, ali i o tome kako su Amerikanci prisluškivali svoje saveznike.

Najnovija informacija je da i pripadnici specijalnih snaga zapadnih saveznika Ukrajine učestvuju u ratu, a da su najbrojniji Britanci.

Sve o ovoj temi možete da pročitate u sledećim tekstovima:

Rojters: Srbija pristala da snabdeva oružjem Kijev, pokazuju procurela dokumenta

Srbija, jedina evropska zemlja koja je odbila da uvede sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu, pristala je da snabde Kijev oružjem ili je već poslala oružje, navodi se u poverljivom dokumentu Pentagona, prenosi Rojters.

Dokument, skup odgovora evropskih vlada na molbe Ukrajine za vojno obučavanje i oružje, bio je među desetinama poverljivih dokumenata objavljenih na internetu poslednjih nedelja u onome što bi moglo biti najozbiljnije curenje američkih tajni proteklih godina, navodi Rojters.

Nazvan „Evropa/Odgovor na tekući konflikt Rusije i Ukrajine“, u dokumentu je lista stavova 38 evropskih vlada u odgovoru na molbe Ukrajine za vojnu pomoć.

Lista pokazuje da je Srbija odbila da obezbedi vežbe ukrajinskim snagama, ali se obavezala da će poslati oružje ili ju je već poslala.

Navodi se da Srbija ima političku volju i vojnu sposobnost da obezbedi oružje Ukrajini u budućnosti.

Iz Beograda su demantovali ova saznanja.

Rojters nije mogao nezavisno da proveri autentičnost dokumenta.

Opširnije pročitajte ovde.


Dan 413.

  • Skoro 8.500 civila je ubijeno, a više od 14.000 je ranjeno u ratu koji traje od 24. februara 2022, podaci su UN
  • Ukrajinci tvrde da je u Kijevskoj oblasti tokom ruske okupacije u ranoj fazi rata ubijeno 700 ljudi
  • Ukrajinski predsednik Zelenski traži od svetskih lidera da reaguju na snimak navodnog brutalnog ubistva ukrajinskog zarobljenika
  • Pentagon potvrdio autentičnost procurelih dokumenata, u kojima se između ostalog pominju planovi za ukrajinsku ofanzivu na proleće – više pročitajte ovde
  • Kijev verovatno odlaže početak kontraofanzive za leto, nagovestio ukrajinski premijer
  • Pozivi za regrutovanje u vojsku u Rusiji uskoro bi mogli da stižu putem elektronskih kanala komunikacije – opširnije pročitajte ovde
  • BBC je imao uvid u dokument koji otkriva da je Pentagon prisluškivao razgovore visokih zvaničnika Južne Koreje o slanju municije u Ukrajinu – više pročitajte ovde

Ukrajina pomera kontraofanzivu za leto, kaže premijer

Kontraofanziva ukrajinske vojske mogla bi da počne ovog leta, rekao je premijer Ukrajine Denis Šmihal u intervjuu američkim medijima.

On kaže da je za akciju potrebno biti spreman 100 odsto i da to zapadni partneri Kijeva dobro razumeju.

Upitan kako najnovije curenje američkih tajnih dokumenata utiče na planiranje kontraofanzive, Šmihal je odgovorio da će Ukrajina u svakom slučaju osloboditi svoje teritorije.

„Mnogo puta smo dokazali da to možemo. Tražimo od naših partnera širom sveta da nas podrže i pošalju tenkove, oklopna vozila, avione i municiju“, dodao je.

Da li su ruski vojnici odeskli glavu ukrajinskom zarobljeniku?

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski pozvao je svetske lidere da reaguju na objavljivanje snimka na kojem se vidi kako navodno ruski vojnici brutalno ubijaju ukrajinskog zatvorenika.

„Ovako nešto što niko u svetu ne može da ignoriše: kako lako ove životinje ubijaju. Ovaj snimak ubijanja ukrajinskog zatvorenika svet treba da vidi. Snimak pokazuje kakva je Rusija zapravo.

„Ovo je nije epizoda, ovo se već dešavalo. Tako je bilo i u Buči… Ništa nećemo zaboraviti i oprostiti ubicama. Svi će odgovarati po zakonu“, rekao je Zelenski.

Ukrajinske vlasti prethodno su saopštile su da je tokom ruske okupacije Kijevske oblasti, u kojoj je i Buča, streljano više od 700 ljudi.

Društvenim mrežama je 11. aprila uveče kružio snimak na kojem se vidi kako muškarac sa belom trakom oko ruke, kakve nose ruski vojnici radi prepoznavanja, odseca glavu navodno ukrajinskom ratnom zarobljeniku.

Služba bezbednosti Ukrajine (SBU) najavila je u sredu pokretanje istrage po članu krivičnog zakona o kršenju zakona i običaja ratovanja.

„Pronaći ćemo ta čudovišta. Pretražićemo sve i naći ćemo ga, makar u podzemlju ili na onom svetu. Ali sigurno će biti kažnjeni za ono što su uradili“, poručio je Vasilij Maljuk, šef SBU.


Godinu dana invazije

BBC

Pročitajte ispovesti ljudi koji su preživeli užase rata u Ukrajini:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari