Lilanje

Konstantin Novakovic
Veče uoči Petrovdana, neposredno nakon zalaska sunca, otpočinje paljenje lila.

Paljenje petrovdanskih lila poznatije kao „lilanje“ je drevni običaj prisutan kod stočarskog stanovništva na teritoriji zapadne Srbiji i Podrinja – vatrom u noći plašili su demonske sile i čuvali ljude, životinje i useve.

Obred je danas vezan za Petrovdan, praznik posvećen Svetim Apostolima Petru i Pavlu, održava se svakog 11. jula, odnosno veče uoči Pertovdana posle zalaska sunca, kada počinje paljenje prvih lila.

Osim tada, običaj se kod Srba upražnjava i na Spasovdan, Đurđevdan i Ivandan, kao i Velike Poklade.

Sličnih običaja ima i među drugim slovenskim narodima.

Pravljenje lila, koje se sastoje od na vrhu zasečenog vrbovog ili leskovog štapa u koji je umetnuta sasušena kora od trešnje ili breze, otpočinje nekoliko nedelja ranije.

Lilanje

Konstantin Novakovic
Centralni prostor gde se u Loznici se odvija lilanje je porta crkve Pokrova Presvete Bogorodice.

Najmasovnije paljenje petrovdanskih lila održava se u porti crkve Pokrova Presvete Bogorodice u centru Loznice.

Tradicionalno, lile pale deca i omladina.

Nekada su sa upaljenim lilama trčali oko torova i pevali: ,,Kuda lile hodile, tuda krave vodile.“

U današnje vreme ovaj ritual je pre svega zabavnog karaktera, ali i dalje je popularan među mlađima koji pale lile do duboko u noć.

Lilanje

Konstantin Novakovic
Posle paljenja prvih lila, plamen se lančano prenosi ostalim učesnicima okupljenim u crkvenoj porti.
Lilanje

Konstantin Novakovic
Iako se ovaj običaj obeležava u mnogim selima i gradovima širom zapadne Srbije i Podrinja, najmasovnije paljenje petrovdanskih lila sa više stotina učesnika održava se u Loznici.
Lilanje

Konstantin Novakovic
Postoji nekoliko tipova lila u zavisnosti od vrste drveta koje se koristi. Lila se sastoji od štapa načinjenog od leske ili vrbe zasečenog na vrhu, a u koji je umetnuta sasušena mlada kora od trešnje, višnje ili breze.
Lilanje

Konstantin Novakovic
Iako potiče iz prehrišćanskog vremena i izvorno poseduje apotropejsko značenje (običaj kojim se odbija zlo), paljenje lila danas ima pre svega zabavni karakter.
Lilanje

Konstantin Novakovic
Tradicionalno, najveći broj učesnika čine deca i mladi.
Lilanje

Konstantin Novakovic
Osim u crkvenoj porti, lile se pale i u gradskim parkovima i raskrsnicama do doboko u noć.
Lilanje

Konstantin Novakovic
Nekada su se posle završetka lilanja štapovi bacali u povrtnjak, a sledećeg dana bi se zabadali u zemlju gde će ostati do kraja leta.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari