Počela dezinfekcija, suzbijanje komaraca i podela larvicidnih tableta na Paliluli 1Foto: Beoinfo

Novonastala situacija u naseljima na levoj obali Dunava na teritoriji Palilule iziskuje veći angažman ekipa Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju, pa je započela dezinfekcija poplavljenih objekata i suzbijanje komaraca i larvi.

Kako je na današnjoj konferenciji za novinare apelovala dr Dragana Despot, direktorka Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju, postoje i stvari koje građani sami mogu da učine – na prvom mestu da očiste kanale i uklone stajaću vodu iz svojih domaćinstava i okućnica.

– Već od jutros naše ekipe su na terenu i angažovane su na suzbijanju odraslih formi komaraca, a tokom dana 24 ekipe rade na larvicidnom tretmanu velikih vodenih površina. Istovremeno, počela je i podela larvicida u obliku tableta građanima kako bi se suzbile larve koje mogu da se formiraju u septičkim jamama – rekla je Dragana Despot.

Počela dezinfekcija, suzbijanje komaraca i podela larvicidnih tableta na Paliluli 2
Foto: Beoinfo

Ona je edukovala građane da je od velike važnosti da isušuju sve površine u svojim dvorištima jer i mala količina vode pogoduje ženkama komaraca da polažu jaja. Takođe, potrebno je oblačiti široku i svetlu odeću, uz obavezno prskanje zaštitnim sredstvima po otvorenim delovima tela. Efikasne su i mreže na prozorima.

– Zavod tretira javne površine, ali građani mnogo mogu da učine u sopstvenim dvorištima kako se ne bi dodatno uvećavao broj komaraca – istakla je Dragana Despot.

Ona je naglasila važnost prevencije i najavila dodatna sredstva za suzbijanje komaraca. Takođe je objasnila građanima da poplavljeni objekti treba najpre da se očiste, nakon čega će ekipe zavoda izaći na teren da ih dezinfikuju.

Dr Branislav Pešić, pomoćnik direktorke, precizirao je da je već danas podeljeno više od 2.100 kutijica sa tabletama za suzbijanje larvi komaraca u mikrožarištima, prvenstveno u septičkim jamama.

– Tablete su besplatne, ima ih šest u svakoj kutiji, a dele ih naše ekipe „od vrata do vrata”. Dovoljno je da se tableta samo stavi u toaletnu šolju, pusti voda i ona će otići pravo u septičku jamu, gde će veoma efikasno delovati. Osim toga, mogu se koristiti i na drugim mikrožarištima, to jest gde se voda zadržava neko vreme – istakao je Pešić.

Dovoljno je da se jedna tableta ubaci jednom mesečno, precizirao je on, naglašavajući da je pogodna i za kućne fontane ili stare bazene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari