Socijalnoj ustanovi preti zatvaranje 1Foto: Pixabay/ Alicja

I pored ispunjenih standarda, Dnevni boravak za decu i mlade sa problemima u ponašanju, koji funkcioniše kao deo Udruženja građana IAN, mogao bi da bude zatvoren 30. aprila zbog nedostatka finansijskih sredstava.

Država koja ima zakonsku obavezu da podržava ovakve institucije, ostaje gluva na probleme maloletnika, zaključeno je na jučerašnjoj konferenciji, iako je u pitanju jedina ustanova te vrste u Beogradu.

Koordinatorka centra LJiljana Marković, specijalni pedagog, IAN Međunarodne mreže pomoći istakla je da je od 2014. godine boravak ispunio standarde koje propisuje država i postao socijalna usluga licencirana od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

– Zadovoljili smo određene standarde koje je država propisala, koji se tiču zaposlenih, programa, čak i samog prostora i samim tim smo postali ravnopravni sa državnim institucijama. Međutim, podrška države je izostala, iako i sudska presuda upućuje maloletnika da se krivična sankcija izvrši u IAN Telecentaru. Čak i u Zakonu o maloletnim učiniocima krivičnih dela u članu 94 stoji da država snosi troškove izvršenja krivičnih sankcija prema maloletnicima – naglašava Marković.

I pored nedostatka finasijske podrške iz budžeta Grada ili reupublike, IAN je putem različitih projekata do sada uspevao da obezbedi donacije zahvlajujući kojima već 6 godina u kontinuitetu pružaju usluge maloletnicima, naglasila je Marković.

– Preko 500 porodica je do sada dobilo podršku kod nas, gde su uključeni i deca i roditelji. Oko 80 procenata dece je bilo uključeno u program, a negde su se uključile i cele porodice. Mi obuhvatamo decu od 7 do 22 godine, i u skladu sa tim postoje različiti programi tretmana. – ističe Marković i dodaje da to nisu samo deca iz siromašnih porodica.

LJubinka Marković, savetnica za poslove maloletničke delinkvencije, iz Višeg suda u Beogradu objasnila je kako IAN Telecentar pruža podršku maloletnim delikventima, koju nijenda druga institucija ne može, zbog čega i Viši sud upućuje decu koja su načinila prekršaje na programe u ovaj centar.

– Jako je velika odgovornost u pitanju kada vi nemate gde da uputite dete, iako prepoznate probleme i potrebu za stalnom podrškom a to ne možete da realizujete u praksi. Tu nam je IAN postao nezaobilazni partner – ističe Marković.

Oružje, droga, krađa među maloletnicima

Rezultati međunarodnog istraživanja, koje je sprovedeno i u Beogradu i Novom Sadu, pokazali su da svaki peti učenik uzrasta 12-19 godina nosi neko oružje (palicu, nož, lanac, pištolj). Takođe, 21% njih je učestvovalo u grupnim tučama koje su rezultirale nanošenjem lakih ili težih telesnih povreda, svaki šesti je izjavio da je izvršio običnu krađu, blizu jedne četvrtine je konzumiralo drogu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari