Internacionalni univerzitet i jedinstvo IZ 1Foto: www.mc.rs

Sveopšti Sabor Islamske zajednice (IZ) u Srbiji usvojio je dokument pod nazivom Četvrta sandžačka deklaracija.

Sabor je sazvao narodni poslanik i bivši muftija sandžački Muamer Zukorlić. Pozvao je članove Sabora i Mešihata, sve uposlenike organizacija i ustanova koje deluju pod okriljem IZ u Srbiji, bošnjačke poslanike i odbornike, članove Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV), predstavnike Internacionalnog univerziteta. Svi oni trebalo je da razgovaraju o „stanju kolektivnih i individualnih prava muslimana u Srbiji u svetlu permanentne opstrukcije jedinstva IZ i nedavnog ataka na Internacionalni univerzitet“.

Pozivu su se odazvali samo uposlenici organizacija i ustanova sistema koji predvodi Zukorlić i usvojili su dokument sa dvanaest tačaka. Oni su osudili i odbacili „tendencioznu i negativnu odluku“ Nacionalnog saveta za visoko školstvo o akreditaciji Internacionalnog univerziteta. Od premijera Srbije i drugih državnih organa zahtevaju „da sa ove ustanove hitno skinu sve nezakonite stege“, jer „atak na ovaj univerzitet znači udar na jedan od najvažnijih stubova mira i stabilnosti u ovom delu zemlje i regije“. Od najviših predstavnika države zahtevaju da IZ osiguraju mogućnost implementacije Ustavom zagarantovanog prava na institucionalno jedinstvo, a od Dijaneta Turske traže „da prestane sa mešanjem u unutrašnje stvari IZ „čime nanosi ogromnu štetu Bošnjacima i tursko-bošnjačkim odnosima“. Učesnici Sabora su konstatovali da je neprihvatljivo da ni deset godina posle donošenja Zakona o vraćanju oduzete imovine verskim zajednicama, IZ nije vraćen nijedan vakufski objekata „što ukazuje na dvojne standarde primene ovog zakona“ nadležne direkcije, ali su pozdravili početak rešavanja pitanja islamske veronauke. Očekuju „da se u narednu školsku godinu uđe sa potpuno legitimnim i kompetentnim veroučiteljima“.

Od državnog vrha i nadležnih organa očekuju da prestanu da ignorišu zahteve porodica žrtava otmica u Sjeverinu i Štrpcima i ubijenih u Kukurovićima i Priboju sa početka devedesetih godina, da Vlada Srbije hitno donese odluku o pešterskoj trasi Koridora 11 „čime bi se konačno stavila tačka na višedecenijsku politiku ekonomske i infrastrukturne izolacije Sandžaka, da se ubrza početak razgovora o ustavno-pravnom položaju bošnjačkog naroda u Srbiji „što bi unapredilo domovinski osećaj među Bošnjacima i doprinelo otvaranju poglavlja 23. i 24. i uspehu pregovora o ulasku Srbije u EU“. Sabornici su ocenili da je prekogranična regija Sandžak neophodni faktor unapređenja regionalne stabilnosti i mira i zato je važno da se pokrene dijalog radi realizacije ovog projekta. Odbačeni su svi nasrtaji na bosanski jezik SANU i Matice srpske, zahteva se od državnih organa da se u školama, medijima i javnim ustanovama omogući upotreba jezika i pripadnicima bošnjačkog naroda, da se na javnim servisima omogući afirmativno predstavljanje bošnjačkih i muslimanskih vrednosti i kulture.

Učesnici sveopšteg Sabora IZ u Srbiji podržali su ideju pomirenja i pozvali sve „relevantne političke faktore da daju doprinos politici dijaloga i pomirenja, što bi dovelo do dugoročnog mira i stabilnosti u zemlji i regionu“. Usvajanje ovog dokumenta izazvalo je brojne komentare Zukorlićevih političkih neistomišljenika. Da će njegov poziv na pomirenje ostati bez odziva, naznaka bilo je pismo koje je predsedniku Mešihata IZ u Srbiji muftiji Mevludu Dudiću uputio sekretar Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) Ahmedin Škrijelj. Bio je to odgovor na poziv da većnici BNV prisustvuju sveopštem Saboru „iako nije naznačeno u kojem statusu bi prisustvovali sednici sveopšteg Sabora“.

Škrijelj je izrazio zadovoljstvo što je muftija Dudić prepoznao značaj BNV „u rešavanju pitanja i problema“ koji su navedeni kao razlog za sazivanje Sabora, jer je „BNV zabrinuto zbog odbijanja da se akredituje Internacionalni univerzitet“. Ukoliko ova visokoškolska ustanova ispunjava propisane standarde onda je stav BNV „da treba izdati odgovarajuće dozvole za rad kako se ne bi ugrozila budućnost onih koji su, do sada diplomirali ili onih koji se nalaze pred diplomiranjem, ali i kako bi se zaustavio dalji diskriminatorski odnos državnih organa prema Bošnjacima“. Sekretar BNV navodi da su u svom predlogu za izmenu i dopunu Akcionog plana za manjine od Vlade Srbije tražili da se reguliše pravni status i da se izdaju odgovarajuće dozvole obrazovnim ustanovama i institucijama značajnim za unapređenje identiteta Bošnjaka.

– Iako je ovaj zahtev direktno usmeren ka akreditaciji Internacionalnog univerziteta, moram vas obavestiti da većnici angažovani na istom Univerzitetu kao i većnici koji se nalaze u sistemu IZ u Srbiji nisu podržali taj i druge predloge koji bi rešili sva ključna pitanja od značaja za Bošnjake, napisao je Škrijelj i podsetio ga da predstavnici BNV nisu „bili dobrodošli na ispraćaju hadžija“ u organizaciji IZ u Srbiji u septembru ove godine. I na kraju piše da ukoliko bude bilo zainteresovanih većnika, BNV će odrediti delegaciju. Ispostavilo se, da su za učešće bili zainteresovani samo većnici sa liste „Za Sandžak, Bošnjake i muftiju“.

Vrhovnom poglavaru IZ Srbije reisu-l-ulemi Seadu Nasufoviću obraćanje državi Srbiji kroz ovu deklaraciju „liči na izmišljanje problema koji bi trebalo da privuku međunarodnu pažnju. To je skretanje pažnje na sebe, jer to rade krugovi koji ne mogu više da zainteresuju javnost Srbije, pa izmišljaju problemi da bi zavredeli međunarodnu pažnju“. Usvajanje ovog dokumenta osudio je i predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava Skupštine Srbije Meho Omerović i ocenio da do „nije ništa drugo nego manipulisanje i zloupotrebljavanje Muamera Zukorlića institucija IZ u Srbiji“.

Dodela stipendija

Na Internacionalnom univerzitetu uručeni su ugovori studentima koji će u toku ove školske godine dobijati stipendije te visokoškolske ustanove. Sa 4.797.000 dinara biće stipendirano 33 studenata. Pravo na dobijanje stipendija imali su studenti bez oba roditelja, iz porodica sa sedmoro i više dece i sa najvišom prosečnom ocenom studiranja. Ugovor o stipendiranju uručili su rektor Univerziteta prof. dr Suad Bećirović i generalna menadžerka prof. dr Elma Elfić Zukorlić. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari